پاسخ صریح واعظی به شائبه تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

به گزارش خبرآنلاین، محمود واعظی در گفت‌وگویی با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت درخصوص مباحث شده در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، گفت:‌ امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش‌ها و آمارهای امیدوارکننده‌ای از روند مدیریت اپیدمی کرونا ارائه شد. بحمدلله نظام بهداشت و درمان کشور با یاری همه‌جانبه سایر بخش‌های دولتی و حاکمیتی و همراهی بسیار خوب مردم، عملکرد بسیار خوبی را در مقابله با ویروس کرونا به ثبت رسانده و این مهم، علاوه بر تلاش شبانه‌روزی و فداکاری کادر درمانی و سایر دستگاههای دخیل در مدیریت بحران،‌ نتیجه سرمایه‌گذاری دولت در حوزه سلامت در سالهای گذشته بوده است.
 
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه کرونا یک مسئله جهانی است و بهتر است قضاوتمان درباره عملکرد کشورمان در مقابله با آن را بر مبنای قیاس با کارنامه سایر کشورها استوار کنیم، افزود:‌ آنچه از آمارهای سازمان بهداشت جهانی از روند گسترش کرونا در کشورهای مختلف قابل فهم است، این است که بر خلاف کشورهای ایتالیا، اسپانیا و آمریکا که روند گسترش بیماری در آنها هنوز به شدت صعودی است ، در کشور ما روند ابتلا و شیوع به ثبات نسبی رسیده و این نشانه کارآمدی تصمیمات و سیاست‌های ایران در زمینه مقابله با کروناست.  

واعظی تشخیص زودهنگام ورود بیماری به کشور را یکی از عوامل توفیق سیستم بهداشت و درمان ایران در مقابل کرونا برشمرد و اذعان داشت:‌ ایران دومین کشوری بود که وجود بیماری را تشخیص داد و خوشبختانه بدون تعلل و از همان ابتدا تدابیر کنترلی و درمانی خود را تحت عنوان مرحله اول فاصله‌گذاری با  تعطیلی مدارس، دانشگاهها و تجمعات مذهبی، فرهنگی و ورزشی و ترغیب مردم به مسافرت نرفتن و ماندن در خانه و طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به اجرا گذاشتیم که به اذعان متخصصان بهداشت و درمان، مهم‌ترین نقش را در کنترل اپیدمی در کشور داشته است.  

وی افزود:‌ محصلان و دانشجویان و جوانان اگرچه مواجهه آسان‌تری با بیماری کووید 19 دارند اما جزء مهم‌ترین ناقل‌ها به شمار می‌روند و به همین دلیل تعطیلی مدارس و دانشگاهها روند شیوع بیماری را به شکل قابل توجهی محدود کرد.  

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ضمن رد برخی اظهارنظرها در خصوص تعلل دولت در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت:‌ بر خلاف تصور برخی، مرحله اول طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، از همان ابتدای ورود بیماری به کشور آغاز  و قدم به قدم با توجه به نظر متخصصان امر و مصوبات ستاد ملی کرونا، تکمیل یا تشدید شده است. در اقدامات کنترلی و مدیریتی،‌ دولت کاملا مطابق با نظرات متخصصان و مصوبات ستاد ملی عمل کرده و بر خلاف آنچه که عده‌ای سعی در القای آن دارند، هیچ تاخیر یا تعللی رخ نداده است. توفیق در کنترل بیماری نسبت به کشورهای دیگر،‌ نتیجه همین تدابیر و سیاست‌ها بوده و امیدواریم انشالله با ادامه این روند، هر چه زودتر به طور کامل بر بیماری فائق آئیم.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ امیدوارم گروههایی که در این شرایط بسیار سخت کمکی نمی‌کنند و به دنبال ایراد و انتقاد و مخالف‌خوانی هستند، حداقل برای این مدت که کشور با این ویروس منحوس مواجه است، به خاطر سلامت مردم تسویه حساب سیاسی را به تاخیر بیندازند.

تشریح نحوه تدفین اجساد جانباختگان کرونایی/ روی اجساد آهک ریخته نمی‌شود

به گزارش ایسنا، مجید تاجیک ضمن تشریح نحوه تدفین اجساد جانباختگان براثر ابتلا به کرونا اظهار داشت: جسد افرادی که در بیمارستان در اثر ابتلا به کرونا فوت می کنند یا احیاناً در منزل فوت می‌کنند و توسط اورژانس به بیمارستان انتقال داده می‌شوند؛ در شرایط خاصی مطابق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، ابتدا مورد گندزدایی قرار می گیرند، سپس داخل کیسه‌ های مخصوص قرار گرفته و با آمبولانس‌های ویژه‌ای به آرامستان انتقال می یابند. این آمبولانس‌های حمل کننده نیز پس از انتقال اجساد ضدعفونی می‌شوند.

متصدیان تدفین مجهز به وسائل کامل حفاظت فردی و بهداشتی هستند

 تاحیک در ادامه گفت: در آرامستان‌ها افرادی که مجهز به وسائل کامل حفاظت فردی و بهداشتی هستند این اجساد را از کیسه‌ها خارج می‌کنند. درصورت وجود شرایط بهداشتی متوفیان را می توان با حفظ شرایط و رعایت نکات لازم بهداشتی و حفاظتی غسل داد اما درصورت عدم مهیا بودن شرایط بهداشتی لازم اجساد را تیمم می‌دهند و البته این تیمم نیز باید با لباس حفاظت فردی و رعایت موارد حفاظتی انجام پذیرد.

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه تاکید کرد: بعد از غسل یا تیمم اجساد مذکور مجددا با استفاده از هیپوکلریت سدیم ۰,۵ درصد گندزدایی می‌شوند، سپس جنازه را بسته ‌بندی کرده، در داخل نایلون قرار می‌دهند و در نهایت دفن می ‌کنند.

روی اجساد آهک ریخته نمی‌شود/ عمق قبر حداقل ۲ متر باید باشد

به گفته تاجیک قبری که برای دفن این اجساد حفر می‌شود باید حداقل ۲ متر عمق داشته باشد البته عمق این قبر بستگی به سطح آب‌های زیرزمینی منطقه نیز دارد؛ یعنی اگر سطح آب زیرزمینی بالاست، باید آن قبر نیز ایزوله شود.

وی با اشاره به این که روی اجساد آهک ریخته نمی‌شود درخصوص نحوه تدفین گفت: ابتدا یک لایه آهکی در کف قبر پاشیده می‌شود، سپس جسد را درون مزار گذاشته و بر روی آن خاک می ‌ریزند و این موارد نیز باید در شرایط کاملاً ایمن انجام شود.

مهندس تاجیک با اشاره به وجود ویروس در جسد جانباختگان و عدم مشخص بودن زمان ماندگاری ویروس افزود: سطح خاکی که روی مزار این اجساد ریخته می‌شود باید ۳۰ سانتی متر بالاتر از بقیه قبور باشد تا درصورت فرونشست قبر مشکلی ایجاد نشود.زیرا اگر عمق مزار این افراد سطحی و کم باشد، امکان دارد بر اثر تغییرات زمین و یا عبور حیوانات و کندن سطح آن، ویروس انتشار پیدا کرده و ایجاد آلودگی کند.

وی هدف از پاشیدن یک لایه آهک در کف قبر را  جلوگیری از انتشار آلودگی در محیط زیست طبق برشمرد و گفت: این کار به دلیل این که ویروس موجود در جسد امکان دارد خاک را آلوده کرده و از طریق خاک به آب ‌های زیرزمینی انتقال یابد انجام می شود. البته این پروتکل فقط در مورد بیماران کرونایی انجام نمی شود بلکه درمورد اکثر بیماری های عفونی خطرناک با هدف جلوگیری از انتشار بیماری انجام می پذیرد.

قبور جان‌باختگان در ایمن ترین نقطه آرامستانها باشد

 تاجیک خاطرنشان کرد : گرچه طبق دستورالعمل ها توصیه می شود این اجساد در امن ترین نقطه آرامستانها از نظر زیست‌محیطی دفن شوند اما می تواند طبق خواسته خانواده متوفی و البته باحفظ شرایط بهداشتی و رعایت دستورالعمل لازم جسد در هر نقطه ای از آرامستان دفن شوند.

برگزاری مراسم تدفین جانباختگان کرونا با حداقل تعداد افراد

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه بر اجتناب از ایجاد تجمع  برای یپشکیری از انتشار بیماری تاکید کردو گفت: پیشنهاد ما این است که در شرایط فعلی مراسم تشییع نه فقط در مورد جانباختگان کرونایی بلکه حتی درمورد افرادی که به علت سایر بیماری‌ها درگذشته‌اند با حداقل تعداد جمعیت برگزار شود تا از ایجاد تجمع و فراهم شدن زمینه انتقال و گسترش بیماری جلوگیری شود.

وی افزود: توصیه می شود حداقل تعداد افراد در این مراسمها شرکت کنند تا ازدحام ایجاد نشود و افرادی که به مراسم تشییع و یا هر پروسه مربوط به آن می روند باید گندزدایی لازم را انجام دهند. حداقل فاصله یک و نیم متری را با یکدیگر رعایت کرده  و از خوردن و آشامیدن، روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن یکدیگر در این مراسم اجتناب و صرفا به عرض تسلیت شفاهی، بدون تماس اکتفا کنند.

سنگ قبر جانباختگان در اثر کرونا در اسرع وقت نصب شود

براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به گفته تاجیک نزدیکان این جانباختگان باید حداقل فاصله ۱,۵ تا ۲ متری را با اجساد متوفی داشته باشند و از دست زدن به مزار تا زمانی که سنگ قبر روی آن نگذاشته ‌اند، خودداری کنند .

رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه توصیه کرد که در حداقل‌ زمان ممکن روی قبر این افراد بتن ‌ریزی شده و سنگ قبر کارگذاشته شود زیرا برخی قبور دچار نشست خاک می‌شوند. اما بعد از بتن ریزی و نصب سنگ قبر دست زدن به مزار مانعی ندارد.

۴۷۴۷

پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین شهیدی در پی درگذشت پدر شهیدان فهمیده

به گزارش خبرآنلاین،  متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی به این شرح است:
انا لله و انا الیه راجعون
خانواده محترم شهیدان گرانقدر فهمیده
سلامٌ علیکم
پدران والامقامی که در راه رضای معبود از بهترین سرمایه‌های خویش گذشتند و فرزندان عزیز خود را در راه خدمت به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی نثار نمودند، اسوه‌های ایثار و نمونه‌های برتر استقامت و فداکاری‌اند.
مرحوم «حاج محمدتقی فهمیده» پدر شهیدان سرافراز «محمدحسین و داوود فهمیده» پس از سال‌ها صبر و بردباری، ندای حق را لبیک گفت و به سوی معبود خویش شتافت. به روح این سفرکرده به ملکوت و ارواح تابناک فرزندان شهیدش درود می‌فرستم. آن مرحوم در عرصه توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با حضور و مشارکت در برنامه‌های مرتبط با این حوزه در سراسر کشور خدمات و اقدامات ارزشمندی داشته‌اند.
ضمن عرض تسلیت و همدردی با شما خانواده محترم، از پروردگار متعال علو درجات برای آن پدر والا مقام و شکیبایی و صبر جمیل برای بازماندگان مسألت دارم. ان‌شاءالله روح بلند آن مرحوم در بالاترین مراتب بارگاه قدسی با سالار و سرور شهیدان محشور و همجوار گردد.
سیدمحمدعلی شهیدی
نماینده، ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران
 

۴۷۴۷

واکنش فدراسیون فوتبال به شایعه حضورغیرقانونی نبی در سمت سرپرست دبیرکلی

فدراسیون فوتبال درباره موضوعات منتشره پیرامون انتخاب سرپرست دبیرکلی فدراسیون توضیحاتی ارائه کرد:

۱.سرپرست محترم دبیرکلی فدراسیون فوتبال در روز ۲۸ اسفند ۹۸ از سمت خود در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس کناره گیری کردند.به دنبال این موضوع،مجمع باشگاه پرسپولیس در مورخ ۶ فروردین ۹۹ با کناره گیری ایشان موافقت کردند.
۲.به دنبال جلسه چهارشنبه گذشته میان سرپرست محترم فدراسیون و سرپرست محترم وقت دبیرکلی با محوریت موضوع تغییر و تحولات و طرح این مساله در نشست، در جلسه روز پنجشنبه گذشته هیات رییسه در مرکز ملی فوتبال، موضوع به اطلاع اعضا رسید و به رغم اینکه انتخاب سرپرست از اختیارات رییس است اما تشریفات موردنظر در این باره طی شد.
۳.در ماده ۳۴ بند ۳ درباره نشست های هیات رییسه به این موضوع اشاره شده که برگزاری جلسات حداکثر تا ۷ روز قبل به اعضا اعلام شود که با توجه به استفاده از قید حداکثر و اینکه موضوع برگزاری جلسه در زمان کمتری هم‌ می تواند به استحضار اعضا برسد،هماهنگی لازم پس از جلسه روز چهارشنبه سرپرست فدراسیون و سرپرست دبیرکلی وقت برای برگزاری جلسه هیات رییسه انجام گرفت.
۴.فدراسیون فوتبال با تاکید بر ضرورت رعایت مفاد اساسنامه تصریح دارد به رغم اینکه اختیار نصب سرپرست برعهده ریاست‌محترم است و در دوره های قبلی گزینش سرپرست دبیرکلی هم همین فرآیند طی شده اما با توجه به اهمیت موضوع پس از جلسه چهارشنبه گذشته میان سرپرست فدراسیون و سرپرست وقت دبیرکلی، مراتب تغییرات و گزینش سرپرست دبیرکلی جدید به استحضار اعضا رسید و با اکثریت آرا روند تغییرات به انجام رسید.
5.متاسفانه در ادامه روند تخریب و بی تقوایی،شایعه دیگری هم در برخی محافل مطرح شده که امروز جلسه هیات رییسه فدراسیون برگزار شده که کذب بوده و هیچ جلسه ای برپا نشده است.در کذب بودن این ادعا،عدم حضور حداقل دو عضو هیات رییسه در خارج از تهران و حضور آنان در شهرهای خود است که امضای آنها در جلسه هیات رییسه قبلی در باب تغییرات موجود است.

256 43

سهم ازدواج‌های مجدد که سالانه رخ می‌دهد، چقدر است؟

با توجه به روند افزایشی سهم ازدواج مجددا در میان متولدین نسل‌های جوان نسبت به نسل‌های قدیم می‌تواند نشان دهنده بروز الگوهایی متفاوت از گذشته برای زندگی مشترک و بازگشت به زندگی مشترک باشد.

۲۸.۹ درصد از مجموع طلاق‌های ضبط شده برای زنان در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ پس از طلاق ازدواج مجدد داشته اند و میانگین سن در زمان طلاق برای این زنان حدود ۳۱ سال بوده است.

نیمی از این زنان در فاصله سنی ۲۳ تا ۳۶ سال طلاق را تجربه کردند و متوسط زمان بی همسری به دلیل طلاق برای زنانی که دوباره ازدواج داشته اند ۱ سال است و میانگین سن این زنان در زمان ازدواج مجددا ۲۷/۷ سال بوده است.

فاصله در حدود ۳ سال بین میانگین سن طلاق و ازدواج مجدد نشان می‌دهد، سهم عمده‌ای از ازدواج‌های مجدد مربوط به زنانی است که در سن پایین‌تر طلاق داشته و پس از آن با ازدواج مجدد به زندگی مشترک بازگشته اند.

اگر چه میانگین سن طلاق برای نسل‌های جوان پایین است، اما برای این گروه ازدواج مجدد پس از طلاق با فاصله کمتر از یکسال ازدواج کرده و دوباره وارد چرخه زندگی مشترک می‌شوند.

سهم ازدواج‌های مجدد که سالانه رخ می‌دهند و پایگاه اطلاعات جمعیت کشورضبط می‌شوند، نمایی دیگر از بازار ازدواج را به تصویر می‌کشد که تا کنون کمتر مورد توجه بوده است.

این سهم نشان می‌دهد بروز طلاق برای برخی از زنان به منزله اتمام راه زناشویی تلقی نمی‌شود توجه به این الگو و فراهم آوردن تسهیلات و بستر فرهنگی و اجتماعی لازم برای ازدواج دوباره افرادی که تجربه بی همسری به دلیل طلاق یا حتی مرگ همسررا دارند می‌تواند پاسخ مناسب به نیازهای بخش قابل توجهی از این زیر جامعه باشد.

۴۷۴۷

بازیکنی که می‌گوید قهرمانی حق پرسپولیس است

مهدی شیری در خصوص سال 98 که به پایان رسید و اتفاقات تلخ و شیرینی که در این سال وجود داشت، عنوان کرد: سال 98 سال خوبی از نظر فوتبالی برای من بود چرا که توانستیم با پرسپولیس به قهرمانی‌های خوبی برسیم و از این جهت می‌توانم این سال را سال لذت‌بخشی بدانم. امیدوارم که در سال 99 هم موفقیت و قهرمانی‌های پرسپولیس ادامه‌دار باشد.

وی ادامه داد: قبل از هرچیز البته آرزو می‌کنم که ویروس کرونا در سال 99 ریشه‌کن شود تا همه مردم در آرامش و آسایش بتوانند زندگی کنند و امیدوارم که سال جدید، سال خوبی برای همه مردم باشد. همچنین امیدوارم در این سال به موفقیت‌های زیادی در زمینه شخصی و ورزشی برسم.

مدافع پرسپولیس درباره اینکه در این روزهای کرونایی چه می‌کند، افزود: به هر حال روزهای سخت و آزار دهنده‌ای است، اما ما هر روز تمرینات خودمان را ادامه می‌دهیم تا از نظر بدنی عقب نمانیم. به هرحال زندگی همه مردم به نوعی مختل شده و باید بتوانیم این شرایط را تحمل کنیم تا دوباره به زندگی ایده‌آل برگردیم. امیدوارم که هرچه سریعتر این مشکلات برطرف شود.

شیری در خصوص شایعاتی که درباره لغو مسابقات لیگ برتر مطرح شده است افزود: چیزی که در این خصوص به ذهنم می‌رسد این است که چه لیگ ادامه پیدا بکند چه تعطیل بشود پرسپولیس از قهرمانی پا پس نمی‌کشد چرا که قهرمانی حق ماست.

مدافع پرسپولیس افزود: اگر لیگ ادامه داشته باشد که ما کاملاً مصمم هستیم و 9 دیدار باقی مانده را با همه قدرت بازی خواهیم کرد تا قهرمانی خود را جشن بگیریم، اما اگر هم قرار باشد به هر دلیلی لیگ تعطیل شود ما 10 امتیاز جلوتر هستیم و این مسئله می‌تواند نشان دهنده قهرمانی ما باشد.

وی درباره فشردگی بازی‌های پرسپولیس در تورنمنت لیگ قهرمانان آسیا، جام حذفی و لیگ برتر خاطرنشان کرد: مطمئناً در صورت ادامه بازی‌ها کار برای ما خیلی سخت خواهد بود چرا که در زمان کم باید در 3 جام بجنگیم. علاوه بر شرایط خوب بدنی البته باید از نظر ذهنی هم در شرایط خوبی باشیم چرا که بازی‌های سختی در انتظار ماست. خوشبختانه اکثر بازیکنان پرسپولیس با تجربه و میدان دیده هستند و کاملاً با این وضعیت آشنایی دارند. به هر حال باید به گونه‌ای کار را انجام دهیم که پرسپولیس آسیب نبیند.

این بازیکن افزود:  امیدوارم این روزهای سخت هر چه زودتر تمام شود چرا که همه ما دلمان برای هواداران پرسپولیس تنگ شده و امیدوارم که به زودی آن‌ها را دوباره از نزدیک ملاقات کنیم.

256 43

داوران «عصرجدید» عوض می‌شوند

شبکه سه سیما در ایام نوروز، برنامه‌های مختلفی را برای مخاطبان تدارک دیده است. فصل دوم«عصرجدید» هم هرشب پخش می‌شود. احسان علیخانی در گفتگوی تصویری با مخاطبان در خصوص ادامه ضبط فصل دوم «عصرجدید» گفت:امشب آخرین  برنامه ضبط شده از مرحله مقدماتی  فصل دوم «عصرجدید» پخش می شود،قرار است ۱۳، ۱۴، ۱۵ فروردین عصرجدید را  از زاویه ای دیگر با حواشی وگفتگوهای آن پخش کنیم.

وی عنوان کرد:هنوز برای ادامه ضبط برنامه با این شرایط تصمیم گیری صورت نگرفته است.سلامتی  شرکت کنندگان ،تماشاگران و عوامل بسیار مهم است و اگر شرایط  مهیا شود ضبط را ادامه خواهیم داد.

علیخانی درباره  تغییر داوران گفت: اگر قرار باشد فصل سوم «عصرجدید» ساخته شود،به احتمال زیاد داوران را تغییر می دهیم .

دربخشی از این گفتگو علیخانی درباره برنامه «ماه عسل» گفت:من دیوانه وار «ماه عسل» را دوست داشتم ،چراکه از یک دردهایی در زیر پوست شهر حرف زدیم .قصه‌ و غصه‌های قهرمانان مملکت را گفتیم ،اما برای یک سری‌ها مهم نبود و انتخاب بعدی ما «عصر جدید» بود .البته  من از مهمانان« ماه عسل» خیلی یاد گرفتم ؛چقدر آزمون و خطا کردیم که شما تحمل کردید.

۲۴۱۲۴۱

گزارش ناآرامی در یک زندان دیگر/ فرار از زندان گزارش نشده است

به گزارش خبرآنلاین از مرکز رسانه قوه قضاییه،حجت الاسلام و المسلمین مرادی با تایید خبر ناآرامی لحظه ای در زندان مرکزی اهواز، گفت: به محض اطلاع از این‌موضوع به همراه دادستان مرکز استان در زندان حضور یافته و موضوع از سوی نیروهای امنیتی زندان تحت کنترل است.

وی افزود: هیچ گونه اقدام به فرار در این زندان و همچنین زندان سپیدار اهواز گزارش نشده است.

رییس کل دادگستری استان خوزستان تصریح کرد: به بیش از ۳ هزار زندانی از استان خوزستان مرخصی اعطا شده و این مرخصی ها ادامه دارد.

۴۷۴۷

پیام تسلیت لاریجانی به حجت الاسلام عبدالحسین معزی

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی طی پیامی، درگذشت اخوی حجت الاسلام عبدالحسین معزی را تسلیت گفت. 

متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و اناالیه راجعون

جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقای حاج شیخ عبدالحسین معزی

نماینده‌محترم مقام معظم رهبری در جمعیت هلال‌احمر

سلام علیکم بما صبرتم

درگذشت اخوی مکرم ، موجب تاسف و تاثر گردید.

ضمن عرض تسلیت و تعزیت به جنابعالی، بیت شریف و سایر وابستگان معزز، از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم مغفور، رحمت واسعه الهی و برای جناب عالی و عموم بازماندگان، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌نمایم.

2727