مبلغی که شهرداری از تاکسی‌های اینترنتی می‌خواهد، کجا هزینه خواهد شد؟

به گزارش خبرگزاری فارس، اختلاف میان تاکسی‌های اینترنتی و شهرداری موضوع جدیدی نیست؛ در ابتدا بحث بر سر قانون‌گذاری بود و لزوم نظارت شهرداری، اما چندی نگذشت که پشت پرده ماجرا مشخص شد و صحبت از عوارض و درصدها به میان آمد.

در نهایت دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت ارائه دهندگان خدمات هوشمند مسافر روز سوم مهر منتشر شد؛ دستورالعملی که قبل و بعد از انتشارش حواشی بسیاری داشت. در این بین به نظر می‌رسید مدیران برخی از تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ و ماکسیم به این دستورالعمل اعتراض داشتند.

بر اساس این دستورالعمل تاکسی‌های اینترنتی موظف به پرداخت ۲ درصد عوارض به شهرداری در ازای هر سفر هستند؛ در حالی‌که تاکسی‌های اینترنتی در حال حاضر مالیات بر ارزش افزوده هم پرداخت می‌کنند و بر اساس قانون اگر شرکتی مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند، دیگر نباید مبلغی اضافه‌تر به عنوان عوارض پرداخت کند.

جدای از اینکه گرفتن عوارض و مالیات بر ارزش افزوده به طور همزمان غیرقانونی است، جا دارد که از مسئولان شهرداری بپرسیم این مبلغ اضافه قرار است در کجا هزینه شود؟ در تبصره ۲ این دستورالعمل اشاره شده که شهرداری‌ها مکلف‌اند همه درآمد حاصل از این توافق را صرفا در توسعه حمل‌ونقل عمومی و رفع آلودگی هوا هزینه کنند.

آیا شهرداری قرار است با این مبلغ گام مثبتی در جهت منافع عمومی بردارد یا این رقم هم مثل هزاران بودجه دیگری که گرفته می‌شود و نحوه مصرف آن مشخص نیست قرار است لابه‌لای کاغذهای ادارات مفقود شود؟

آیا مشکل حمل‌ونقل عمومی کمبود بودجه است؟

با وجود اینکه پس از طرح‌های تحقیقاتی و مطالعاتی مختلف بودجه‌های شهری تصویب و اختصاص داده می‌شود اما تجربه شهروندان نشان می‌دهد که گره مشکلات شهری تهران هر روز کورتر می‌شود.

بر اساس اعلام رئیس شورای اسلامی شهر تهران، بودجه نهایی شهرداری پایتخت برای سال ۹۸، برابر با ۱۸ هزار و ۸۲۸ میلیارد تومان اعلام شده که ۳۰ درصد از آن به حوزه حمل و نقل اختصاص داده شده است.

با این حساب بودجه شهرداری برای حمل‌ونقل تهران ۵ هزار و ۷۳۷ میلیارد تومان است. شما می‌توانید در جدول زیر که منبع آن سایت مرکز آمار و رصد شهری است، به تفکیک درصد اعتبار مصارف پیشنهادی بودجه شهرداری را مشاهده کنید. 

http://hadith-ashk.ir/wp-content/plugins/RSSPoster_PRO-PersianScript/cache/2fd9e_13980708000795_Test_NewPhotoFree.png

از سوی دیگر بررسی مقایسه‌ای بودجه امسال با سال گذشته نشان می‌دهد که افزایش بودجه‌ حمل‌ونقل اولویت اصلی مسئولان شهرداری نبوده است؛ چرا که به گزارش میزان، مهم‌ترین تفاوت در بودجه نسبت به سال گذشته در بخش دستمزد و مزایای کارکنان قابل مشاهده است که حدود ۲۰ درصد رشد داشته. 

گره‌های کور شهری و بودجه‌های ناکارآمد

 جدای از اینکه هر سال چه میزان بودجه برای حمل‌ونقل در نظر گرفته می‌شود، احساس ساکنان شهر و حتی خود مسئولان این است که در وضعیت حمل‌ونقل پایتخت بهبودی صورت نگرفته است. امکان ندارد که شما در تهران زندگی کنید و از ترافیک، آلودگی هوا، کمبود پارکنیگ و شلوغی وسایل نقلیه عمومی شکایت نداشته باشید.

مشکلاتی که به مرور بار سنگینی را بر دوش مردم تهران گذاشته و متاسفانه در سال‌های اخیر هم بهبودی رخ نداده است. این را در نقل قول‌های مسئولان هم می‌شود به خوبی دریافت.

«محمد علیخانی» رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران در گفت‌وگو با کیهان در این زمینه می‌گوید: «با وجود اینکه در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای کاهش مشکلات حمل و نقل شده است؛ مانند اصلاح هندسی معابر، ساخت اتوبان، تعریض خیابان ها، احداث پل ها و تونل ها ولی واقعیت این است که مشکل ترافیک تهران هنوز حل نشده و بحرانی‌تر هم شده است.» بنابراین به نظر می‌رسد مشکلات شهر تهران ناشی از کمبود بودجه یا مسایلی از این دست نیست بلکه باید بررسی کرد که چگونه بودجه‌ها هر سال هزینه می‌شود اما تاثیری در وضعیت حمل‌ونقل تهران ایجاد نمی‌شود. 

«محسن پورسیدآقایی»، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران ادعا دارد که تاکسی‌های اینترنتی باید با پرداخت عوارض به توسعه حمل‌ونقل شهری کمک کنند.

وی در گفت‌وگو با دیجیاتو در این باره گفت:« تمام تاکسی‌های اینترنتی در طول یک سال بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان در آمد دارند. چه ایرادی دارد که دو درصد از درآمد سالی هزار میلیارد تومانی تاکسی‌های اینترنتی، صرف توسعه حمل و نقل عمومی شهری بشود؟»

بیایید فرض کنیم که ادعای معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری در مورد درآمد سالانه حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران صحیح باشد. در این صورت هر کدام از تاکسی‌های آنلاین باید سالانه مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به شهرداری تحت عنوان عوارض پرداخت کنند.

برای صرف این رقم که بر اساس «گزارش توزیع اعتبارات شهرداری» معادل بودجه در نظر گرفته شده برای تعمیر و تجهیز مراکز کنترل ترافیک کل پایتخت در سال ۹۸ است شهرداری چه برنامه ‌ای در نظر دارد؟

نقش پررنگ تاکسی‌های اینترنتی در زندگی شهری

جا دارد به آمارهایی هم از سهم حمل‌ونقل عمومی در مقایسه با خودروهای شخصی اشاره کنیم. معاون مطالعات و برنامه ریزی سازمان حمل ونقل ترافیک تهران در گفت‌وگو با روزنامه ایران اشاره می‌کند که سهم مترو و اتوبوس در سفرهای تهران حدود ۲۶ درصد است. همچنین سهم خودروهای شخصی در سفرهای سواره تهران بالای ۴۰ درصد است که در مقایسه با ۱۲ درصد توکیو و ۲۸ درصد وین، بسیار بالاست.

با این حساب به نظر می‌رسد با وجود کاستی‌هایی که در زمینه حمل‌ونقل عمومی وجود دارد تمایل مردم به استفاده از خودروهای شخصی بالاست و در حقیقت بار اصلی حمل‌ونقل شهری به دوش این خودروهاست.

از ۴ سال پیش که تاکسی‌های اینترنتی وارد بازار حمل‌ونقل ایران شدند مسافران با گزینه‌ جدیدی روبه‌رو شدند که به آنها حق انتخاب می‌داد؛ انتخابی که در بیشتر مواقع ارزان‌تر، سریع‌تر و امن‌تر از مسافربرهای شخصی و آژانس‌ها بود.

علاوه بر این تاکسی‌های اینترنتی با کاهش ماشین‌های تک سرنشین علاوه بر درآمدزایی برای بخش زیادی از مردم در زمینه جابه‌جایی مسافر با خودروهای شخصی گام‌های مهمی در جهت رفاه شهروندان برداشتند.

با تمام این اوصاف و در شرایطی که از مسئولین انتظار کمک به سازمان‌هایی که در جهت افزایش رفاه در زندگی مردم و درآمدزایی گام بر می‌دارند و تسهیل فعالیت آنها وجود دارد درخواست همچین مبالغی که در نهایت هزینه خدمات تاکسی‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد شاید بیش از سهم‌خواهی، سنگ‌اندازی در مسیر آن‌ها و زندگی مردم نیز تلقی شود. 

2121

چرا باید به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده امیدوار بود؟

امیرعباس آزرم‌وند: نرخ رشد اقتصادی کشور طی چند سال اخیر متوقف و منفی شد. اما صندوق بین‌المللی پول درآخرین گزارش خود مانند گزارش قبلی پیش‌بینی کرد پس از پشت سر گذاشتن دو سال سخت، نرخ رشد اقتصادی ایران از سال آینده میلادی مثبت خواهد شد. صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی را همچنان منفی ۶ درصد پیش بینی کرده است. این در حالی است که اغلب کارشناسان اقتصادی نیز گذر از شرایط سخت اقتصادی را تایید کرده و برای سال آینده روزهای روشنی را پیش بینی کرده اند.

علی قنبری، کارشناس امور اقتصادی، در گفت و گو با خبرآنلاین در پاسخ به سوالی مبنی بر اولویت‌های جهت‌گیری بودجه ۱۳۹۹ گفت: مساله اصلی که در بودجه سال آینده نسبت به سال‌های دیگر تفاوت خواهد داشت، حرکت به سمت بودجه بدون نفت است. یعنی دولت ناچار است برای اداره امور خویش از منابع دیگری به جز منابع نفتی استفاده کند که این نیز خواسته یا ناخواسته یک نکته مثبت خواهد بود.

باید تدابیری اندیشیده شود که برخورداران و صاحبان ثروت دیگر از یارانه و سوبسید استفاده نکنند تا هم منابع دولت هدر نرود و هم افرادی که درآمد حداقلی دارند با بهبود زندگی و معیشت خود مواجه شوند.

وی در ادامه افزود: با توجه به کمرنگ شدن سهم نفت در بودجه سال آینده، دولت باید تلاش کند از منابع خویش بهترین استفاده ممکن را انجام دهد. به این اعتبار دولت تنها در پروژه‌هایی باید سرمایه‌گذاری کند که از نظر تولیدی و زیربنایی حائز اهمیت باشند. به این معنی که نباید پروژه‌های جدید تعریف شوند و اولویت با پروژه‌های نیمه تمام باشد. مگر این‌که ضرورتی خاص وجود داشته باشد. همچنین دولت باید همت کند و با تلاش بیشتر سعی کند بخش خصوصی را بیش از پیش درگیر پروژه‌های نیمه تمام کند.

معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نیاز کشور به سرمایه‌گذاری تصریح کرد: جذب سرمایه‌گذاری خارجی در جهت افزایش تولید و بهبود رشد اقتصادی ضرورت دارد. چرا که تنها از این طریق می‌توان به افزایش درآمد سرانه و بهبود وضعیت عمومی دست یافت.

قنبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌ که بودجه بدون نفت چه تاثیری بر زندگی مردم جامعه خواهد داشت، تاکید کرد: بودجه بدون نفت باید با افزایش درآمدهای مالیاتی و جبران آن از طریق منابع دیگر عملی شود. از طرف دیگر نیز دولت باید از هزینه‌های اضافی و ریخت و پاش خود بکاهد و صرفه جویانه منابع را خرج کند. با این همه برای آن‌که زندگی اقشار ضعیف مانند امسال و سال گذشته تضعیف نشود باید تدابیری اندیشیده شود که برخورداران و صاحبان ثروت دیگر از یارانه و سوبسید استفاده نکنند تا هم منابع دولت هدر نرود و هم افرادی که درآمد حداقلی دارند با بهبود زندگی و معیشت خود مواجه شوند.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با وضعیت عمومی اقتصاد کشور در سال آینده، با اشاره به پیش ‌بینی‌هایی که از سوی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول مبنی بر پایان رشد منفی اقتصادی شده است، گفت: سال آینده اقتصادی کشور نه تنها تاب آوری بیشتری در مقابل تحریم‌ها خواهد داشت بلکه احتمالا بهبود اقتصادی در کنار ثبات اقتصادی نیز به دست خواهد آمد. با این حال نباید به این‌ها دلخوش بود و باید برای جبران رشد منفی امسال و سال گذشته نیز برنامه‌ریزی کرد.

مدرس دانشگاه تربیت مدرس خاطرنشان کرد: برای این‌که رشد اقتصادی محسوس باشد باید از سرمایه‌گذاری خارجی بهره جوییم و گردشگری به عنوان یک منابع درآمدی دیده شود. دولت باید از کمک بخش خصوصی بیش از تا کنون بهره جوید و برای واگذاری‌های احتمالی کارخانجات با دقت نظارت کند که مشکلات فعلی دوباره پیش نیاید.

قنبری تاکید کرد: به بیان دیگر دولت باید به بخش خصوصی اجازه ادامه فعالیت‌های اقتصادی را بدهد و حتی بستر را برای این دست از فعالیت‌ها آماده کند ولی نظارت دقیق هم باید مکمل این بسترسازی باشد تا دیگر امکان سواستفاده از منابع کشور برای کسی وجود نداشته باشد. به هر حال ما برای این‌که به رشد اقتصادی مناسب دست پیدا کنیم باید سرمایه‌گذاری بیشتری را جذب کنیم و از امکانات بخش خصوصی نیز به بهترین شکل بهره‌مند شویم. این میان باید توجه کرد که کنترل بیکاری از ضروریات این دوره اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

۶۴۲۲۶۲۲۸

کشورهایی که تا سال ۲۰۲۰ بر اقتصاد دنیا حکومت می‌کنند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ویژوآل کپیتالیست، آسیا در سال ۲۰۳۰ نسبت به سایر قاره ها بیشترین درصد تولیدات داخلی را در دست خواهد گرفت و کشور مصر نیز از جایگاه ۲۱ در تولیدات داخلی به جایگاه ۷ جهانی صعود پیدا خواهد کرد.

همزمان با افزایش حجم تولیدات داخلی در این کشورها شاهد رشد جمعیت در آن ها خواهیم بود به طوری که پیش بینی می‌شود جمعیت مصر تا سال ۲۰۳۰ به ۱۲۸ میلیون نفر برسد که این تعداد برابر با ۳۰ درصد افزایش جمعیت است.

هند یکی دیگر از کشورهایی است که تا سال ۲۰۳۰ بیشترین رشد اقتصادی را تجربه خواهد کرد و شهرهایی که سریع ترین رشد اقتصادی را در هند تا سال ۲۰۳۰ خواهند داشت عبارتند از:” اگرا، راجکوت، سورات، تیروپور، ناگپور، حیدرآباد و بنگلور.

گزارش خبرآنلاین درباره آینده اقتصاد دنیا و حاکمیت برخی کشورها بر آن را اینجا بخوانید.

۲۲۶۲۲۶

واکنش سرلشکر باقری به گام‌های سه گانه برجامی دولت/ نیروهای مسلح از هیچ کمکی در جنگ اقتصادی دریغ نمی‌کنند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح امروز (دوشنبه ۸ مهر) در بیست و سومین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه با گرامیداشت یاد، خاطره و آرمانهای بلند امام راحل (ره) و شهیدان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعین حرم و شهدای عرصه امنیت اظهار کرد: از مجمع قبلی فرماندهان سپاه تا کنون سه سال می گذرد و در این مدت اتفاقات بسیار مهمی در سطح کشور، منطقه و جهان رخ داده است که با مروری بر انها می توان قدری به جایگاه  نهاد مردمی وانقلابی سپاه پی برد.

سرلشکر باقری با تقدیراز مجاهدت ها و نقش آفرینی های سترگ، راهبردی و تاریخ ساز سپاه طی چهار دهه گذشته از جمله در سالها و ماههای اخیر که در حوزه های مختلف درخشش معناداری داشته و عنایت و رضایت فرمانده معظم کل قوا از سپاه را به همراه داشته است، اظهار کرد: یکی از این عرصه های نقش آفرینی، حمایت از جبهه مقاومت و پیشتازی در دفاع از حرم و نقش راهبردی، تعیین کننده و تاریخی در شکست فتنه جنگ های نیابتی و تروریسم تکفیری در منطقه بوده که وضعیت نسبت به سه سال قبل تفاوت اساسی داشته است.

وی افزود: به طور قطع وضعیتی که امروز در عراق، سوریه، لبنان، یمن و افغانستان شاهد هستیم با گذشته قابل قیاس نیست؛ در عراق کشور بطور کامل پاکسازی شده، دولت مقتدری حاکم شده، حشد الشعبی به عنوان یک نیروی مسلح قانونی مستقر شده و روابط بسیار نزدیک در تمام ابعاد با جمهوری اسلامی ایران برقرار است.

سرلشکر باقری با اشاره به پیشروی جبهه مقاومت در سوریه و شکست توطئه تکفیری ها در این کشور و وضعیت کنونی یمن، گفت: در سوریه امروز بخش اعظم کشور پاکسازی شده، دولت مستحکم شده و مسیر اعاده حاکمیت در بخش های اندک باقی مانده در حال حرکت و پیشرفت است؛ در یمن توانمندی رزمندگان بی دفاع یمنی رشد چشمگیری داشته و موجب کسب پیروزیهای اساسی گردیده است، به گونه ای که در دفاع زمینی، هوایی و دریایی به جایگاه ممتازی رسیده و اخیراً به دشمن خود ضربه های اساسی از طریق هدف قراردادن هواپیماهای راهبردی دشمن و مراکز نفتی آنها و نیز اجرای عملیات ” نصر من الله ” و به اسارت در آوردن دشمن و چاره ای جز عقب نشینی و پذیرش خاتمه ی جنگ برای آنان باقی نگذاشته است.

وی افزود: اقدامات سپاه در مقابله با اشرار و گروهک های ضد انقلاب و تروریستی در شمال غرب و جنوب شرق کشور و کمک به تأمین امنیت پایدار در کشور و همزمان پیشبرد راهبرد مردم یاری و محرومیت زدایی در این مناطق بسیار اثرگذار بوده به گونه ای که امنیت امروز مناطق مرزی کمتر از نقاط مرکزی کشور نیست.

سرلشکر باقری با اشاره به دستاوردهای نیروی هوا فضای سپاه تصریح کرد: تشکیل و توسعه ظرفیت دفاعی و ارتقای توان موشکی و پهپادی کشور و به رخ کشیدن قدرت و آمادگی های هوشمندانه و قاطعانه در برخورد با تهدیدات و توطئه های دشمن از جمله انهدام مقر تروریست ها در مناطق پیرامونی و هدف قرار دادن پهپاد راهبردی متجاوز رژیم تروریستی ایالات متحده آمریکا تنها بخشی از اقتدار سپاه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی توسعه ی قدرت دریایی و حضور مقتدرانه و هوشمندانه در برقراری امنیت دریایی و برخورد با تحرکات و اقدامات تحریک کننده و مخل امنیت نیروهای فرامنطقه ای از جمله توقیف نفتکش متخلف انگلیسی را از جمله اقدامات نیروی دریایی سپاه توصیف کرد و افزود: حضور جهادی و مومنانه پاسداران و بسیجیان در امداد و خدمت رسانی به زلزله زدگان و سیل زدگان کشور و برجسته شدن ظرفیت های جبهه انقلاب برای پاسخ به نیازها و مشکلات مردم در مواقع بحران و بلایا و حوادث طبیعی در قالب گروههای جهادی و بسیج سازندگی از سوی نیروها، سپاه های استانی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) از وجوه برجسته اقدامات سپاه و بسیج به شمار می رود.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه قدرت و اقدامات اطلاعاتی سپاه در مقابله با مفاسد اقتصادی و نفوذ و اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) در عرصه ساخت زیرساخت های اساسی و حیاتی کشور را مهم و تعیین کننده برشمرد و اظهار کرد: توفیقات ارزنده سپاه در عرصه های ماموریتی عصبانیت و استیصال دشمن را به همراه داشته و آنانی که خود خاستگاه و مامن تروریست ها هستند این نهاد مردمی را تروریستی اعلام کردند که این هم از نشانه های موفقیت سپاه است؛ مجموعه ی اقدامات و دستاوردهای ذکر شده نشان می دهد با تدبیر و فرماندهی فرمانده معظم کل قوا و تلاش کشور به ویژه سپاه در شرایط بسیار بهتری نسبت به گذشته هستیم و جایگاه فعلی با گذشته قابل مقایسه نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: بحمدالله امروز بازدارندگی پایدار و مستحکمی برابر توطئه های دشمن به منظور هر گونه تجاوز به ایران اسلامی ایجاد شده است و دشمنان دریافته اند که ایران اسلامی توان، آمادگی و اراده و شجاعت برخورد را دارد و در دفاع از آرمانها و سرزمین و مردم خود لحظه ای تردید نمی کند.

سرلشکر باقری در ادامه با اشاره به اتخاذ راهبرد مقاومت فعال از سوی کشورمان گفت: ملت ایران در برجام از بخشی از حقوق هسته ای خود چشم پوشی کرد و در مقابل بایستی تحریم ها برداشته می شد؛ در مقطع ۵ ماهه ی اخیر، راهبرد مقاومت فعال و پویا در کشور اتخاذ شد، علاوه بر این گام های سه گانه هسته ای ایران در برابر خروج آمریکایی ها از برجام برداشته شد که این مسیر بایستی با قدرت و استحکام ادامه یابد و تعهد در برابر تعهد معنا دارد.

وی اقتدار و پیش روندگی محور مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی ایران به رغم توطئه ها و هجمه های مستقیم آمریکا و دنباله روهای آنها را از دستاوردهای مهم و راهبردی برشمرد و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز در جایگاه قدرت برتر منطقه ای، مسئولیت خود در امنیت و ثبات منطقه را می شناسد و نقش اساسی  را در این عرصه ایفا می کند؛ قصد دشمنی، طمع و تجاوز و ایجاد جنگ و ناامنی ندارد و با مسیر همکاری منطقه ای به سمت آرامش می رویم.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه یادآور شد: ملت غیور، شجاع، بصیر و مومن و انقلابی ایران در ۲ سال اخیر نشان دادند با صبر و بزرگواری در برابر تحریم ها و فشارهای بیگانه ایستادگی و همراهی می کنند و ثبات امنیتی، اجتماعی و اقتصادی کشور حاصل این همراهی مردم است؛ البته بر دولتمردان ماست که با جدیت در مسیر اقتصاد مقاومتی، تلاش جهادی و بهره گیری از همراهی مردم و بخش خصوصی، بیش از گذشته در مسیر حل مشکلات مردم متمرکز شوند و بدانند نیروهای مسلح و بسیج از هیچگونه کمکی در این جنگ دریغ ندارند.

وی با اشاره به ضرورت ها و اولویت های سپاه در مقطع پیش رو، گفت: سپاه در متن انقلاب به ۴۰ سالگی رسیده و در حال ورود به مرحله ی دوم همراه با گام دوم انقلاب اسلامی است. جایگاه و نقش سپاه و بسیج در تحقق گام دوم انقلاب و الزامات و نقشه ی راه اعتلا و ارتقا ظرفیت ها و توان و اقدام این نهاد انقلابی بایستی در این مجمع و جلسات تخصصی مورد عنایت و تدوین قرار گیرد.

وی تقویت جنبه ی نظامی و انقلابی سپاه، ضرورت توجه هرچه بیشتر به ارتقاء و حفظ آمادگی در همه مأموریت ها و صحنه ها بویژه با توجه به تهدیدات و توطئه های پیش رو و توسعه ی مدیریت و فرماندهی جهادی و انقلابی در سپاه با تقویت جوهره ی رهبری در فرماندهان و مدیران را ازاولویت های سپاه در مقطع پیش رو عنوان و تصریح کرد: ارتقاء معنویت در سپاه در هم افزایی با مجموعه نمایندگی، جستجو و یافتن جوانان مستعد و تربیت آنها و گماردن در مناصب، مراقبت کامل نسبت به سالم ماندن و صیانت سپاه در برابر کشش ها و شائبه های اخلاقی، سیاسی و امنیتی، تاکید بر نقش حفاظت اطلاعات به عنوان بازوی امین و توانمند فرماندهان در تمام رده ها، توجه، تربیت و بکارگیری مناسب جوانان سرباز بعنوان سرمایه ی در اختیار نیروهای مسلح و سپاه که می تواند مبنای شکل گیری شخصیت ایمانی و انقلابی جوانان ذکور باشد از ضرورت های سپاه در شکل دهی آینده این نهاد انقلابی است.

سرلشکر باقری در پایان وحدت و هم افزایی با ارکان حکومت در کشور و سایر نیروهای مسلح در حد اعلا، تلاش برای ارتقای هر چه بیشتر منزلت اجتماعی سپاه در کشور و مردم، تقویت نقش بسیج در جامعه و حضور در پیشگیری و حل آسیب های اجتماعی و توجه به رشد علوم و فناوریها و تأثیر آنها در مأموریتهای آینده ی سپاه، توجه به رشد اطلاعات و رصد و هوشیاری مداوم اطلاعاتی نسبت به صحنه های گوناگون و توجه به خانواده ها  در تمام ابعاد فرهنگی، معنوی و معیشتی را از اولویت های دیگر سپاه در تداوم مسیر پاسداری از انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برشمرد و بر ارتقای توجه و اهتمام به گنج بی نظیر دفاع مقدس با توسعه ی راهیان نور، موزه های استانی، نهضت خاطره گویی و توجیه نسل جوان، توجه به نقش بانوان در دفاع مقدس و ساخت جامعه ی مومن تاکید کرد.

۲۱۷۲۱۷

پاسخ سخنگوی دولت به منتقدان خندیدن و اخم کردن روحانی

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی سخنگوی وزارت کشور در بخشی از نشست خبری امروز خود با اهالی رسانه در پاسخ به پرسشی در برابر علت خنده های روحانی در دیدار با نخست وزیر انگلیس، گفت: این خنده ها علامت نشاط، برتری و تسلیم نشدن در برابر فشارهاست که اتفاقا از سوی برخی تندروهای آمریکایی هم مطرح شد.

بیشتر بخوانید؛

 روایت ربیعی از پیام سعودی‌ها به روحانی/آماده گفتگو با ۱+۵ بودیم اما…

وی گفت: از سوی دیگر برخی در داخل از این خنده ها انتقاد کردند، به هر حال ظاهرا هر کاری آقای روحانی انجام دهد مورد انتقاد برخی قرار می‌گیرد، اگر ایشان اخم می کرد هم باز عده‌ای معترض می شدند ولی موضوع واقعا خیلی پیش پاافتاده تر از این حرف‌هاست و جای این همه بحث ندارد.

۲۷۲۱۵

لوموند: ترامپ قربانی سیاست‌هایش شده است

در ادامه گزارش لوموند آمده است: دونالد ترامپ از همان بدو ورود به کاخ سفید، تمام تلاش خود را برای ناکام گذاشتن سیاست های خارجی و حتی داخلی باراک اوباما به کار بست اما او اکنون به جایی رسیده که تا اندازه زیادی گرفتار شده و در واقع قربانی سیاست های خود شده است.

چالش خلیج فارس و تحولات این منطقه، ترامپ را شدیداً در تنگنا قرار داده است. در صورت تحریکات جدید، وی هیچ گونه راه حلی برای این موضوع نخواهد داشت.

اکنون کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خود می پرسند؛ با دونالد ترامپ در کاخ سفید و آمریکای غنی از  نفت، چه کسی به تضمین امنیتی آمریکا می اندیشد؟

متحدان آسیایی آمریکا از ژاپن تا کره جنوبی، شاهد هستند که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و یکی از اشخاص مشهور برای ترامپ، همچنان به شلیک موشک های بالستیک به عنوان یکی از سرگرمی های مورد علاقه خود می پردازد.

متحدان اروپایی آمریکا بخوبی بر این موضوع واقف هستند که او نه برای ناتو و نه برای اتحادیه اروپا هیچ اهمیتی قائل نیست.

اما در منطقه خلیج فارس نیز مانند مسأله ناتو، عقب نشینی کاملاً نسبی است. ناوهای نیروی دریایی آمریکا در اطراف شبه جزیره عربستان گشت زنی می کنند؛ زیرا آمریکا بزرگترین پایگاه نظامی خود را در این منطقه بنا نهاده است. پهپادها و  ماهواره های آمریکایی بر تردد نفتکش ها نظارت می کنند. این ترامپ است که مشکل اعتباری برای آمریکا به وجود آورده است.

سیاست یکجانبه گرایی ترامپ، انتقادهای داخلی و خارجی زیادی به همراه داشته که اوج این موضوع، خروج وی از توافق هسته ای با ایران بوده است. عقل حکم می کند که مذاکرات در مورد توافق وین بدون آنکه ریاض، تهران و واشنگتن وجهه خود را از دست بدهند از سر گرفته شود. اثرگذاری با دیپلماسی است که ترامپ به آن اهمیتی نمی دهد

310311

خبرنگاران، کنفرانس سپاهانی‌ها را تحریم کردند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دیدار تیم‌های فوتبال خیبرخرم آباد و سپاهان در مرحله یک‌شانزدهم نهایی جام حذفی با برتری ۳ بر صفر طلایی‌پوشان اصفهان به پایان رسید تا شاگردان قلعه نویی راهی مرحله بعد شوند.
پس از این دیدار قلعه نویی تصمیم گرفت که در نشست خبری حاضر نشود و به جای خود تکسیرا دستیار پرتغالی را راهی نشست کرد که این موضوع باعث ناراحتی خبرنگاران حاضر در نشست شد و در نهایت نشست خبری سرمربی سپاهان در پایان بازی از سوی خبرنگاران تحریم شد.

255 41

«از بان تا تان» داستان ۴ سرباز شهید و دلتنگی مادرانشان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  نمایش «از بان تا تان» دومین تجربه کارگردانی اشکان درویشی از روز شنبه ۱۳ مهرماه از ساعت ۲۰:۴۵ اجراهای خود را در تماشاخانه سپند آغاز می‌کند. 

در این نمایش داستان چهار سرباز شهید که هر کدام نماد شهدای غواص، مرزبان، مدافع حرم و اتوبوس نیروهای رزمنده هستند روایت می‌شود و شاهد دلتنگی مادران این شهدا هم خواهیم بود. در واقع، نمایش از «بان تا تان» برشی از برزخ چند نسل از جوانانی است که هر یک به گونه‌ای برای ایران جان‌فشانی و از خودگذشتگی کرده‌اند اما هنوز در برزخ منتظر عبور هستند و این معطلی به علت ناتمام ماندن سرنوشت بعضی از شهدا و چشم انتظاری مادران و خانواده‌های شهداست. این اثر نمایشی ترکیبی از ژانرهای کمدی، حماسی و ملودرام است که تلاش می‌شود داستانی در بستر شاد و در عین حال اشک‌آور روایت شود.

شایان ذکر است مالک معنوی و مجری طرح این اثر نمایشی موسسه خیریه «فرشته‌های بهشتی» با مدیریت مهشید خسروی است. این اجرا به پدران و مادران شهدای عزیز ایران تقدیم می‌شود و این موسسه خیریه در کنار تولید این اجرا تلاش دارد تا با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از ترک تحصیل کودکان آسیب دیده، وسایل و لوازم تحصیل حداقلی‌ای را هم برای گروهی هر چند کوچک از کودکان تهیه کند و خیرین عزیز می‌توانند کمک‌های خود را در کنار اجرا تقدیم کنند. 

زنگ افتتاح نمایش «از بان تا تان» به دستان پربرکت یکی از مادران شهدا و دو هنرمند مطرح تئاتر و سینما زده خواهد شد که به زودی اسامی آنان اعلام خواهد شد. 

در نمایش «از بان تا تان» هنرمندانی چون مهیار حسن، مهرداد احمدی، محمود موسوی، امید ماهر، نرگس صفدریان، مریم‌گلی، بابک نوری و هنرمندی نوجوان و مستعد به نام ساغر کیان‌راستی به ایفای نقش می پردازند و در اقدامی نوآورانه موسیقی این اثر نمایشی توسط آرش هامون، جوانی مستعد و توانمند در موسیقی اصیل سنتی ایرانی اجرا خواهد شد. تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان نمایش «از بان تا تان» اشکان درویشی و مشاور رسانه‌ای هم سیدحسین رسولی است.

۲۵۸۲۵۸

پیکان هم به مرحله یک‌هشتم صعود کرد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ تیم‌های پیکان تهران و شهدای رزکان کرج از ساعت ۱۷:۱۵ در چارچوب مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی فوتبال امروز (دوشنبه) در ورزشگاه شهدای شهر قدس به مصاف هم رفتند که این دیدار با نتیجه ۴ بر صفر به سود شاگردان حسین فرکی در پیکان به پایان رسید.داور: عبدالنبی پورخلف
کمک‌ها:، ولی کاووسی و علیرضا ممبینی
کارت زرد: محمد خدابنده لو (پیکان)
گل‌ها: میلاد شیخ سلیمانی ۲۹، فراز امامعلی ۶۴، ماهان رحمانی ۶۶ و علیرضا کوشکی ۸۳

255 41