برگ مصنوعی؛راهکار محققان برای تبدیل دی اکسید کربن به سوخت با نور خورشید

محققان و سیاست گذاران سراسر جهان در تلاش برای مبارزه با گستره فزاینده تغییر آب و هوا، محور توجه خود را روی دی اکسید کربن متمرکز کرده اند.
دی اکسید کربن حاصل از سوختن سوخت های فسیلی در نیروگاه ها و موتورهای خودرو، در اتمسفر جمع شده و موجب گرم شدن هوای سیاره زمین می شود. اما درختان و سایر گیاهان به آهستگی دی اکسید کربن را از اتمسفر می گیرند و آن را به قند تبدیل می کنند که موجب ذخیره انرژی می شود.
محققان آزمایشگاه ملی آرگون وزارت انرژی آمریکا و محققان دانشگاه ایلینویز در شیکاگو، روش مشابه ای را برای تبدیل دی اکسید کربن به یک منبع انرژی قابل استفاده با کمک نور خورشید کشف کرده اند.
لری کورتیس نویسنده ارشد این مطالعه گفت: یکی از چالش های اصلی برای جدا کردن دی اکسید کربن این است که دی اکسید کربن از لحاظ شیمیایی نسبتا غیر واکنشی است و تبدیل آن نیز به خودی خود بسیار دشوار است.
بنابراین محققان برای تبدیل دی اکسید کربن به یک سوخت قابل استفاده به یک کاتالیزور نیاز داشتند، ترکیبی خاص که راحت تر از دی اکسید کربن واکنش نشان دهد.
گیاهان برای تبدیل دی اکسید کربن هوا به قند از یک کاتالیزور ارگانیگ به نام آنزیم استفاده می کنند، اما محققان از یک ترکیب فلزی به نام دی سلنید تنگستن استفاده کردند و به منظور افزایش منطقه سطحی، این ترکیب فلزی را در قطعاتی به اندازه نانو ساختند.
گرچه گیاهان از کاتالیزور های خود برای ساخت قند استفاده می کنند، اما محققان از کاتالیزورهای خود برای تبدیل دی اکسید کربن به منواکسید کربن استفاده کردند.
از سوی دیگر، با وجود این که منواکسید کربن نیز یک گاز گلخانه ای محسوب می شود ، اما بسیار فعال تر از دی اکسید کربن است و محققان روش هایی برای تبدیل آن به سوخت های قابل استفاده مانند متانول در اختیار دارند.
پیتر زاپل از محققان این مطالعه گفت: تولید سوخت از منواکسید کربن به معنی حرکت در سراشیبی است، اما تلاش برای تولید منواکسید کربن بطور مستقیم از دی اکسید کربن به معنی سر بالایی رفتن است.
محققان خاطر نشان کردند: اگر چه واکنش تبدیل دی اکسید کربن به مونواکسید کربن متفاوت از تمامی واکنش ها در طبیعت است اما این واکنش نیز به همان ورودی های اساسی نیاز دارد که در فتوسنتز استفاده می شود. در فتوسنتز، درختان برای تولید سوخت خود به انرژی نور، آب و دی اکسید کربن نیاز دارند و در آزمایش ما، مواد تشکیل دهنده مشابه اما محصول متفاوت است.
فرآیند راه اندازی این واکنش بسیار مشابه طبیعت است و در نتیجه، محققان توانستند ‘برگ مصنوعی’ بسازند که می تواند تمام سه مرحله مسیر واکنش را کامل کند.
در مرحله اول، فوتون های دریافتی — بسته های نور — به جفت های الکترون با بار منفی و ‘سوراخ’ های مرتبط با بار مثبت تبدیل می شوند که سپس از هم جدا می شوند.
در مرحله دوم، این سوراخ ها با مولکول های آب واکنش نشان می دهند و پروتون ها و مولکول های اکسیژن را می سازند.
و در نهایت، پروتون ها، الکترون ها و دی اکسید کربن همه با هم واکنش نشان می دهند و به مونوکسید کربن و آب تبدیل می شوند.
به گفته محققان، کاتالیزور دی سلنید تنگستن بسیار با دوام است و بیش از 100 ساعت دوام دارد.
این مطالعه در نشریه Science منتشر شده است.

۵۴۵۴

تغذیه با شیر مادر و حفاظت از مادرها در مقابل ابتلا به دیابت

یافته های محققان موسسه تحقیقات هلموتز زنترام مونچن آلمان نشان می دهد شیر دادن می تواند موجب تغییر در متابولیسم مادر در راستای حفاظت از وی در مقابل دیابت شود.

متابولیت در زنانی که بیش از سه ماه به نوزادشان شیر داده اند به شکل قابل توجهی متفاوت از زنانی بود که کوتاه تر از این مدت شیر داده اند.

دانیلا ماچ، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «شیردادن طولانی تر به نوزاد با تغییر در تولید فسفولیپیدها و کاهش تجمع اسیدآمینه های چندشاخه ای در پلاسما خون مادر مرتبط است».

به گفته محققان، این متابولیت ها با مقاومت انسولین و دیابت نوع۲ مرتبط هستند.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که شیر دادن به نوزاد به مدت بیش از سه ماه دارای تاثیر حفاظتی است و تاثیر آن تا ۱۵ سال بعد از دیابت بارداری ادامه می یابد.

در این تحلیل و بررسی، محققان در حدود ۲۰۰ بیماری که مبتلا به دیابت بارداری شده بودند را بررسی کردند. به این شرکت کنندگان محلول گلوگز استاندارد داده شد و قبل از تست و در طول مدت تست، نمونه خون شان گرفته شد. سپس محققان نمونه های خون ۱۵۶ متابولیت مشخص متفاوت را مقایسه کردند.

به گفته محققان، زنان مبتلا به دیابت بارداری در مقایسه با زنان فاقد این بیماری، کمتر و در طول مدت کوتاه تری به فرزندشان شیر داده بودند.

۵۴۵۴

بیت‌سعید: این ۳ امتیاز به همه ما چسبید

حسن بیت‌سعید گفت: وظیفه داریم که این برد را به تماشاگران تقدیم کنیم.

این بازیکن جوان که زننده هر دو گل تیمش برابر استقلال بود، اضافه کرد: خدا را شکر که امروز گل زدم. البته گل‌های من، تلاش بچه‌ها بود که خدا خواست و توسط من به‌ثمر نشست. مهم این بود که تلاش تیمی داشتیم و استقلال را شکست دادیم.

بیت‌سعید گفت: از هوادارانی که ما را تشویق کردند، ممنونم. این سه امتیاز واقعاً به ما چسبید.

 

251 41

جدیدترین انتقاد فوتبالی تتلو؛این بار سوژه بختیار بود!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ امیرتتلو این بار بختیار رحمانی را هدف انتقادش قرار داد. او تصویری از شماره هفت استقلال در اینستاگرامش منتشر کرد و از او خواست از این شماره چشم بپوشد. البته او به این مساله اکتفا نکرد و برای این بازیکن شماره پیراهن هم انتخاب کرد. تتلو که تمام سال گذشته از این می گفت که می خواهد به لیگ برتر و باشگاه استقلال ملحق شود و شماره هفت این تیم را می خواهد به بختیار رحمانی توصیه کرد اگر می خواهد موفق باشد، شماره یازده یا هجده را بپوشد و از شماره هفت چشم پوشی کند.

 

 

 

41257

رامین رضاییان: انسان جایزالخطاست/بدون مشورت انتخاب کردم و انتخابم اشتباه بود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ رامین رضاییان که برای تحقق رویای بازی در تیم اروپایی به ریزه اسپور ترکیه پیوسته بود، امروز در حالی از این تیم جدا شد که برانکو درباره اش گفته است لیست بالای 18سال پرسپولیس پر است و او را نمی خواهیم. بنابراین ممکن است دیگر در ایران تیم باب میلش برای بازی پیدا نکند. او با انتشار متنی در صفحه شخصی اش در اینستاگرام از دلایل این جدایی نوشت:

«انسان جایزالخطاست. الان ۷ سال است که در لیگ برتر ايران سابقه دارم و آرزو داشتم فوتبال اروپارا تجربه کنم تااینکه امسال پیشنهاد داشتم که با مشورت نادرست بدون درنظرگرفتن مسائل دور برش این پیشنهاد را پذیرفتم و خیلی زود به اشتباهم و اين انتخابم پی بردم که باید بابت این تصمیمم تاوان سختی پس بدهم. این تصمیم من باعث شد خیلی از هوادارها پیشکسوتان و عوامل باشگاه ازمن رنجیده بشن که از همه آنها صمیمانه عذرخواهي می کنم و شخص برانكو و به همه آنها حق می دهم که مرا نبخشند. اما من رامین سختکوش و خستگی ناپذیرم هر وقت وارد باشگاه بشوم این قول را می دهم چنان تلاش و کوششی کنم تا این ناراحتی پیش آمده را از ذهن ودلشان پاک کنم و به جایش شادی بياورم اگرم نشد برايشان مثل هميشه آرزوي موفقيت مي كنم.

عواملی که باعث شده فسخ قراردادکنم: اولین روز حضورم فضای ترکیه جنگی شد من تا حالا این همه تانک و ماشین های نظامی در شهر ندیده بودم واقعا ترس برم داشت تا اینکه خواستیم حرکت کنیم دیدم آقا مهدی می خواهد برگردد من شوک دوم را گرفتم. پیش خودم گفتم خدایا من در این شهر غریب بدون مهدی چیکار کنم؟ گفتم اگر من هم باهاش بیام آنها جریمه سنگینی برای ما دوتا در نظر بگیرن، من از همان روز دیگه به فکر آرزو فوتبال اروپا را نداشتم و همه از ذهن من پرید. به فکر افتادم من چگونه برگردم؟ گفتم برم اردو و شاید حال و هوام بهتر بشه.

احساس اینو کردم مهدي جدا شد نگاه همه به من تغییر کرد. شاید این نگاه نبوده برداشت غلط من بود. شرایط سختی را سپری میک ردم تا اینکه بازیهای دوستانه ما شروع شد. بدن سازی سخت اما خوب را سپری می کردم. می دیدم همیشه یک نیمه به من بازی می رسه. حالم خوب نبود بازی با تیم آلمانی چون هم بازی خوبی کردم هم گل زدم، گفتم این دفعه فيكس بازی می کنم. دیدم نه نگاه منفي داره. با مدیر برنامه ام حرف زدم که با سرمربی صحبت کنه اگه منو نمی خواد اشکال نداره. دیدم میگن ماشما دوتا را همزمان میخ واستیم و الان من ازت راضيم و نمي خوام جدا شي ولي من بهت كم كم بازي مي دم بازم تصميم با خودته. منم هم منتظر چنین فرصتی بودم تا اینکه با بدبختي و ٥ ساعت جلسه راضيشون كردم بدونه اينكه پولي بدم جدا بشم. زنگ زدم پدرم ديدم جواب من را مثل هميشه نمي دهد. از وقتي كه جدا شدم از پرسپوليس باهام حرف نزد ضمنا من درقراردادم آمده بود ای تی سی را خودم بگیرم تا مهدی بود مشکلی نبود همه چیز نصف و نیمه پیش می رفت. یک چیز دیگه منو اذیت می کرد فکر می کردم اگه برم همه میگن از بدن سازی فرارکرد ماندم گل زدم نفردوم بدنسازی شدم ولي… درخاتمه اولویت اول من دوم من سوم من پرسپوليس اگه نشه مجبورم بر خلاف دلم انتخاب ديگري كنم». 

41257

بیان دغدعه‌های روز جامعه از زبان یک عروسک ماهوتی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مجموعه تلویزیونی «ماماهوت» کاری از گروه خانواده و فرهنگ روایت متفاوتی از دغدغه های اجتماعی خانواده های ایرانی با محوریت سبک زندگی و ساختاری عروسکیست که به تهیه‌کنندگی عباس صالحی، کارگردانی رزیتا غفاری و نویسندگی امیرعلی نبویان تهیه شده است.
این برنامه با ایجاد فضایی بانشاط، موضوعات و دغدغه های روز را در قالب نمایش‌های عروسکی و حضور مهمانان مختلف به مخاطبین منتقل می کند. ترویج یک خانواده مطلوب و سبک زندگی برتر اسلامی- ایرانی، وظایف، تکالیف و حقوق افراد در قبال یکدیگر، در قالب پیوندهای خانوادگی و ارتباطات درون‌شهری و … در این برنامه مورد توجه قرار گرفته است.
خانواده ماماهوت شامل ماماهوت، بابا هوت، ماهوت، هوتن و… همچنین دیگر شخصیت‌های عروسکی در قالب انسان، حیوان و گیاهان، کاراکترهای بخش های نمایشی این مجموعه تلویزیونی را تشکیل می‌دهند. 
گفتنی است جنس عروسک‌های این مجموعه به مانند ساختار آن در مقایسه با سایر مجموعه های تلویزیونی از شکلی نوین برخوردار است و برخلاف سایر عروسک ها که غالبا از پارچه، چوب و … ساخته می شوند این عروسک ها ماهوتی اند، به همین دلیل نام این مجموعه از جنس عروسک‌ها گرفته شده است.
«ماماهوت» کاریست ازگروه خانواده و فرهنگ شبکه دو به تهیه‌کنندگی عباس صالحی و کارگردانی رزیتا غفاری که این هفته از یکشنبه تا چهارشنبه و زین پس هر هفته شنبه تا دوشنبه ساعت 19 پخش می شود و بازپخش آن ساعت 14:15 روز بعد خواهد بود.
سایر دست اندرکاران «ماماهوت» عبارتند از: سرپرست نویسندگان: امیرعلی نبویان، نویسندگان: پژمان مهرانی، بنیامین سربندی، تدوین: سعید یاسی پور، تصویربرداران: رضا شیخی، رضا شیبانی، طراحی دکور: رسول محمدی فر، مدیر دوبلاژ: اشکان صادقی، مدیر تولید: سجاد نوری. 

57245

سلفی پورقاز با هواداران استقلال خوزستان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عزت الله پورقاز که یکی از گزینه های خط دفاعی استقلال بود به استقلال خوزستان پیوست و در بازی برابر آبی پوشان پایتخت عملکرد خوبی داشت. پورقاز که فصل خوبی در ملوان سپری کرده بود به تیم ملی هم دعوت شد و از گزینه های علیمنصور در استقلال بود. اما تعلل مسئولان استقلال در جذب او باعث شد تا مدافع تیم ملی به تیم قهرمان لیگ برتر برود و منصوریان کنعانی زادگان را جذب کند. پورقاز در برابر استقلال خوب بازی کرد و حتی در بین دو نیمه نزد منصوریان رفت و با او خوش و بش کرد.

 

256 41

پارچه‌ای که می‌تواند خودش را ترمیم کند/فناوری جدید در لباس‌های آینده

دانشمندان به‌تازگی پوششی برای منسوجات ساخته‌اند که می‌تواند خودش را ترمیم کند و در ضمن مواد شیمیای مضر را خنثی کند. آنها معتقدند که روزی از این پوشش برای ساخت لباس‌های محافظ انسان در مقابل مواد شیمیای مضر استفاده خواهد شد. همچنین در آینده این منسوجات در لباس سربازان و همچنین کشاورزان برای محافظت از مواد سمی به کار خواهد رفت. محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا این پارچه را ابداع کرده‌اند که به صورت لایه لایه و از مواد پلی‌الکترولیت، متشکل از پلیمرهای بار مثبت و منفی تشکیل شده است. این مواد پلیمری شبیه به پروتئین‌های دندان ماهی مرکب است.

محققان این روکش الیافی را تحت شرایط محیطی در حلال ایمن، مانند آب، قرار دادند و از تجهیزات بسیار ساده و ارزان‌قیمت استفاده کردند. در نتیجه، چنانکه لباس با این نوع از مواد پاره شود، به سادگی می‌توان با قرار دادن آن در رختشوئی کاملا آن را ترمیم کرد.
ملیک دمیرل، پروفسور علوم مهندسی و مکانیک، می‌گوید: «طراحان لباس معمولا از الیاف طبیعی مثل پشم یا ابریشم استفاده می‌کنند که گران هستند و اگر پاره شوند، معمولا قابل استفاده نیستند. در این راستا ما به دنبال روشی بودیم تا بتوانیم الیافی خودترمیم درست کنیم که با استفاده از مواد معمولی ساخته شود و در نهایت موفق به ابداع این فناوری شدیم».

۵۴۵۴

سرمربی استقلال خوزستان:مقابل استقلال مقاومت کردیم

به گزارش
خبرگزاری خبرآنلاین؛اکبر پورموسی سرمربی استقلال پس از شکست دادن استقلال تهران در
نشست خبری گفت:«بازی سختی مقابل استقلال داشتیم.آنها یکی از تیم های مدعی برای
قهرمانی هستند.»

او این را گفت و
ادامه داد:«ما گل خوردیم اما از عملکرد خط دفاعی مان راضی هستم.به نظرم استقلال
موقعیت های خوبی داشت و مهم اینجاست که ما مقاومت کردیم.در کل فکر می کنم عملکرد
خوبی داشتیم.»

خبرنگاری از او
سوال کرد که خسرو حیدری حملات زیادی روی دروازه شما انجام داد که او گفت:«ما جانفزا
را در نیمه دوم به زمین آوردیم و جانشین شیرزادی کردیم. بعد از گلی که خوردیم سعی کردیم
جابه‌جایی انجام دهیم و خدا را شکر این تغییر هم جواب داد و بعد از آن توانستیم گلزنی
کنیم.»

 

251 41

علت غیبت منصوریان در نشست خبری /خرمگاه: به شما ناسزا می‌گفتند، می‌آمدید؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ محمد خرمگاه مربی استقلال که به جای منصوریان در نشست خبری پس از دیدار تیمش برابر استقلال خوزستان حاضر شده بود، درباره عدم حضور سرمربی این تیم در این نشست گفت: «خودتان را جای منصوریان بگذارید. این بی حرمتی هایی که به ایشان شده، به خود شما بشود، چه کار می‌کنید؟ گیریم که اشتباهی شده و منصوریان صحبتی کرده است، عده‌ای دارند از این مسئله سو استفاده می‌کنند. این محیط ورزشی نیست. منصوریان از آن صحبتش قصدی نداشته که این شرایط ایجاد شود. ما استقلالی‌ها، اهواز را خانه خود می دانیم.»
مربی استقلال در ادامه گفت: «آیا شما قبول می‌کنید به یک مربی خوزستانی در یک شهر دیگر انقدر توهین بشنود؟ این توهین‌ها قشنگ نیست. منصوریان با نیامدنش به کنفرانس اعتراضش را به این توهین‌ها نشان داد. این شرایط برای هیچکس قابل قبول نیست. هرکسی باشد از این شرایط ناراحت می‌شود.»
علیرضا منصوریان بعد از این که محرومیت هواداران استقلال در بازی اول لیگ برتر لغو نشد به حسن زاده رئیس کمیته انضباطی گفته بود شما محرومیت هواداران استقلال را لغو نمی کنید ولی وقتی من به اهواز می روم کلی ناسزا می شنوم. حسن زاده هم قول داده بود با کوچکترین ناسزایی با هواداران اهوازی برخورد کند. همین مساله هم موجب ناراحتی هواداران اهوازی از سرمربی استقلال شده بود که برای او نود دقیقه ناسزا را به دنبال داشت.

 

41257