افشای ملاقات تاج با ستاره سابق میلان پس از پنج ماه/عکس

کلارنس سیدورف، ستاره هلندی سابق تیم‌های رئال مادرید و آث میلان چندی پیش سفری کوتاه به ایران داشت. او در این سفر که تفریحی بود ملاقات‌های بسیاری داشت که یکی از آن‌ها با مهدی تاج، رییس سابق فدراسیون فوتبال بود. این دیدار که درست در زمان درگیری‌های فدراسیون فوتبال و مارک ویلموتس بر سر مطالبات سرمربی بلژیکی رخ داد، درباره توسعه فوتبال بود که در دفتر کار کمپ المپیک و در نزدیکی مارک ویلموتس برگزار شد. در آن زمان برای این‌که حاشیه‌ای به وجود نیاید طرفین درباره آن صحبتی نکردند و رسانه‌ای نشد ولی اکنون فدراسیون آن را به عنوان رزومه خود در کتاب سالیانه فدراسیون فوتبال در بخش روابط بین‌الملل قرار داده است.

255 41

پمپئو: اروپایی‌ها در قبال ایران با ما هم نظر هستند

«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای که پنجشنبه متن آن منتشرشده مدعی شده انگلیس، فرانسه و آلمان با موضع این کشور درباره لزوم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران موافق هستند. 

وزیر خارجه آمریکا این مصاحبه را چهارشنبه شب با شبکه خبری فاکس‌نیوز انجام داده اما متن کامل آن امروز پنجشنبه منتشر شده است.

وی در این مصاحبه گفته «ما از تمام ابزارهایی که در اختیار داریم استفاده خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که ممنوعیت‌های فروش سلاح به ایران ظرف چند ماه آینده منقضی نمی‌شوند.»

ممنوعیت‌های مربوط به فروش سلاح به ایران به موجب مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از روز ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ برداشته خواهد شد. پمپئو رهبری تلاش‌هایی را برای جلوگیری از اتمام این تحریم‌ها به عهده گرفته، اما رویترز گزارش داده احتمالاً این تلاش به بن‌بست خواهد خورد.

پمپئو در ادامه گفت: «ما شاهد رفتارهای بد آنها بوده‌ایم، به همین دلیل است که از توافق خارج شدیم. اکنون وظیفه ما این است اطمینان حاصل کنیم که آن سلاح‌ها [به ایران] فروخته نمی‌شوند.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد در حال همکاری با شریکان «انگلیسی و فرانسوی» خود در خصوص این موضوع است. او گفت: «فکر می‌کنیم آنها در این خصوص با ما موافق هستند.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «امیدواریم روس‌ها و چینی‌ها هم همین نگاه را به مسئله داشته باشند.»

دولت آمریکا در روزهای گذشته قطعنامه‌ای را میان شماری از اعضای شورای امنیت توزیع کرده که خواستار تمدید این تحریم‌ها علیه ایران است. با این حال، تصویب این قطعنامه منوط به موافقت ۹ عضو شورای امنیت و عدم وتو از سوی روسیه و چین است. 

دولت آمریکا تنها می‌تواند امیدوار به جلب حمایت فرانسه، بریتانیا و آلمان به عنوان سه عضو اروپایی برجام باشد. چین و روسیه به عنوان دو عضو دارای حق وتو در شورای امنیت به احتمال زیاد با هر گونه تلاش از سوی آمریکا برای تمدید این تحریم‌ها مخالفت خواهند کرد. 

 «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) تاکید کرد که علی‌رغم فشارها و تلاش‌های آمریکا، تحریم‌های تسلیحاتی ایران در سازمان ملل قابل تمدید نیست.

ریابکوف در گفت‌وگو با شبکه «ریانووستی» عاملی که مانع تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می‌شود را قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد.

وی در این باره توضیح داد: «درباره تمدید رژیم ویژه (تحریم) ارائه تجهیزات نظامی به جمهوری اسلامی ایران و همچنین فروش تسلیحات توسط ایران، [باید بگویم] که این پرونده در زمان قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بسته شد. این رژیم ویژه، بعد از دوره ۵ ساله در اکتبر ۲۰۲۰ منقضی می‌شود و هیچ انحرافی از این تصمیم وجود ندارد».

این مقام روس همچنین به وضعیت توافق هسته‌ای ایران نیز اشاره کرده و گفت آمریکا پیش از اینکه درباره بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ برای توسل به اهداف سیاسی خود صحبت کند، اول باید به اجرای کامل برجام بازگردد. 

310311

موضع‌گیری بورل نسبت به تحریم تسلیحاتی ایران

جوسپ بورل روز پنجشنبه در گفت وگو با «رادیو آزاد اروپا» به خروج آمریکا از برجام اشاره و تصریح کرد که این کشور دیگر به عنوان عضو این توافق به حساب نمی‌آید.

وی افزود: از بیانیه ترامپ و یادداشت رییس‌ جمهوری آمریکا در ماه می گذشته، مشخص است که آنها اعلام کرده‌اند به مشارکت خود در برجام خاتمه می‌دهند.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: می‌خواهم این را هم یادآوری کنم که آمریکا از آن زمان به بعد در هیچ‌ یک از جلسات برگزار شده در چارچوب این توافق شرکت نکرده است. پس کاملاً روشن است که آمریکا دیگر عضو شرکت کننده در این توافق نیست.

بورل درباره تلاش‌های اخیر دولت آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران عنوان کرد که این کشور همانند هر یک از اعضای دیگر سازمان ملل متحد حق دارد خواستار تحریم تسلیحاتی شود.

وی ادامه داد: «باید ببینیم شورای امنیت چه تصمیمی خواهد گرفت.»

 دولت دونالد ترامپ که بزرگترین فروشنده سلاح در جهان است، نگران پایان تحریم تسلیحاتی ایران است و سعی دارد خود را عضوی از برجام معرفی کند تا به نحوی تحریم‌های تسلیحاتی ایران را ادامه دهد.  

در حالی که بحران شیوع کرونا دنیا را به خود مشغول کرده است، اما مقامات‌ آمریکا همچنان سیاست فشار حداکثری علیه تهران را ادامه می‌دهند و از هر ابزاری که به ذهنشان می‌رسد، بهره‌برداری می‌کنند. رسانه‌ها از طرح آمریکا برای استفاده از ظرفیت‌های قطعنامه۲۲۳۱ شورای امنیت برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران خبر داده‌اند. قطعنامه‌ای که بر اساس آن تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر آینده پایان خواهد یافت.  

این رویکرد خصمانه در حالی از سوی‌ آمریکا پیگیری می‌شود که ایران با توجه به تحریم‌های ظالمانه، امکان جابجایی پول چنین خریدهایی در سیستم مالی بین‌المللی را ندارد و اگر هم بتواند، با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد جهان تهیه منابع مورد نیاز خریدهای تسلیحاتی از سوی تهران کار آسانی نیست. بنابر این، گذشته از استدلال‌های سست و بی‌پایه مقامات‌آمریکا در این زمینه هر ناظر بی‌طرفی تایید خواهد کرد که این اقدام ‌آمریکا هیچ مبنای منطقی ندارد.

310311

روایت رسانه آمریکایی از قابلیت‌های نظامی ایران و ترس رقبا

 یک نشریه آمریکایی در مطلبی با تمرکز به ساخت زیردریایی و اژدرهای مختلف از سوی ایران و اشراف نیروهای مسلح ایران به مناطق مختلف خلیج فارس نوشت، افزوده شدن جنگ افزارهای جدید به طور قابل توجهی دامنه ناوگان دریایی ایران را افزایش می‌دهد.

نشریه «نشنال اینترست» در بخشی از این مطلب با اشاره به زیردریایی کلاس «فاتح» و زیردریایی در حال ساخت «بعثت» یا «قائم » نوشت، زیردریایی فاتح می‌تواند قابلیت‌های برد متوسط ناوگان زیردریایی ایران را به طور مفیدی گسترش دهد. در حالی که ارزیابی وضعیت کلاس بعثت دشوارتر است، اما در صورت استقرار، این پیشرفت قابلیت دیگری را نشان می‌دهد.

به نوشته این نشریه، زیردریایی کلاس فاتح می‌تواند تا ۲۰۰ متری زیر دریا برود که بیشتر از حد لازم برای آبهای کم عمق خلیج فارس است. نشریه تحقیقاتی «جینز دیفنس» نیز چندی قبل  با استناد به تصاویر ماهواره‌ای از ساخت زیردریایی کلاس دو فاتح در پایگاه دریایی بندر انزلی خبر داد و نوشت،  ایران از ساخت زیردریایی کلاس بعثت قائم با قابلیت حمل شش اژدر خبر داده است.

به نوشته نشنال اینترست، رکن اطلاعات ارتش آمریکا سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که این زیردریایی با قابلیت شلیک موشک کروز تا پنج سال دیگر وارد خدمت می شود. در تئوری، چنین جنگ افزارهایی به طور قابل توجهی ناوگان دریایی ایران را گسترش می‌دهد.

نشنال اینترست با اشاره به ساخت اژدر «حوت» با سرعت حرکت ۲۰۰ مایل در ساعت که چهار بار سریع‌تر از یک اژدر معمولی است نوشت، تصاویر آزمایش موفق این سلاح در سال ۲۰۰۶ از تلویزیون ایران به نمایش گذاشته شد. تحلیلگران امور دفاعی بر این باورند که اژدر حوت مهندسی معکوس از اژدر «اشکوال» روسیه است.

این نشریه در خاتمه این مطلب نوشت، شاید جنگ‌افزارهای دریایی ایران از طراحی قابل توجهی برخوردار نباشند، اما قادرند در آب‌های کم عمق خلیج فارس رقبا را با خطر مواجه کنند. مهم‌تر از همه تلاش مداوم برای تولید داخلی زیردریایی‌های بزرگتر و تواناتر و نصب سلاح‌هایی در زیردریایی‌ها شواهد بیشتری را نشان می‌دهد که تهران در حال سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت برای تبدیل شدن به یک قدرت نظامی خودکفا است.

310311

اخباری تازه از محل اختفای جانشین البغدادی

 شبکه خبری «RT» روسیه به نقل از یک «منبع امنیتی عراقی» اعلام کرد که «ابو ابراهیم الهاشمی القرشی» سرکرده گروه تروریستی داعش در عراق نیست.

وبسایت خبری «روسیا الیوم» (نسخه عربی آر.تی) گزارش کرد که این منبع عراقی گفته «القرشی در عراق نیست و در مدت اخیر هم وارد عراق نشده است. همه اطلاعات نشان می‌دهد که او در سوریه است». 

به گفته این منبع عراقی، «القرشی تحت پیگیرد سرویس‌های اطلاعاتی عراق و ائتلاف بین‌المللی» به رهبری آمریکاست. 

آمریکا ادعا کرده است که در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۹ ابوبکر البغدادی سرکرده پیشین داعش را در حمله‌ای هوایی به نقطه‌ای در استان ادلب در شمال غرب سوریه از پای در آورده است. مدتی بعد داعش با تایید خبر کشته شدن البغدادی، اعلام کرد، فردی موسوم به ابوابراهیم الهاشمی القرشی جایگزین او شده است. 

310311

سعادتمند باز هم وعده داد/ پیام مدیرعامل استقلال به هواداران در واکنش به نامه وکیل دیاباته

احمد سعادتمند مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال در واکنش به ارسال نامه وکیل دیاباته گفت: این خبر صحیح است و وکیل دیاباته با ارسال نامه ای خواهان دریافت حقوق موکلش شده است  و ما وظیفه داریم این خواسته را فراهم کنیم.

  پیش از این تاکید کردم که آمده ام تا نگذارم حتی یک آجرازاستقلال کم شود و بر سر عهد خودم هستم.از طریق همین پیام  به هواداران استقلال اعلام می کنم همه تلاشم را خواهم کرد که طلب دیاباته قبل از موعد مشخص شده پرداخت شود.

اگر چه بیش از ۵ ماه است که حقوق این بازیکن ارزشمند و با اخلاق پرداخت نشده است، اما به هر شکل ممکن این مبلغ فراهم و به حساب این بازیکن واریز خواهد شد.  بخشی از مطالبات به حق بازیکنان دیگر تیم نیز پرداخت شده است و از تمامی بازیکنان تیم بابت صبر و تحمل شان پیرامون دریافت مطالبات صمیمانه تشکر می کنم.

 تا زمانی که طلب دیاباته، میلیچ و حتی  پادوانی عزیز پرداخت نشود، هواداران استقلال به باشگاه اعتماد نخواهند کرد و من هم قصد ندارم دست نیاز به سمت آنها دراز کنم. بر این باورم که هوادار استقلال حق دارد بی اعتماد باشد اما اعتمادی که در طول زمان به دست بیاید، خدشه دار شدنی نیست.

می کوشم تا به جای دریافت کمک از هواداران دلسوز استقلال که طی چند ساعت گذشته مرتبا با ارسال پیام خواستار کمک مالی به باشگاه هستند، به آنها خدماتی را نماییم که استفاده آنها از این نوع خدمات به استقلال نفع مالی برساند.

به هوادارانی که پیش از این با از دست دادن بازیکنان محبوب خود اشک ریخته اند تاکید می کنم که قرار نیست دیاباته یا بازیکن عزیز دیگری از استقلال جدا شود. دیاباته و بازیکنان دیگر تا همین امروز هم مردانگی کردند که بدقولی های مالی باشگاه را تحمل کرده اند. این فشارها هست اما به تدریج برطرف خواهند شد.

در استقلال استراحت معنا ندارد. به محض اینکه یک مشکل حل  می شود، بعدی از راه می رسد و ما می کوشیم برای برطرف کردن این مشکلات، خیلی سریع تر راهکار مناسب را اجرایی کنیم. باید کاری کنیم که هواداران بتوانند از طریق دریافت خدمات به تیم محبوب خود کمک کنند ضمن اینکه مشکلات اقتصادی استقلال را نیز باید به هر شکل ممکن کاهش دهیم. درک می کنم که هواداران استقلال از اخبار منفی و نگران کننده خسته شده اند. اما از آنها کمی زمان می خواهم تا بستر مناسب برای پایان یافتن یا کاهش این اخبار فراهم شود. گر چه می دانم از همین امروز عزیزانی تلاش خواهند کرد که نتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم و از هیچ کوششی برای این منظور دست برنخواهند داشت،  اما شک ندارم با حمایت هواداران این تلاش های منفی بی ثمر خواهد ماند …

تلاش برای کسب اعتماد متقابل و نزدیکی و اخوت بین باشگاه و هواداران ارزشمند

255 41

ایران از سازمان بین‌المللی انرژی اتمی قدردانی کرد

آژانس انرژی اتمی ایران در پیامی توئیتری که به زبان انگلیسی نوشته، اعلام کرد که این سازمان مایل است قدردانی خود را از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارسال و تامین دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید–۱۹ معروف به RT-PCR برای مقابله با ویروس کرونا در کشور ایران اعلام می‌کند.

در ادامه این پیام آمده است: کارهای نیک هیچ گاه فراموش نمی‌شود.

آژانس انرژی اتمی ایران در پیام دیگری شعر معروف «بنی آدمی اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند» از شاعر اندیشمند و مصلح بزرگ سعدی شیرازی را به زبان انگلیسی منتشر کرد و نوشت: ما کرونا را شکست خواهیم داد.

 «جواد کریمی ثابت» معاون سازمان انرژی اتمی ایران و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای هفته جاری اعلام کرد: از دو ماه پیش با پیگیری‌های مستمر و مؤثر پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و معاونت امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران توانستیم از ظرفیت‌های همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استفاده نماییم و تعدادی از دستگاه‌های مرتبط با تصویربرداری با اشعه ایکس که به صورت پرتابل بوده، تجهیزات حفاظت شخصی کاربران و از همه مهم‌تر چند دستگاه تشخیص سریع بیماری کووید-۱۹ معروف به RT-PCR را به همراه تجهیزات راه‌اندازی، ارتقاء و کالیبره کردن آن و کیت‌های تشخیصی بیماری کووید-۱۹ را به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار یورو از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریافت نماییم.