ریزش معدن زغال‌سنگ رامیان یک کارگر را کشت

 علی بهرامی اظهار کرد: بر اثر ریزش تونل معدن زغال‌سنگ النگ شهرستان رامیان، یک نفر بر اثر شدت جراحات وارده فوت کرد.

وی افزود: علت حادثه توسط کارشناسان در دست بررسی است.

۲۳۵۲۳۱

واکنش حسام الدین آشنا به انتقادات از حدادعادل به بهانه مصاحبه تلویزیونی همسرش

به گزارش خبرآنلاین،  بعد از اظهارات طیبه ماهروزاده، همسر غلامعلی حداد عادل در برنامه زاویه شبکه ۴، درباره تاسیس مدارس غیرانتفاعی، جنجالی در شبکه های اجتماعی پیرامون اظهارات او به راه افتاده است.

در همن راستا حسام الدین اشنا در حساب کابری خود در توییتر نوشت:«‏دکتر غلامعلی حداد عادل از چهره‌های ماندگار و  پرفروغ آموزش و پرورش دهه‌های اخیر در ایران است. ‏قدر خدمات فرهنگی و دانشورانه ایشان در آ پ، آموزش عالی، ترجمه قرآن، دائرة‌المعارف، فرهنگستان‌زبان، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرستان‌های فرهنگ هنوز کم‌شناخته شده‌است. ‏سیاسی‌کاری نکنیم.»

27214

رییسی: بروکراسی اداری موجب فساد می‌شود

 حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، شامگاه امروز در شورای اداری آذربایجان‌شرقی که با حضور رئیس قوه قضائیه در تبریز برگزار شد، گفت: خطه آذربایجان معروف به عشق اهل بیت (ع) و اباعبدالله الحسین (ع) است و امیداریم به خاطر این توسلات برکات به کشور نازل شود. 

قانون و قانونگرایی اولویت همه مدیران باید باشد

وی توجه به قانون و قانون‌گرایی را اولویت همه مدیران دانست و گفت: کشور در مسیر انتخابات است و هر روز یک حزب و سیاست پای کار می‌آید که طبق قانون انجام می‌گیرد و هر چه مبتنی بر قانون باشد، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. 

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر نظارت درون‌سازمانی قبل از نظارت برون‌سازمانی، گفت: نظارت‌های کمکی به مدیران در دیوان‌ها انجام می‌گیرد ولی اصل نظارت در خود دستگاه‌ها باید انجام گیرد. 

وی ابراز کرد: وقتی نظارت نشود و یک کارخانه‌ واگذار شود و اهلیت و آورده آن بررسی نشود، ناراحتی پیش می‌آید، در اولین جلسه با مجلس به نوع واگذاری‌ها اشاره کردیم زیرا واگذاری ماشین‌سازی مشکل ساختاری داشت. 

رئیسی تصریح کرد: هر کسی که می‌خواهد مشکل بخش خصوصی حل شود باید ابتدا در رابطه با رفع ساختاری سازمان خصوصی‌سازی که مشکل جدی دارد، تلاش کند. 

وی ادامه داد: ساختار باید طوری تعریف شود که بسترهای فسادزا رفع شود. 

رئیس قوه قضائیه اذعان داشت: ما دولت و رسانه را در کنار خود می‌بینیم و در بحث مبارزه با فساد همه با هم هستیم و باید مبارزه کنیم. 

بروکراسی اداری و خان‌ها موجب فساد می‌شود

وی تاکید کرد: هیچ کارآفرین، سرمایه‌گذار، صنعتگر و کاسب آماده برای رشوه دادن به دستگاه نیست و آن چیزی که منجر به رشوه می‌شود، بروکراسی اداری و سخت کردن کارهای اداری است. 

رئیسی توضیح داد: وقتی کاری طولانی می‌شود و خان‌ها ایجاد می‌شود به دنبال آشنا و رشوه هستند در حالی که کسی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند باید به صورت سهل این کار را انجام دهد. 

وی ابراز کرد: بحث عدالت بحث بسیار بزرگی است و عدالت بهترین شاخص اجرای قانون می‌باشد. 

رئیس قوه قضائیه افزود: فساد را چوب لای چرخ تولید دانسته و برخورد با آن را هموار کردن رونق تولید بدانیم. 

وی تصریح کرد: مدیر باید ساعتی را برای باز کردن در اتاق به روی ارباب رجوع بگذارد تا روابط ناسالم از بین برود. 

رئیسی با تاکید بر اینکه دشمن با تمام ظرفیت وارد عمل شده است ولی اراده مردم منجر به نقش برآب ساختن توطئه‌ آنها شده است، گفت: ظرفیت ذخایر عظیم این استان و کشور منشاء بسیاری از گره‌گشایی‌ مشکلات است. 

وی با بیان اینکه ما ۳ هزار کیلومتر ارتباط ساحلی داریم که بسیار زیادتر از کشورهای اروپایی است، تصریح کرد: این در حالی است که فقط ۳ درصد اقتصاد دریا را داریم. 

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: اقتصاد آی تی یک ظرفیت دیگر در کشور است که جوانان زیادی در آن فعال هستند. 

منافذی که منجر به فساد می‌شود را باید بست

رئیس قوه قضائیه با اشاره بر اینکه منافذی که منجر به فساد می‌شود را باید بست، افزود: کارخانه‌ای بوده که مدیر از سه ماه قبل کارخانه را بسته و مواد خام را در بازار آزاد فروخته و کارگران را بیکار کرده بود و جالب است گزارش نادرست می‌دهد ولی قوه قضائیه به خوبی وارد عمل شد. 

وی متذکر شد: نباید هیچ مدیر کارگاه و کارخانه‌ای احساس کند که بدون پشتوانه است.

رئیسی با تاکید بر اینکه توانمندسازی بخش خصوصی وظیفه اصلی دولت است، گفت: ۳۲ کارخانه که در استان با مشکل بوده را با همت و تلاش قوه قضائیه  نجات دادیم که این تعداد در کل کشور بیش از ۵۰۰ بخش است. 

وی اضافه کرد: پای میثاق ماندن برا همه واجب است و میثاق شکنی بر همه ممنوع است.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: باید نسبت به تغییر کاربری در جهادکشاورزی دقت شود زیرا قانون به جهادکشاورزی اختیارات لازم داده است که البته یک منفذ قانونی وجود دارد که باید بسته شود تا اجازه سوءاستفاده از سودجویان ندهیم. 

وی به درخواست نماینده مردم شبستر در رابطه با زنان زندانی گفت: زنان زندانی در استان و کل کشور را پیگیری می‌کنیم. 

رئیسی ادامه داد: در خصوص زمین های صوفیان نیز اقداماتی انجام شده که گزارش آن به زودی ارائه می‌شود. 

وی گفت: اصلاحیه شورای حل اختلاف به مجلس ارائه می‌شود تا کارکنان به یک ساماندهی مطلوب برسند. 

هیچ مجلس و دولت و دستگاه قضایی نمی‌تواند در برابر  با فساد بی‌تفاوت باشد

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: در ذات نظام مبارزه با فساد است و فکر نکنید که حرکت سیاسی و موسمی است زیرا هیچ مجلس و دولت و دستگاه قضایی نمی‌تواند در برابر  با فساد بی‌تفاوت باشد زیرا در شان یک مدیر نیست که در مبارزه با فساد بی‌تفاوت عمل کند و اصلا آن فرد مدیر نیست.

وی ادامه داد: الان تلاش داریم تا با همه امکانات می‌خواهیم دست به دشمن دراز نکنیم و این  را  نیز دشمن فهمیده است و امیدواریم با اراده ملت و مسوولان و ایجاد انگیزه را در بین مردم بیشتر کرد به طوریکه با وجود فشارها همچنان امید مردمی بیش از پیش شده است. 

ناامید کردن مردم در جهت راهبرد دشمن حرکت می کند

رئیسی تصریح کرد: هر کسی در هر مقامی و در هر جایگاهی بخواهد و یا نخواهد، بداند و یا نداند و مردم را مایوس کند در جهت راهبرد دشمن حرکت کرده است و برخلاف آن هر کسی دانسته و یا ندانسته و با حرفش امید در بین مردم ایجاد کند در راهبرد نظام مقدس جمهوری اسلامی حرکت می‌کند. 

وی در پایان گفت: شناسایی پرونده‌هایی که دغدغه مردم شده است را جمع کرده و در سریع‌ترین زمان آن را حل خواهیم کرد و دغدغه‌مندان را نیز در جریان کار باید گذاشت. 

۲۳۲۳۵۲۳۵

بیرانوند: علیپور نباید پنالتی می زد!

علیرضا بیرانوند بعد از تساوی پرسپولیس برابر ماشین سازی گفت: نباید علیپور پنالتی را می زند و من به آقای کالدرون هم این را گفتم چون حامد لک در جام حذفی هم از علیپور پنالتی گرفته بود، او تصیم گرفت پنالتی چیپ بزند ولی حامد خوب دستش را خواند. من به خود علی گفتم ترابی پنالتی را بزند اما او در آن زمان در زمین نبود و نشد. علیپور از بازیکنان خوب ما است و باید همین امشب این اتفاق را فراموش کند. 

او در مورد بازی با فولاد می گوید: بازی خیلی سخت است، اگر ما امروز برنده می شدیم خیلی می توانست در این بازی به ما کمک کند ولی خودتان می بینید 4 بازی مساوی شده و بازی سپاهان هم فعلا مساوی دنبال می شود. تیم ها به هم نزدیک هستند و بازی با فولاد هم سخت است، همیشه بازی در اهواز سخت است مخصوصا برابر فولاد و این تیم کادرفنی خوبی دارد و امیدوارم بتوانیم با 3 امتیاز به تهران برگردیم.

255 41

کالدرون: ضربه علیپور بی احترامی به همه بود

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ گابریل کالدرون در نشست خبری بعد از بازی پرسپولیس برابر ماشین سازی اظهار داشت: ما نتوانستیم ۳ امتیاز را بگیریم، در حالی که امتیازات مهمی برای ما بودند. تیم حریف خوب بازی کرد و آن بازی ای که مدنظرشان بود را اجرا کردند. ما آمار خوبی داشتیم، اما آنها اجازه ندادند ما فوتبالمان را بازی کنیم. به همین دلیل بازی مساوی شد.
وی درباره انتخاب علی علیپور به عنوان پنالتی زن با توجه به هدر دادن پنالتی در گذشته عنوان کرد:  با علیپور دیروز صحبت کردیم و قرار شد اگر پنالتی شود یا او بزند و یا ترابی. علی از من خواست که او پنالتی بزند. من خودم در پنالتی زدن تخصص دارم. در تمرینات هم می بینم علی آنطور که من توقع دارم پنالتی می زند. من هم به او گفتم که یک شانس بیشتر به تو نمی توانم بدهم. چیزی که برای من خیلی باعث تعجب بود و نمی توانم آن را بپذیرم، نوع ضربه زدن علیپور بود.
کالدرون ادامه داد: این یک بی احترامی به خودش، خانواده اش، به تیم و تماشاگران بود. ممکن است هر کسی پنالتی را خراب کند، اما باید با جدیت پنالتی بزند. این پنالتی جدی زده نشد. بدین ترتیب دیگر این بازیکن هرگز پنالتی نخواهد زد. یک بازیکن باید بداند چه مسئولیت هایی دارد. علیپور اول از همه خودش را ناامید کرد. من ندیدم و نمی دانم پنالتی بود یا خیر، اما اگر پنالتی نبود، عدالت برقرار شد چون تیم حریف هم خوب بازی کرد.

سرمربی پرسپولیس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه هفته گذشته اعتقاد داشت پنالتی نگرفتن علیه استقلال عمدی بوده و حالا واکنش او نسبت به پنالتی که برای تیمش به صورت مشکوک گرفته شده، چیست؛ گفت: ۲ بازیکن در هوا برخورد داشتند و من صحنه را ندیدم. اگر این صحنه پنالتی باشد یا نباشد، مشکوک است. اگر ما پنالتی را از دست دادیم، شاید عدالت برقرار شد. اینطور نیست بگویم ما به خاطر یک اشتباه داوری بازی را نبردیم.
کالدرون در واکنش به اینکه دیر به جشن قهرمانی رفت، عنوان کرد: نه هیچ مشکلی نبود. بچه ها دوست داشتند این شادی را تقدیم به هواداران کنند، اما نشد. چیزی که برای من خیلی باعث تعجب این است که در تمام دنیا اگر قرار باشد جامی به تیمی تعلق بگیرد، قبل از بازی صورت می گیرد. اینجا برعکس هماهنگی انجام شد، اما اشکالی ندارد و ما آمدیم.
سرمربی پرسپولیس درباره بازی کردن شجاع در دفاع راست گفت: شجاع بازیکن خوبی است و من به او اطمینان کردم و به نظرم این بازیکن خوب بازی کرد.

255 41

واگن‌های باری مورد نیاز کشور تولید داخل است

«مهدی صادقی نیارکی» در نشست هم‌اندیشی فعالان صنعت ریلی استان مرکزی افزود: بر اساس برنامه ‌یزی و طرح‌های پیش‌بینی شده، افزایش ۹۵ درصدی ساخت واگن‌های باری مورد نیاز صنعت ریلی کشور از سوی صنایع داخل در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

وی ادامه داد: ۶۵ درصد واگن‌های مسافری مورد نیاز صنعت ریلی کشور نیز از سوی شرکت‌های داخلی تولید می‌شود که برنامه‌هایی برای افزایش تعمق ساخت این واگن‌ها در داخل پیش‌بینی شده است.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: ۵۶ درصد واگن‌های متروی شهری نیز در داخل کشور تولید شده و با توجه به ظرفیت‌های مناسب کشور در این حوزه، بهره‌گیری از آن‌ها برای بومی‌سازی واگن‌ها در دستور کار دولت قرار دارد.

صادقی نیارکی گفت: ۵۰ درصد لوکوموتیوهای مورد نیاز صنعت ریلی کشور نیز به دست متخصصان و تولیدکنندگان داخلی تولید و ساخته می‌شود.

وی از انعقاد تفاهم‌نامه طراحی و مهندسی ساخت واگن‌های مترو بین معاونت علمی ریاست جمهوری و شهرداری تهران خبرداد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه نمونه اولیه واگن‌های متروی هفت واگنه در داخل کشور ساخته می‌شود.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: پس از ساخت نمونه اولیه، بر اساس قرارداد تکمیلی بیش ۴۰۰ دستگاه واگن‌های متروی هفت واگنه در کشور ساخته می‌شود.

صادقی نیارکی بومی‌سازی و ساخت انواع واگن‌های باری، مسافری و واگن‌های مترو مورد نیاز صنعت ریلی کشور را از برنامه‌های اولویت‌دار وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و افزود: پس از بومی‌سازی و تامین واگن‌های داخل ، اخذ برخی استانداردهای بین المللی در ساخت واگن باری و صادرات این محصولات در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

وی یاد آورشد: ظرفیت کنونی ساخت ۲ هزار و ۸۰۰ دستگاه واگن باری در کشور وجود دارد و با توجه به ظرفیت و توانمندی‌های صنایع پایین دستی امکان افزایش ظرفیت ساخت این واگن‌ها در کشور وجود دارد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ظرفیت ساخت واگن های مسافری در کشور را یک‌هزار دستگاه در سال عنوان کرد و گفت: ظرفیت‌های مناسبی در ساخت این خودروهای ریلی در کشور وجود دارد که این ظرفیت‌ها به صورت ۱۰۰ درصدی مورد استفاده قرار نگرفته است.

صادقی نیارکی صنعت ریلی را محور توسعه کشورهای توسعه یافته دانست و گفت: تاکنون این حوزه در کشور مورد توجه قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: اهمیت این صنعت در تمامی اسناد بالا دستی منتقل شده ولی در اجرا با این اسناد فاصله بسیاری وجود دارد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت توجه به خطوط ریلی سراسری شاه راه شمال جنوب و شرق به غرب را از برنامه‌های مهم دولت تدبیر و امید دانست و افزود: با توجه به قرار گرفتن ایران اسلامی در شاهراه شمال به حنوب می‌توان بار دنیا را با هزینه کم از این حوزه عبور داد.

صادقی نیارکی خاطرنشان کرد: توجه به اقتصاد ریلی افزایش توسعه و پیشرفت در کشور را به همراه داشته و نیاز است مسئولان به این حوزه توجه ویژه داشته باشند.

رئیس مرکز ساخت داخل، صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست گفت: صنعت حمل و نقل از جمله زیرساخت‌های مهم اقتصاد کشور است و رفع مشکلات این حوزه کاهش قیمت کالاهای تولید داخل، افزایش رقابت پذیری و صادرات را به همراه دارد.

سید «محمد مهدی هادوی» ساخت چرخ و ترمز در کشور را از برنامه های این وزارتخانه عنوان کرد و افزود: ساخت این تجهیزات در داخل کاهش ارزبری را در صنعت ریلی کشور سبب می‌شود.

معاون اقتصادی استانداری مرکزی در این نشست گفت: تفاهم‌نامه تبصره۱۸ برای ساخت ۲ هار واگن بین وزارت راه وسازمان برنانه و بودجه منعقدشده و سهم‌ هر شرکت مشخص شده است.
سعید فرخی افزود: پس از گذشت هفت ماه از سال اعتباری به این تفاهم‌نامه برای ساخت واگن اختصاص نیافته است.
وی ادامه داد: تخصیص این اعتبار افزایش تمایل خریداران برای خرید واگن‌های ساخت داخل را به همراه دارد و نیازاست پیگیری این تفاهم‌نامه در دستور مسئولان قرار گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۷۰ درصد واگن مورد نیاز کشور در این استان تولید می‌شود.
«محمد رضا حاجی‌پور» افزود : اکنون به جز چرخ و ترمز توان ساخت بقیه قطعات ساخت واگن در استان مرکزی وجود دارد.
وی ادامه داد: ۱۲۳ شرکت در زمینه ساخت و واگن های مورد نیاز صنعت ریلی در کشور را تامین می‌کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت؛ ۲۰ تا ۳۰هزار واگن در صنعت ریلی کشور وجود دارد که عمر مفید آن‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ سال است،
حاجی‌ پور افزود : با توجه به ظرفیت‌های استان مرکزی در زمینه بازسازی و نوسازی میتوان این اقدامات را دراستان انجام داد.

223231

طفره رفتن مخالفان از پذیرفتن تبعات سنگین عدم تصویب FATF

زهره ترسایی: اواخر مهرماه بود که کارگروه ویژه اقدام مالی مهلت نهایی ایران برای اجرای الزامات مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را بهمن ماه آینده اعلام کرد. تمدید مهلت ایران از سوی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در حالی برای چندمین بار انجام می‎شود که  در هر بار تمدید مهلت، اقدامات تقابلی علیه ایران را در دستور کار قرار داده است. کارگروه ویژه اقدام مالی در اجلاس اخیر خود در پاریس نیز دو دسته اقدام جدید مقابله ای علیه ایران وضع کرده این در حالی است که پیش از این و در خرداد ماه گذشته نیز یک اقدام مقابله ای در نظر گرفته بود.

FATF در بندی از بیانیه اخیر خود هشدار داده که اگر تا قبل از بهمن ماه آینده دو کنوانسیون پالرمو و CFT، نهایی نشوند تمامی اقدامات مقابله ای علیه ایران وضع خواهد شد و عملا وضعیت ایران به پیش از خرداد سال 95 باز خواهد گشت. با این وجود همچنان عده ای بر عدم تصویب دو لایحه پالرمو و CFT تاکید دارند. اما سوال مهم این است با توجه به بحرانی شدن وضعیت ایران در پی بیانیه اخیر کارگروه ویژه اقدام مالی آیا مخالفان حاضرند رای منفی خود به لوایح مذکور را به صورت شفاف اعلام کرده، تبعات بعدی آن را پذیرفته و پاسخگوی وضعیت کشور باشند؟

هشدارهای دولت به مخالفان FATF

این سوال در حالی بارها و به کرات از سوی موافقان تصویب لوایح مرتبط با FATF مطرح شده که نه تنها تاکنون پاسخی از سوی مخالفان به آن داده نشده بلکه لوایح مذکور همچنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام در بلاتکلیفی به سر می برند. آنچنان که حتی حسن روحانی بعد از مدتها سکوت درخصوص این لوایح زبان به گلایه بگشاید و بگوید؛“افتخار ما این است که با تروریست‌ها و فساد می‌جنگیم و مقابله می‌کنیم، لذا نباید اجازه دهیم که در سیستم بانکی‌مان اتهام پولشویی به ما بچسبد و این به زیان کشور است، چرا یک عده در مقابل ۴ لایحه‌ای که در دولت و مجلس به تصویب رسیده، مانع‌تراشی می‌کنند و جلوی دولت و مجلس ایستاده‌اند؛ اینگونه اقدامات به نفع کشور نیست.”

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز طی روزهای اخیر بار دیگر و با طرح این سوال که باید مشخص شود منطق مخالفان چیست، گفت: “جلسات مجمع تشخیص مصلحت را شفاف کنید تا معلوم شود چه کسانی موافق و مخالف این لوایح هستند و منطق آنان چیست؟ مردم باید بدانند که چه کسانی با این لوایح مخالف هستند؟ لوایحی که به‌طور مستقیم با زندگی و معیشت مردم سروکار دارد. آیا مخالفان تصویب در مجمع تشخیص مصلحت در این باره مسئولیت می‌پذیرند یا همچنان در پشت پرده حضور دارند

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز در همین رابطه با بیان اینکه دولت معتقد است باید مانع  از وارد شدن کشور به لیست سیاه FATF شد چون عواقب ناگواری برای اقتصاد کشور خواهد داشت و کشور را تعطیل می کند، گفت: “مخالفان تصویب لوایح بهتر است به جای فرافکنی و تحریف واقعیات و تلاش برای شانه خالی کردن از زیر با مسئولیت، کمک کنند که این لوایح به تصویب برسد و یا اینکه مسئولیت عواقب خطیر اقدامات خود را تمام و کمال به عهده بگیرند.”

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز ضمن انتقاد از رویکرد صداوسیما درباره لوایح مذکور، تاکید دارد“کسانی که الان مانع شده اند یا تبلیغ می کنند که این لوایح نباید تصویب شود باید روشن با مردم صحبت کنند و مسئولیت عدم تصویب این لوایح را بپذیرند.”

بخش های تخصصی دولت یعنی دو وزارتخانه امور دارایی و اقتصادی و امور خارجه و همچنین بانک مرکزی نیز بارها تبعات عدم تصویب این لوایح را جبران ناپذیر توصیف کرده اند.آنچنان که فرهاد دژپسند روز گذشته درحاشیه جلسه هیات دولت ، خروج ایران از لیست سیاه را دشوار خواند و گفت: طبیعی است که اگر در مهلت چهار ماهه به ایران برای تصویب لوایح اف.ای.تی.اف این کار انجام نشود، به صورت خودکار وارد بلک لیست می شویم که برای خروج از بلک لیست باید «برنامه اقدام» بنویسیم که امکان دارد شرایط سخت تری در آن مطرح شود.

مسئولان وزرات امور خارجه هم درباره قرار گرفتن ایران در بلک لیست هشدار داده و تاکید دارند که نگرانی منتقدان خیلی از روی آگاهی نیست. عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه برخلاف دوستان که می‌گویند پیوستن FATF خودتحریمی است، گفت: “می‌گوییم نپیوستن به FATF، خود تحریمی و محدود کردن خودمان است”

روایت دولتمردان حتی حکایت از آن دارد که لوایح FATF در جلسه سران قوا نیز مطرح شده و اعضا بر  اجرای این لوایح تاکید داشتند. جلسه ای که مصوبات آن نیز به استحضار رهبری می‌رسد.

موافق چه می گویند؟

اما به سرانجام رساندن لوایح مرتبط با اف ای تی اف فراتر از دولت، موافقانی دارد که تاکید دارند نباید کشور را وارد چرخه تحریمی دیگری کرد. آنچنان که غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، با بیان اینکه ما که نمی‌توانیم سازی جدا از ساز ساختار دنیا بزنیم، می گوید؛”آخر چه معنی دارد که ما همیشه می‌خواهیم تافته جدا بافته باشیم،اگر نتوانیم وارد «FATF» شویم دیگر هیچ پولی نمی‌توانیم رد و بدل کنیم و شرایط دور زدن تحریم با این رفتارها تقریبا غیرممکن می‌شود.  واقعا این رفتارها هیچ توجیهی ندارد و من می‌خواهم اگر کسی دلش به حال مردم می‌سوزد ورود کند، زیرا عدم تصویب این لوایح شرایط سختی را برای کشور به وجود می‌آورد.

عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات هم تاکید دارد؛“اگر این لوایح را امضا نکنیم فشارها بر مردم بیشتر می‌شود”. صادق زیباکلام هم که اعضای جبهه پایداری و تندروها را پشت پرده مخالفت خوانی ها با تصویب لوایح چهارگانه می داند معتقد است؛”بیش از این که دلایل آنها اقتصادی و تجاری و حقوقی باشد، دلایل سیاسی پشت آن نهفته است.” 

محسن غرویان از موافقان تصویب این لوایح هم پیشنهاد می کند بهتر است برای تعیین تکلیف شدن لوایح مرتبط با FATF همه پرسی برگزار شود.

نگاه دوگانه به FATF در مجمع تشخیص

اما درحالی این روزها مجمع تشخیص درباره FATFسکوت را پیشه خود کرده است که اظهارنظرهای گاه و بیگاه اعضای این نهاد حکایت از آن دارد که هنوز وحدت نظری برای تصویب یا عدم تصویب این لوایح حاصل نشده است و مجمع خود هنوز در بلاتکلیفی به سر می برد.

آنچنان که غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگویی درباره علت در دستور کار قرار نگرفتن لوایح مذکور در مجمع گفته است: لوایح را در دستور کار قرار ندادیم چون قطعا مورد قبول مجمع واقع نمی شد و از آنجا که رد آن ها پیام منفی به اف ای تی اف می داد و کارگروه FATF به صورت رسمی می توانست اعلام کند که شما این کنوانسیون ها را رد کرده اید پس ریسک تجارت با ایران بالا است طبیعی بود که در مجمع نمی خواستیم چنین برداشتی شود .

نگرانی از اعلام تصمیم قطعی درباره نپذیرفتن لوایح پالرمو و CFT و اعلام شفاف این نظر به کارگروه ویژه اقدام مالی محدود به یک عضو مجمع تشخیص نیست چرا که محمدباقر قالیباف دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در یادداشتی تاکید کرده بود که “بررسی موضوع FATF نشان می‌دهد که در شرایط کنونی پذیرفتن توصیه‌های این نهاد قطعاً به ضرر ماست، اما پاسخ سریع و صریح “بله یا نه” نیز، منافع ملی امروز و فردای ما را تأمین نمی‌کند.”

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هم که گفته می شود از مخالفان سرسخت تصویب این لوایح در مجمع است و حتی در خارج کردن بررسی این لوایح از دستورکار مجمع نقش داشته بعد از صدور آخرین بیانیه FATF در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: “مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسات و بررسی‌های خود را در خصوص این لوایح فارغ از هر گونه فشار و اعمال نظر و با در نظر گرفتن منافع ملی پیگیری خواهد کرد.”

اما این تنها نگاه حاکم بر مجمع نیست، چه آنکه تصویب این لوایح موافقانی نیز دارد. آنچنان که محمدصدر که می گوید پاسخ های دولت به سوالات مجمع تشخیص کارشناسی شده و قوی است و حتی حدس می زند مجمع را اقناع به تصویب این لوایح کند، این هشدار را هم می دهد که “عدم تصویب لوایح چهارگانه یعنی کمک به ترامپ.” مجید انصاری،دیگر عضو مجمع تشخیص هم تاکید دارد “با عدم تصویب اف‌ای‌تی‌اف، ویترین ایران را خراب می‌کنیم.” 

مجمع تشخیص؛ بن بست شکن می شود؟

طبق نظر FATF ایران بعد از گذشت آخرین مهلت در لیست سیاه قرار می گیرد اما هنوز هم هیچ یک از مخالفان به صراحت اعلام نکرده اند که آیا مسئولیت تبعات نپیوستن به FATF را خواهند پذیرفت؟ و آیا قرار است مجمع تشخیص درخصوص این لوایح بن بست شکن باشد یا بن بست ایجاد کند.

23 / 27219

خطیبی: تاج و کمیته انضباطی را حلال نمی کنم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ بازی پرسپولیس و ماشین سازی بازهم جنجالی از آب درآمد و این بار رسول خطیبی توانست یک امتیاز با ارزش را پرسپولیس و کالدرون بگیرد. خطیبی در این بازی هم مثل بازی دوتیم در جام حذفی در کنار زمین روز خیلی آرامی را نداشت و این بار با تماشاگران پرسپولیس دچار چالش شد. او در زمانی که داور پنالتی را اعلام کرد برای تماشاچیان پرسپولیس دست زد و از طرفی از سوی سکوهای پرسپولیسی شعارهایی علیه او سرداده شد. خطیبی بعد از بازی گفت:” تبریرک به بازیکنان و مردم آذربایجان؛ ما از دو تیم پایتخت یکی را بردیم و از یکی هم در زمین خودش امتیاز گرفتیم.”
او افزود:” افتخار می کنم به تیم و بازیکنان که  با تمام وجود بازی می کنند.ما امروز می توانستیم برنده شویم.  راجع به پنالتی نظر نمی دهم اما به حریف موقعیت ندادیم و موقعیت هم داشتیم. همه یک دل بودیم و یکی از تیم هایی هستیم که صفا و صمیمیت در آن هست و امیدوارم این روند را ادامه بدهیم. این ماشین سازی حرف های زیادی برای گفتن دارد.”
خطیبی که از اتفاقات ورزشگاه آزادی و شعارهای سکوها ناراحت بود در ادامه گفت:” من ناراحتی م را می سپارم به خدا… مادرم دو تا پسرش شهید شده ودوتا پسرش جانباز است. امنیتی که اینجا  هست به خاطر شهدا است. وقتی به مادرم فحاشی شد باید به خاطر اسم شهدا جواب این فحاشی ها را داده و آن ها را جریمه کنند و اگر نکنند حلالشان نمی کنند. کل استادیوم به مادر من فحش دادند. مگر من گفتم پنالتی را بزنند بیرون. بعد از پنالتی به من خیلی توهین کردند. اگر کمیته انضباطی ، آقای حسن زاده و تاج بخورد نکنند حلالشان نمی کنم.”

255 41

ماجرای قصیده‌های مظاهر مصفا برای بدیع‌الزمان فروزانفر


Nastooh Saba Newsroomطراحی و تولید: نستوه

فیلم | شوخی‌ کاربران شبکه‌های اجتماعی با عکس فتوشاپی ترامپ و سگ قهرمان

سگی که در عکس منتشر شده در حساب توئیتری دونالد ترامپ مدال افتخار با نشان جای پای سگ‌ها را از رئیس جمهور دریافت می‌کند، همان سگ ارتشی است که در عملیات کشتن ابوبکر بغدادی دچار جراحت شد. آقای ترامپ در بالای عکس نوشت: «قهرمان آمریکا».وی در توئیت دیگری نام این سگ را که تا کنون محرمانه مانده بود اعلام کرد و نوشت: «کونان هفته آینده به کاخ سفید می‌آید.»

61263