تشکیل ستاد مبارزه با کرونا در اتاق ایران


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

رانندگان با مسافران مشکوک به کرونا چه گونه طور رفتار کنند؟

 احمد حاجبی روز شنبه درباره راهکارهای مدیریت استرس‌ برای کارکنان حوزه حمل و نقل عمومی ‌در شرایط بحران ویروس کرونا بیان کرد: این روزها افراد در تاکسی، اتوبوس یا مترو، بیشتر از هرکس دیگری در مورد ویروس کرونا و اخبار متفاوتی که از تعداد مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری در گوشه و کنار دنیا و کشورمان رخ داده، از زبان مسافران می ‌شنوند.  توجه داشته باشید که شنیدن مدام این اخبار یا دیدن مسافرانی با نشانه‌هایی از سرماخوردگی و سرفه‌های مکرر، ممکن است در شما ایجاد نگرانی و ترس از مبتلا شدن به بیماری کند.

بروز استرس در شرایط بحران طبیعی است

وی اظهار کرد: بروز استرس در شرایط بحران طبیعی و قابل کنترل بوده و خطر جدی افراد را تهدید نمی ‌کند. استرس ناشی از مواجهه با بحران شیوع بیماری، شامل، ترس از ابتلا به بیماری، حرف زدن مکرر در مورد بیماری، چک کردن مکرر علائم و نشانه‌های جسمی ‌مانند، (تب، درد، تنفس، سرفه کردن) کاهش توجه و تمرکز، دلشوره، بی‌قراری، کلافه بودن، اضطراب، بی حوصلگی، کاهش اشتها، بدخوابی یا کم خوابی، تپش قلب، احساس نا امیدی و غمگینی، فکر مرگ است.

راهکار کاهش اضطراب در رانندگان

حاجبی درباره اقدامات و راهکارهای موثر در کاهش اضطراب ناشی از بیماری در رانندگان گفت: قبل از هرچیز اطلاعات و دانسته‌های خود را در مورد کرونا“ویروس کرونا یا موضوعی که ذهن شما را درگیر کرده کامل کنید. به یاد داشته باشید اطلاعات صحیح را از منابع معتبر علمی ‌از قبیل کانال‌ها و سایت ‌های مرتبط با وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی و فضاهای مجازی انجمن‌های علمی و رسانه‌های معتبر ملی دریافت کنید.

وی افزود: از چک کردن مداوم اخبار و اطلاعات مربوط به این بیماری یا هر بیماری دیگری که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، پرهیز کنید. زیرا این کار میزان نگرانی و استرس شما را افزایش می‌دهد. از انتشار اخبار غیر موثق که از طریق کانال‌های نامعتبر در فضای مجازی پخش می ‌شود، خودداری کنید.

حاجبی ادامه داد: رانندگان از سوار کردن مسافرانی که سرفه می‌کنند یا ماسک به صورت دارند نترسند.  کافی است خود رانندگان نکات بهداشتی را رعایت کرده یا به مسافران توصیه کنند که آنها نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند.

استرس‌تان بالا بود، وسیله نقلیه را متوقف کنید

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: در صورتی‌که رانندگان هنگام رانندگی احساس کردند، سطح استرس‌شان بالا بوده یا غیرقابل تحمل است، در اولین فرصت وسیله نقلیه خود را متوقف کرده و به مسافران بگویند، چند ثانیه نیاز به آرام کردن خود دارند.

وی ادامه داد: رانندگان در شرایط استرس سعی کنند، ضمن رعایت نکات بهداشتی، چند نفس عمیق از بینی کشیده و به آرامی ‌از دهان خارج کنند.

حاجبی درباره آرام سازی روانی افراد در مواقع رانندگی بیان کرد: رانندگان می‌توانند در اولین ایستگاه وسیله نقلیه خود را نگه داشته و چند ثانیه به صندلی تکیه دهند و اعضای بدن را شل و رها کرده یا در صورت امکان چند ثانیه از ماشین پیاده شده و چند قدم راه بروند.

وی افزود: اگر ذهن شما با موضوع نگران کننده ‌ای درگیر است، در صورت امکان با افرادی که نزدیک شما هستند، کمی‌ صحبت کنید. توجه داشته باشید که این روزها نوشیدنی‌های طبیعی مانند آب یا آب میوه همراه خود داشته باشید و برای کاهش استرس خود از آنها استفاده کنید. ترس و واکنش افراد نسبت به اتفاقات و حوادث غیر منتظره و نگران کننده طبیعی است، پس خودتان یا دیگران را به خاطر آن سرزنش نکنید. در گذشته برای برطرف شدن نگرانی خود چه کاری انجام می‌دادید؟ هر کاری که حال شما را خوب می‌کرد، اکنون نیز سعی کنید همان کارها را انجام دهید.

حاجبی بیان کرد: در صورتی‌که علائم بی قراری، اضطراب، دلشوره و ترس در شما ادامه داشت یا قادر به تحمل آن نبودید به نزدیکترین مرکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی مراجعه کنید و از پزشکان، کارشناس سلامت روان یا روان‌پزشکان کمک بگیرید.

روش‌های آرام سازی روانی

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره روش‌های آرام سازی گفت: ابتدا به یک مکان خلوت و آرام بروید.  روی صندلی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید. کف پاها را روی زمین بگذارید و دست‌ها را روی ران قرار دهید. اعضای بدن خود را از بالا به پایین یا از نقاط انتهایی به طرف بالا سفت و رها کنید.  ابروها را تا جایی که می‌توانید به طرف بالا بکشید. چند ثانیه کوتاه در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. چشم‌ها را محکم ببندید و پلک‌ها را روی هم فشار دهید و در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی چشم‌ها را باز کنید. گردن (چانه) خود را به سمت سینه فشار دهید، آن را چند ثانیه نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. شانه‌ها را بالا بکشید و سفت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. دست راست را مشت کنید و ساعد را روی بازو خم کنید و محکم فشار دهید؛ در این حالت نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید. این حرکت را با دست چپ نیز انجام دهید. یک نفس عمیق بکشید و ریه خود را از هوا پر کنید و نفس خود را حبس کنید و در این حالت به شکم خود فشار آورید. سپس به آهستگی نفس خود را بیرون دهید و ریه را کاملاً خالی کنید. پای راست را صاف نگه دارید و پنجه پا را به طرف بیرون بکشید و در این حالت نگه دارید. بعد پنجه پا را به طرف خود خم کنید و پا را سفت در این حالت نگه دارید. سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید. زانوی راست را خم کنید و ران را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید. این تمرینات را برای رها سازی ذهن و آزاد سازی ذهن روزی یک تا دو بار انجام دهید.

تولید ۲۴ساعته محلول ضدعفونی‌کننده در شهرک صنعتی فاز ۲ ارومیه

به گزارش خبرآنلاین از آذربایجان‌غربی، یک واحد تولیدی مواد شوینده و بهداشتی در راستای مبارزه با شیوع بیش از پیش کرونا، با تغییر تولید و کمک به شرایط خاص کشور، اقدام به تولید مواد ضدعفونی کننده کرده تا علاوه بر تامین بخشی از نیاز بازار، به حل مشکل کمبود این مواد در منطقه و کشور کمک کند.

تولید ۲۴ساعته مواد ضدعفونی کننده

مهشید جراحی مدیرعامل واحدصنعتی آنیل طی آذران در گفت‌وگویی با جمعی از خبرنگاران که برای بازدید از این واحد تولیدی حضور یافته بودند، گفت: هم‌اکنون این واحد بعد از یک هفته تولید با ۲ شیفت‌کاری، تولید با حداکثر ظرفیت و بصورت شبانه‌روزی را آغاز کرده تا ابتدا نیاز مرکز استان و سپس نیاز استان را مرتفع و در فاز بعدی استان‌های دیگر را نیز پوشش دهد.


وی ادامه‌داد: یکی از مشکلات پیش‌روی تولید محلول‌های ضدعفونی‌کننده، تهیه مواداولیه اصلی “الکل” است که با بازدید استاندار آذربایجان‌غربی و فرماندار ارومیه و در اختیار گرفتن سهمیه بیشتر، میزان تولید افزایش یابد.


وی اظهارکرد: از امروز، پخش عمومی محلول‌های ضدعفونی در تمام داروخانه‌های شهر ارومیه بصورت محدود آغاز شده و ادامه خواهدداشت ضمن اینکه با دریافت مجوز ۲ واحد دیگر، ظرفیت تولید در استان افزایش و نیاز بیشتری از نیاز استان تولید و تامین خواهدشد.
جراحی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی تمرکز این واحد به تولید محلول‌های ضدعفونی کننده اختصاص یافته خاطرنشان کرد: هم‌اکنون، محلول ضدعفونی کننده دست و صورت در ۲ حجم ۵۰۰سی‌سی و ۱۰لیتری و محلول پاک کننده سطوح در ۲ حجم در حال تولید است و قرار است طی روزهای آینده، ژل ضدعفونی کننده دست و صورت نیز تولید شود.
وی ظرفیت تولید این واحد را روزانه ۳۰ تُن درصورت تامین مواداولیه اعلام کرد.

تولید روزانه ۲۲۰۰۰لیتر الکل در آذربایجان‌غربی

محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی در بازدید از واحدهای تولیدی الکل و محلول ضدعفونی کننده، گفت: روزانه ۲۲ هزار لیتر الکل در ۳ کارخانه استان تولید می شود و علاوه بر این ۶۰۰ هزار لیتر الکل جهت تولید محلول ضدعفونی کننده نیز در استان ذخیره شده است.
وی با قدردانی از تلاش واحدهای تولیدی استان درخصوص تولید محلول ضدعفونی کننده و الکل گفت: امیدوارم با حمایت‌های انجام شده ظرفیت تولید افزایش و علاوه بر تامین کامل نیاز استان، نیاز سایر استان ها را نیز تامین کنیم.

بسیج همه امکانات برای مبارزه با کرونا در ارومیه

علیرضا ملامحمدی‌زاده با اشاره به اینکه، همه ارکان استان و شهر ارومیه برای مبارزه با ویروس کرونا بسیج شده اند، گفت: از مردم تقاضا می شود نکات بهداشتی را دقیق تر رعایت کرده و از ترددهای غیرضروری پرهیز کنند.
فرماندار ارومیه افزود: تمام تلاش ما افزایش تولید محلول های ضدعفونی کننده در سطح استان و توزیع آن است تا نیاز مردم برطرف شود. بر این اساس، آماده هرگونه همکاری و حمایت از این واحدها هستیم.

آغاز توزیع ضدعفونی کننده در داروخانه‌های ارومیه

جلال غفارزاده معاون غذا و داروی آذربایجان‌غربی هم گفت: از دیروز /جمعه/ توزیع محلول ضدعفونی کننده در بیش از ۵۰ درصد داروخانه‌های ارومیه آغاز شده و با تدابیر اندیشیده ‌شده به منظور تامین محلول‌های ضدعفونی‌کننده مورد نیاز مردم، با هدایت و صدور مجوز تولید، چند شرکت در مدار تولید این محصولات از امروز ۱۰ اسفندماه با نظارت معاونت غذا و داروی استان، حجم توزیعی در داروخانه به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.
وی اضافه کرد: شهروندان عزیز جهت اطلاع از لیست داروخانه های فاز اول توزیع محلول ضدعفونی‌کننده در شهر ارومیه می توانند از ساعت ۸ تا ۲۰ با شماره تلفن ۱۹۰ مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم تماس گرفته و به داروخانه های مذکور مراجعه فرمایند.

48

اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت برای جبران خدمات کادر درمانی

در اجرای دستور رییس جمهور برای جبران خدمات کادر درمانی، پرستاران و پرسنل حوزه سلامت در مبارزه با کرونا، دستور تخصیص مبلغ دو هزار میلیارد ریال (۲۰۰ میلیارد تومان) به وزارت بهداشت توسط  نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه صادر شد.

ویروس کرونا , محمدباقر نوبخت , وزارت بهداشت ,

۲۳۵۲۳۲

داشتن فرم سلامت برای ورود به فرودگاه باکو اجباری است

به خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از هما، در پی شیوع ویروس کرونا در مناطقی از کشور، مقامات بهداشتی کشور آذربایجان در اطلاعیه‌ای اعلام کردند، مسافران ورودی به این کشور، در زمان ورود به این فرودگاه حتماً فرم سلامت به همراه داشته باشند.

این فرم در زمان پذیرش مسافر در فرودگاه توسط کارکنان خدمات فرودگاهی “هما” به مسافر تحویل  می‌گردد و مسافر باید آن را تکمیل و در زمان ورود به مسئولان فرودگاه باکو ارائه نماید. 

گفتنی است در صورت عدم تکمیل فرم سلامت توسط مسافران گرامی، مقامات فرودگاهی این کشور از پیاده شدن مسافران جلوگیری خواهند کرد. 

۲۲۳۲۲۹

تصویری از سردار قاآنی را در دوران جوانی ببینید

پس از به شهادت رسیدن سپهبد سلیمانی، مقام معظم رهبری به سرعت جانشین ایشان یعنی سردار اسماعیل قاآنی را به عنوان فرمانده جدید سپاه قدس معرفی کردند. سردار قاآنی از سال ۵۸ وارد سپاه پاسداران شد و در سال‌های ۶۲ تا ۶۶ نیز فرماندهی لشکر ۲۱ امام رضا را بر عهده داشت؛ وی از سال ۶۶ تا پایان جنگ نیز به عنوان فرمانده لشکر ۵ نصر فعالیت داشت. به تازگی کانال مربوط به سردار اسماعیل قاآنی تصویری دیده نشده از دوران جوانی ایشان در حال سخنرانی را منتشر کرده است. در ادامه تصویر منتشر شده از سردار قاآنی را مشاهده کنید:

2727

سلطانی‌فر: برای برگزاری مسابقات تابع وزارت بهداشت هستیم

مسعود سلطانی‌فر با تشکر از تلاش‌های فدراسیون پزشکی ورزشی و مجموعه ستاد ملی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در ورزش کشور گفت: خوشبختانه از ابتدای شیوع این ویروس با تصمیماتی که در ستاد وزارتخانه گرفته شد با همکاری و همیاری با وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در مجموعه ورزش کشور با محوریت فدراسیون پزشکی ورزشی راه‌اندازی شد.

وزیر ورزش و جوانان گفت: خوشبختانه اخبار خوبی از کنترل و پیشگیری از کرونا در محیط‌ها و باشگاه‌های ورزشی شنیدیم و امیدوارم با دقت و سرعت و همکاری تمام دست‌اندرکاران و مدیران ورزشی تمامی دستورات و برنامه‌های ستاد پیشگیری مقابله با ویروس کرونا پیاده شود.

مسعود سلطانی‌فر تأکید کرد: تمامی ادارات کل استان‌ها، فدراسیون‌ها و هیئت‌های ورزشی موظف به اجرای مصوبات ستاد ملی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا هستند و نباید کوتاهی صورت بگیرد.

وزیر ورزش و جوانان درباره ادامه مسابقات لیگ برتر تیم‌های مختلف گفت: ما تابع مصوبات وزارت بهداشت و تصمیمات ستاد ملی کشوری هستیم و تأکید وزارت بهداشت برگزاری مسابقات لیگ برتر بدون حضور تماشاگر است.

256 43