نقش‌برجسته داریوش آجرپیچ شد!/ دیدار با شهر باستانی تموکن، کاخ هخامنشی بردک سیاه/ عکس

اینجا حفاظ فلزی هم دارد اما تکه‌پاره. پایه‌ستون‌های کاخ زیر همین تکه‌پاره‌هاست. می‌گویند در فصل بارندگی ترک‌هایش، راه خوبی شده برای اینکه آب به دل سنگ‌ها نفوذ کند و آنها را از هم بگسلد. پایه‌ستون‌های شکسته شاهدی بر این ماجراست. این اولین گزارش از روزگار سیاه کاخ هخامنشی بردک سیاه نیست.

مقایسه‌ی عکس‌هایی که در دوره‌های مختلف از این پایه‌‌ستون‌ها گرفته‌اند همه گواهی می‌دهند، هر سال دریغ از پارسال. هیچ اقدام حفاظتی اینجا دلت را خوش نمی‌کند. بدتر از همه آجرهای ساختمانی است که با گچ به هم وصل شده‌اند و در بدو ورود به سایت هخامنشیِ ایران‌زمین بزرگ به چشم می‌خورند.

درون این آجرپیچ‌ چیست؟ باور نمی‌کنید اگر بگویم مجسمه‌ای هخامنشی است که اسماعیل یغمایی، رئیس هیأت کاوش این محوطه در دو فصل، اعتقاد دارد که نقش‌برجسته‌ی داریوش است با ملازمش همانند نقش‌برجسته‌های داریوش در تخت‌جمشید. متونی هم روی این مجسمه به خط بابلی حک شده است.

نشان فراموش‌شده‌ی خلیج‌فارس

در روزگاری نه چندان دور که این سنگ‌نگاره در حفاری پیدا شد، هویت دشتستان به یکباره تغییر کرد. یغمایی این محوطه‌ی باستانی را کلنگ زده بود و به این نتیجه رسید که این نقش‌برجسته را زمانی که اسکندر به ایران حمله کرد به زیر کشیده‌اند، آن را شکسته و هر تکه‌اش را به گوشه‌ای انداخته‌اند. تا اینکه سرانجام تکه‌ی اصلی آن در فصل دوم کاوش کاخ بردک سیاه در ۱۳۸۴ پیدا شد؛ نشانی از مجسمه‌های تخت‌جمشید که بر این نظریه بیش از پیش صحه می‌گذاشت که این کاخ بسیار مهم بوده و حتی از تخت‌جمشید گسترده‌تر. این احتمال هم مطرح شده است که تخت‌جمشید کاخی تشریفاتی بوده برای هخامنشیان و بردک سیاه سکونتگاهی برای پادشاهان مقتدر.

اینجا در تموکن، در دل کاخ، انبوهی از تکه‌سنگ‌ها را می‌بینی که گوشه‌ای روی هم تلنبار شده. آفتاب بی‌محابا می‌تابد. نگهبان می‌گوید این سنگ‌ها را خودش از این طرف و آن طرف محوطه جمع کرده و آورده اینجا زیر این سرپناه.

در میان این سنگ‌ها اما بی‌معنا‌تر از همه تابلویی است که رویش نوشته: «به سنگ‌ها دست نزدید.» در نزدیکی آن هم تابلو درازی از گفته‌های کوروش و داریوش روی کاغذ آ-چهار تایپ شده است. یک تکه پا، از یک مجسمه با سنگ سپید (سنگی نادر)، هم در میان سنگ‌هاست؛ اثری ارزشمند اما بی‌صاحب. اینجا در تموکن همه‌چیز مغایر با آن ابهت تاریخی است که ایرانیان در سر می‌پروانند؛ محوطه‌ای که نشان‌های بسیار از خلیج فارس دارد.

این کاخ را در ۱۳۵۴ کاوش کردند. شاید از معدود محوطه‌هایی است که بدون تجاوز و تعرض ناگهانی کشف شده. کاوشگران در این محوطه یک خنجر زنانه از عاج و چند قطعه ابزار تزیینی هم پیدا کردند که نشان از سکونت زنان در این کاخ است. افزون بر آن‌، چهار قطعه‌ی سنگین، بالای سه کیلوگرم، طلا هم به‌دست آمده. در میان قطعه طلاهای اکتشافی از این کاخ، قطعه‌ای کشف شده که به گفته‌ی کارشناسان احتمالاً قسمت بالای یک جام زرین هخامنشی است که خطی ساده زیر لبه‌ی آن حک شده.
قطعات طلای هخامنشی کاخ بردک سیاه حالتی چین‌خورده دارد و در جنب پایه‌ی ستون تالار مرکزی به دست آمده، یغمایی بر این باور است که این طلاها را سربازی مقدونی زیر پای ستونی قرار داده تا بعدها آن را بردارد؛ آرزویی که هیچ‌گاه نتوانست انجام دهد. مهم‌ترین نظریه‌ی این باستان‌شناس از کاوش‌های دو فصل در کاخ بردک سیاه این است که هخامنشیان از بومیان این سرزمین بودند و نه آریایی‌های مهاجر.

شما بگو چه کار کنیم

چرا حال تموکن چنین است و نقش‌برجسته‌ی داریوش به جای حفاظت استاندارد آجرپیچ شده است. نصراله ابراهیمی، معاون میراث فرهنگی بوشهر، در پاسخ به این سؤال سؤال‌های دیگری می‌پرسد: «یعنی اینجا از پایگاه جهانی تخت‌جمشید بدتر است؟ از پاسارگاد که سنگ‌هایش پودر شده بدتر است؟ شما فقط مقایسه کنید و به من بگویید. من خودم کارشناس هستم. اگر انتقاد دارید، راهکار بدهید. راهکار علمی بدهید. شما بگو چه کار کنیم؟»

مجسمه همچنان در میان آجرها روزگار می‌گذارند. دو سال است این بلا سرش آمده: «ما هیچ کاری نمی‌توانستیم بکنیم. محافظ شیشه‌ای هم جواب نمی‌داد. اینجا نور و رطوبت زیادی دارد و باعث تخریب مجسمه می‌شد.»

نوروز امسال بیش از پنج هزار نفر از همین راه خاکیِ میان نخلستان‌ها گذشته و از این کاخ دیدار کردند. چرا باید به جای مجسمه آجر ببینند؟ «مردم دوست دارند بیایند و بروند. اینجا آمادگی پذیرش گردشگر ندارد. تنها بیسا درصد از مطالعات صورت گرفته. پروژه قابل بازدید نیست. گزارش‌های علمی ناقص است. در ۱۳۹۳، مطالعات ژئوفیزیک صورت گرفته اما کامل نیست. تازه اگر کاوش شود، اعتبارات مالی برای نگهداری نداریم.»

از نخستین کاوش این بنا، در ۱۳۵۶، نزدیک چهل سال می‌گذرد. چقدر باید منتظر ماند تا مطالعات این محوطه‌ی تاریخی کامل شود؟ «حفاری زمانی انجام می‌شود که پول باشد. اعتبارات نداریم. از طریق استانی دیگر بودجه تعلق نمی‌گیرد. خود پژوهشکده باید برای حفاری این محوطه اعتبار بگذارد. ما تنها توانستیم با اعتباراتی که تحت عنوان پروژه‌ی ملی به ما دادند، در ۱۳۸۴، این محوطه را ساماندهی کنیم، سقفی مهیا کنیم، برق خورشیدی آن را تأمین کنیم و کانکسی برای نگهبانی بگذاریم. شما می‌دانید که برای تأمین هزینه‌ی برق اینجا که هیچ مسؤولی زیر بار نمی‌رود باید سیصد میلیون تومان هزینه کرد؟»

چرا از مردمی که به بازدید می‌آیند بلیت ورودی گرفته نمی‌شود؟‌ »بلیت هم بگیریم یک‌راست می‌رود در جیب دولت. یک قران به این بنا تعلق نمی‌گیرد. اگر در سال بیست میلیون تومان بلیت بفروشیم می‌رود به خزانه و در عمل فقط دو میلیون تومان بودجه به ما تعلق می‌گیرد.»

بااین‌همه ابراهیمی چندان ناامید نیست و به اتفاقات خوبی که شاید در ۱۳۹۵ بیفتد دل بسته. به اینکه قرار است رئیس امور پایگاه‌های سازمان میراث فرهنگی برای این کاخ‌ هخامنشی پایگاهی ملی تعریف کند: «اگر پایگاه راه بیفتد، زیرساخت‌های گردشگری درست می‌شود و با پلان مدیریتی می‌توانیم درست جلو می‌رویم.»

آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

اینجا تموکن است؛ شهری در تلاقی رودخانه‌ی شاپور و دالکی. محوطه‌ی اطراف کاخ هخامنشی را سازمان میراث فرهنگی خریده است اما همچنان مالک زمین‌ها نخل می‌کارد و زمین‌ها را آب می‌دهد. اعتبار نیست. حمیده چوبک، رئیس پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی، نوید می‌دهد که در ۱۳۹۵ خلیج‌فارس و حوزه‌ی مکران در اولویت اقدامات پژوهشکده است. بااین‌حال نباید از یاد ببریم که اگر این محوطه کاوش بشود اما اقدامات حفاظتی صورت نگیرد، هوازده می‌شود.

بنابراین بعضی وقت‌ها بهتر است محوطه‌ی تاریخی کاوش نشود. ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که کاخ‌های هخامنشی حفاظت شود. در این زمینه باید طرح ملی بدهیم. بودجه‌های حفاظت هم تأمین شود و سپس اقدام کنیم.

رئیس پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی این کاخ‌ها را سندهای زنده‌ی خلیج فارس می‌داند، او اما تنگناهای اعتباری و کارشناسی را یادآوری می‌کند: «اینکه همه‌ی تقصیرها را هم بیاندازیم گردن نبود اعتبارات درست نیست. تدابیر کارشناسی هم باید قوی باشد. با این ‌همه امسال همه‌ی بحث ما این است که به مسأله‌ی خلیج ‌فارس ورود پیدا کنیم. البته به‌جز دستگاه میراث فرهنگی باید استانداری و سایر سازمان‌ها و نهادهای استانی هم در این زمینه مداخله و مشارکت کنند. قرار است با آقای یغمایی هم برای همکاری تفاهم‌نامه‌ای امضا کنیم تا مطالعات لازم انجام شود. به‌زودی کتاب ایشان، که حاصل بررسی‌های دو فصل کاوش در بردک سیاه است، منتشر می‌شود. ما روزهای خوبی را برای بردک سیاه پیش‌بینی می‌کنیم.»

اما گفت‌وگو با یغمایی، ناگفته‌های دیگری دارد. او دلایل وضعیت نابسامان بردک سیاه از زبان مسئولان را که می‌شنود، می‌گوید: «بسیاری از این گفته‌ها واقعیت ندارد. حفاری بردک سیاه در دو فصل با یک وقفه ده‌ساله انجام گرفته. وقتی شما یک کاخ را ده سال رها کنید، چه از آن می‌ماند؟»

او به گذشته نقب می‌زند: «در فصل دوم ما این کاخ را با مشقت بسیار از زیر آب بیرون کشیدیم. گزارش هر دو فصل با عکس‌ها و نقشه، سال بعد از آخرین حفاری در دو جلد به میراث فرهنگی بوشهر سپرده شد اما به جای اینکه این گزارش در بخش محرمانه نگهداری شود، آن را گذاشتند در کتابخانه. هر دانشجویی آمد یک صفحه آن را کند و مقاله نوشت. بروید ببینید. چند صد تا مقاله از این گزارش در روزنامه‌های بوشهر چاپ شده است. خود آقای ابراهیمی و آقای سرفراز در مجله‌ی «باغ نظر» بر پایه‌ی همین گزارش مقاله نوشتند.»

یغمایی نظری متفاوت در مورد نبود اعتبار دارد: «اینکه می‌گویند میراث فرهنگی بوشهر اعتبار ندارد درست نیست. استان بوشهر از استان‌های محروم کشور است. چه در دولت گذشته و چه در دولت آقای روحانی بودجه‌ی مناسب برای آن در نظر گرفته شده. میراث بوشهر پول کافی دارد اما ترجیح می‌دهد به جای حفاری کاخ بردک سیاه، سی سال دستش را بند کند به تعمیر کاروانسرای مشیرالملک که در معرض تخریب نیست. به نظر آنجا به‌صرفه‌تر است. برای چه بودجه را صرف بردک سیاه بکنند؟ بیست سال است برای موزه‌ی خلیج فارس بوشهر بودجه اختصاص داده شده، اما تنها نقشه‌ی آن روی کاغذ است و بس. یکی بیاید بپرسد این بودجه‌ها چه شده؟»

دل پُری از وضعیت نگهبانی کاخ سنگ سیاه دارد: «نگهبان آنجا هر کار دلش بخواهد می‌کند. از جشن چهارشنبه‌سوری گرفته تا جشن نوروز تا پرسه زدن دوروبر کاخ و جمع‌آوری سنگ‌ها. با این ‌همه آب، آنجا چاه زده. می‌دانید معنی زدن چاه در محوطه‌ی تاریخی چیست؟ ده سال پیش درخت‌های بخشی از این محوطه، که متعلق به خود اوست، خریداری شده و چندین میلیون گرفته است اما همان زمان هم اجازه نداد حتی یک درخت را بکنیم. او می‌خواهد خرماهایش را بفروشد. چون زیر یکی از پایه‌ستون‌ها طلا پیدا شده، آمده‌اند همه‌ی پایه‌ستون‌ها را از جا برداشته و زیر آن را کنده‌اند و دوباره سر جای اولش گذاشته‌اند.»

این باستان‌شناس درباره‌ی کتابش هم می‌گوید: «همین اواخر قرار شد میراث فرهنگی کتاب بردک سیاه را چاپ کند اما کار به گرو و گروکشی افتاد و کار چاپ متوقف شد. کاوش بردک سیاه هم همین‌طور. می‌گویند پول نداریم که دارند. می‌گویند گزارش نوشته نشده، دوازده سال است که نوشته شده. پنجاه سال است من این حرف‌ها را گفته و نوشته‌ام. یادتان باشد، گوش اگر گوش اینها و ناله اگر ناله‌ی ماست، آنچه البته به جایی نرسد فریاد است.»

۴۷۴۷

تمرکز اصلی سازمان فضایی بر روی ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی است

به گزارش خبرآنلاین و به نقل ازمركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات،‌دكتر بهرامي با اشاره به رويكرد برنامه ششم توسعه در حوزه فضايي اضافه كرد: در برنامه ششم بر رفع نيازهاي اصلي كشور در حوزه فضايي تاكيد شده است.

وي با تاكيد بر اين كه بايد فضاي كسب و كار حوزه فضايي براي بخش خصوصي گرم‌تر شود، اظهار كرد: مشاركت با بخش خصوصي از جمله برنامه‌هاي سازمان است كه در اين راستا درصدد هستيم بخشي از فعاليتهاي خود را به بخش خصوصي واگذار كنيم.

بهرامي با تاكيد بر اين كه ما علاقه‌منديم با بخش‌هاي خصوصي همكاري كنيم، يادآور شد: در حال حاضر بخش خصوصي در زمينه‌هاي مخابراتي فعال است؛ ولي در بخش‌هاي سنجشي به دليل آن كه گردش مالي آن پايين است، جذابيت زيادي براي حضور بخش خصوصي در اين حوزه وجود ندارد.

لازم به توضيح است، اولين نشست مديران سازمان فضايي ايران با تيم هاي شركت كننده در مسابقه ماهواره دانشجويي مكعب ايراني صبح دوشنبه 10 خرداد ماه 1395 با هدف آشنايي تيم هاي شركت كننده با اهداف، قوانين ،مقررات و شرايط حضور در اين مسابقه و با حضور اعضاء تيم هاي شركت كننده در محل سازمان فضايي ايران برگزار شد.

5656

 

تجلیل خانه سینما از برنده جشنواره کن/فرهادی:از سیاه نمایی برای تخطئه سینما استفاده می شود

فرهنگ  سینما – مهر نوشت:مراسم تجلیل از اصغر فرهادی برنده جایزه بهترین فیلمنامه شصت و نهمین جشنواره فیلم کن در خانه سینما برگزار شد و فرهادی اعلام کرد که قبل از حضور در مراسم به دیدار عباس کیارستمی رفته است.

عصر
امروز سه شنبه ۱۱ خرداد مرداد مراسم تجلیل از عوامل فیلم «فروشنده» به دلیل
موفقیت در جشنواره فیلم کن در محل خانه سینما برگزار شد.

اصغر
فرهادی و شهاب حسینی ساعتی قبل از این مراسم به دیدار عباس کیارستمی کارگردان دارای
نخل طلای کن رفته بودند و فرهادی پس از این دیدار به مراسم آمد و شهاب حسینی طبق
گفته کامران ملکی مجری مراسم به دلیل مشغله ای که برای وی پیش آمد فرصت حضور در این
مراسم را نیافت. ترانه علیدوستی دیگر بازیگر فیلم نیز در دقایق پایانی مراسم خود
را به خانه سینما رساند.رضا
میرکریمی مدیرعامل خانه سینما پیش از ورود اصغر فرهادی به خانه سینما که با تاخیر
صورت گرفت پشت میکروفن رفت و درباره سینمای فرهادی و جوایزی که فیلم «فروشنده» در
جشنواره کن دریافت کرده است، سخن بگوید.

چسباندن
برچسب های سیاه نمایی به این فیلم ها تنگ نظرانه است

مدیرعامل
خانه سینما با اشاره به فیلم «فروشنده» گفت: من فیلم آقای فرهادی را در جشنواره دیدم
و شهادت می دهم فیلم اصغر فرهادی فیلمی شریف و اخلاق گرا است و در همان بستر فکری
این فیلمساز به شکلی روانکاوانه به شخصیت هایی می پردازد که در بسترهای اجتماعی
دچار واکنش می شود. ضمن اینکه تایید می کنم اعتراض هنرمند نشان دهنده هوشیاری وی
است و چسباندن برچسب های سیاه نمایی به این فیلم ها تنگ نظرانه است.

در
این لحظه با ورود اصغر فرهادی به سالن اجتماعات، بحث میرکریمی که مایل بود درباره
خانه سینما نیز سخنانی بگوید قطع شد.

در
ادامه حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صحبت
درباره فیلم فرهادی پشت میکروفن قرار گرفت و گفت: بنده به عنوان یک ایرانی چندین
بار شادی ام را از این افتخار برای سینمای ایران اعلام کرده ام و اینجا هم مجددا
اعلام می کنم.

وی
با اشاره به تغییر و تحولاتی که در ساختمان خانه سینما رخ داده است، افزود: احساس
می کنم حال و هوای سینما هم این روزها مثل خانه سینما است و فیلم ها را که می بینم
در داخل و خارج مورد استقبال مردم قرار می گیرد یاد همین تحول در خانه سینما می
افتم.

ایوبی:
سینمای ایران پروژه ایران هراسی دشمنان را خنثی می کند

ایوبی
خطاب به سیاسیون عنوان کرد: می خواهم خطاب به دوستانم در عرصه سیاست مطلبی را عرض
کنم و آن اینکه رقیبانمان در منطقه این روزها تلاش های بسیاری برای ایران هراسی می
کنند، هزینه های گزاف می پردازند تا رسانه ها و سیاستمداران را بخرند و کشوری مثل
عربستان هزینه می کند تا نام ایران به سربلندی نرسد. آنها، ایران را کشور تروریسم
معرفی می کنند ولی احساس من در شبی که فیلم اصغر فرهادی به نمایش در آمد و شور و
شعف و استقبال را از این فیلم می دیدم این بود که چقدر ما باید هزینه کنیم تا چنین
چهره ای از ایران را به جهان نشان دهیم.

ایوبی
ادامه داد: ما در سال گذشته ۳۷۰ جایزه دریافت کردیم و این یعنی اینکه
هر روز سینماگران ایرانی در جشنواره های مختلف یک جایزه گرفتند و این یعنی اینکه
هر روز مقاله های متعددی درباره فرهنگ و سینمای ایران نوشته شده است. ما چقدر باید
هزینه می کردیم تا این همه درباره ایران خوب بنویسند. جا دارد از آقای فرهادی به
عنوان یک ایرانی که این افتخار را کسب کرده تشکر شود و اینکه این جایزه مال همه سینمای
ایران است و حتی مردم احساس می کنند این جوایز متعلق به خودشان است.

رییس
سازمان سینمایی با اشاره به اینکه مردم ستاره هایشان را دوست دارند و باید ستاره
داشته باشند، گفت: آسمان هر کشوری باید ستاره باران باشد. نخواهیم ستاره ها نباشند
یا سقوط کنند. هر آسمان صافی بدون ستاره دیدنی نیست حالا می تواند ستاره های علم و
فرهنگ باشد یا هنر و دین.

ایوبی
در پایان گفت: فکر می کنم در مجموع اتفاق های بزرگی برای سینما رخ داده است حاشیه
و بخل و حسد همیشه هست اما دولت و ملت در برابر این رخداد بسیار خوب برخورد کردند.

 

کیمیایی:
اصغر فرهادی زندگی را خوب می شناسد

در
ادامه مراسم مسعود کیمیایی کارگردان باتجربه برای تجلیل از سینمای فرهادی و تبریک
به وی در جایگاه حاضر شد و گفت: اصغر فرهادی کارش را از ۱۳ سالگی و با ساخت فیلم
نگاتیو شروع کرد که اتفاقا فیلم خوبی هم شد. او در تئاتر و تلویزیون هم نویسندگی و
کارگردانی کرد و همه اینها با هم هم پوشانی داشت تا اینکه به ساخت فیلم های
چندگانه درخشان درباره زندگی روی آورد. اصغر فرهادی زندگی را خوب می شناسد و کارش
را خوب بلد است. سینمای او شاعرانه است و آدم هایی که در فیلم هایش می سازد منحصر
به فرد هستند. در خیلی از لحظه ها، فیلم هایش تکان دهنده است. او می تواند شاعر
زندگی باشد.

وی
ادامه داد: سینمای ایران گذشته ای دارد، سینمایی که روزگار سختی پشت سر گذاشت و
بزرگ شد تا به اصغر فرهادی رسید و اصغر فرهادی هم بزرگ خواهد شد برای آیندگان. در
گذشته وحشت داشتند از اینکه فیلم های ما را به فستیوال ها بفرستند و ما فرصت دیده
شدن در سطح جهانی را نداشتیم.

اصغر
شاهوردی هم آمد

در
ادامه اصغر شاهوردی صدابردار سینمای ایران که سال هاست در بستر بیماری است و مدتها
است در هیچ محفلی حاضر نبوده با ویلچر روی صحنه آمد تا با زبان بی زبانی از اصغر
فرهادی قدردانی کند.

سعید
عقیقی به نمایندگی از کانون نویسندگان سخنران بعدی مراسم بود که درباره جایزه فیلمنامه
برای اصغر فرهادی در جشنواره کن گفت: در طول سال ها زیاد این جمله تکرار شده که
مشکل سینمای ایران مشکل فیلمنامه است در حالی که مشکل اصلی سینمای ما استراتژی و
شرایط تولید است چون ما می بینیم که فیلمنامه هایمان در جشنواره های درجه یک دنیا
جایزه بهترین فیلمنامه را می گیرند. اگر شناخت سینما را به عنوان یک اصل بدانیم باید
بگوییم که اصغر فرهادی توانسته یک تطبیقی بین فیلمنامه نویسی کلاسیک و شرایط جامعه
ایرانی بوجود بیاورد و راه حل هایی را در درام بدهد.

اصغر
فرهادی به دیدن عباس کیارستمی رفت

در
ادامه اعضای مرکزی کانون فیلمنامه نویسان لوح سپاس خود را به اصغر فرهادی اهدا
کردند و اصغر فرهادی به عنوان آخرین سخنران مراسم گفت: از تاخیرم عذرخواهی می کنم.
به عیادت آقای کیارستمی رفته بودم و مدت طولانی پیش ایشان بودم. خبر خوش اینکه ایشان
حالشان خوب است و به زودی کارشان را شروع می کند. در کنار همدیگر کار اخیرشان را
هم دیدیم و شگفت زده شدم از اینکه با این بیماری همه حرفشان از سینما، عکس و موسیقی
است.

وی
ادامه داد: من با دیدن فیلم هایی عاشق سینما شدم که بسیاری از سازندگانش در همین
مراسم حضور دارند. حس من این است که این احترامی است به یک سینما که چندین دهه پیش
فیلم های شاخصی چون «گاو» را ساخته است که اگر امروز ساخته شده بود می توانست نخل
طلا بگیرد و فیلم های دیگری از جمله فیلم های کیارستمی که نخل طلا را بردند.

فرهادی
با اشاره به سابقه حضورش در کشورهای دیگر بیان کرد: من به واسطه سفرهایم تحقیقات زیادی
کرده ام، سینمای ایران بدون شک یکی از ۵ سینمای برتر ایران است و حتی کسی
مانند جیم جارموش می گوید کشور ایران، باغ سینما است. کسی مثل او تعارف ندارد حالا
اینجا عده قلیلی تیشه برداشته اند و مدام بر سر سینما می زنند و می خواهند همه فیلم
ها و نگاه ها شکل هم باشد. زیبایی این سینما به همین تنوعش است.

کارگردان
فیلم «جدایی» با اشاره به اینکه همان زمان که کیارستمی نخل طلای کن را برد عده ای
بدترین برخوردها را با این کارگردان شاخص داشتند، توضیح داد: زدن برچسب سیاه نمایی
به فیلم های ایرانی ناشی از خودباختگی و خودشیفتگی، از سر جهل و نبود اعتماد به
نفس است و متاسفانه عده ای که با این الفاظ سینمای ایران را می زنند ارتزاقشان از
جهالت است.

برنده
جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن ادامه داد: در حالی که غربی ها در حسرت سینمای ایران
هستند و به هنر ایران احترام می گذارند ولی عده ای در داخل سینمای ایران را می
زنند. این همه سال در رسانه ها شعار غرب ستیزی می دهند اما تا می خواهند الگویی
نام ببرند از غرب یاد می کنند. عده ای دنبال این هستند که سینمای ما شبیه هالیوود
شود که اگر قرار بود اینگونه باشد پس چرا انقلاب کردیم. ما سینما را به دو قسمت
تبدیل کردیم، قبل از انقلاب و بعد از انقلاب که به نظرم هر دوی آنها در یک امتداد
هستند. بحث دیگر درباره سیاه‌نمایی است که سال‌های سال است که این حرف گریبانگیر سینماگران
را گرفته ولی به نظرم این حرف ها برای تخطئه سینما استفاده می‌شود.

فرهادی
در پایان تاکید کرد: سال‌هاست تصمیم گرفته‌ام وارد حاشیه نشوم، اما برای همکارانم
این صحبت‌ها را انجام دادم و باید حرمت آنها جدا از نقد حفظ شود.

 

5858

 

 

وعده دروغین شارژ رایگان روی تلگرام ربطی به همراه اول ندارد

به گزارش خبرآنلاین، شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد: در برخی شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در روزهای گذشته صفحاتی به نام اپراتورها ایجاد شده است که اطلاعاتی از کاربران دریافت می کنند.

همراه اول هوشیاری مشترکان و تعامل آنان با درگاه های رسمی این اپراتور را خواستار شد.

مشترکان این اپراتور برای دریافت اطلاعات تعرفه ها، بسته های تشویقی، سرویس ها، نام برندگان، پیشنهادها و انتقادها، فقط از راه های «سامانه اطلاع رسانی 9990»، «درگاه اینترنتیmci.ir»، «اپلیکیشن همراه من (my mci)»، «کانال تلگرام telegram.me/www_mci_ir»، «صفحه اینستاگرام Instagram.com/hamrah_e_aval» و صفحه های همراه اول در لینکدین، آپارات، کلوب و لنزور اقدام کنند و به درگاه های دیگر که ادعای ارتباط با این اپراتور را دارند، اعتماد نکنند.

راه های ارتباطی با همراه اول در درگاه آن معرفی شده است.

 

5656

 

ممنوع شدن جی میل، واتس اَپ، وایبر و اسکایپ برای مقامات دولتی روسیه

طرح تدوین شده برای تصمیم گیری نهایی از سوی وزارت توسعه اقتصادی روسیه به ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور ارائه شده است.

روزنامه کامرسانت امروز (سه شنبه) با اعلام فهرست ممنوعه پیشنهادی پیام رسان های خارجی، نوشته است: در طرح ارائه شده به رییس جمهوری روسیه، لزوم اقدام برای خرید برنامه های رایانه ای و تجهیزات مربوطه با هدف راه اندازی سامانه پیام رسان در داخل مورد اشاره قرار گرفته است.

براساس این درخواست ممنوعیت پیشنهاد شده شامل استفاده از پیام های رسان های خارجی در تمامی ادارات دولتی و شرکت هایی می شود که دولت در آن سهم دارد.

براساس گزارش های انتشار یافته، مقر تلگرام که ارتباط فیزیکی و حقوقی باروسیه ندارد در برلین آلمان است.

5656

 

قطارهای هتلی؛ جاذبه یا تهدید

چندسالي است كه از راه اندازي و فعاليت گسترده قطارهاي هتلي در دنيا و به تبع آن در ايران مي گذرد، قطارهايي كه نه تنها سريع السير هستند بلكه مانند يك هتل 5 يا 7 ستاره، خدمات منحصر به فردي از قبيل پذيرايي و اقامت را به گردشگران ارايه مي كنند به طوري كه گردشگران با ورود به اين قطارها، نيازي به اقامت در هتل مقصد سفر ندارند و اين موضوع نگراني برخي از فعالين گردشگري را برانگيخته است.
به باور برخي از اين فعالين، اگر قرار باشد گردشگران با قطار سفر كنند و از خدمات اقامت، پذيرايي و حتي ترانسفر و رفت وآمد در مقصد سفر هيچ استفاده اي نكنند بي شك گردشگري منطقه از رمق مي افتد.
در اين رابطه حسن سيادتان، رئيس جامعه هتلداران فارس به خبرنگار ما مي گويد: قطارهاي هتلي پديده اي جذاب براي گردشگران است و تجربه آن خالي از لطف نيست اما اگر روند عادي خود را طي كند آسيب زا نخواهد بود و توسعه گردشگري با چالش مواجه نخواهد شد.
وي با بيان اين كه اقامت در قطارهاي هتلي مشكل زا نخواهد بود، اگر رشد قارچ گونه نداشته باشد، مي افزايد: يكي از زيرساخت هاي اصلي توسعه گردشگري، هتل است كه هم اينك نيز روند ساخت آن در فارس با افزايش چشمگيري همراه شده به طوري كه تا آخر سال جاري 4 هتل در اين استان افتتاح مي شود.
سيادتان در ادامه تأكيد مي كند: گردشگران همواره به دنبال تنوع و جذابيت هاي جديد در سفر هستند و در حال حاضر قطارهاي هتلي اين جذابيت ها را براي گردشگران دارند.
رئيس جامعه هتلداران فارس اضافه مي كند: سليقه و ذائقه گردشگران همواره در اولويت است و بايد با اتخاذ برنامههاي ويژه و مناسب، مدت اقامت گردشگران را افزايش داد و يكي از راه هاي اين اقدام، تنوع در واحدهاي اقامتي و ايجاد يك سري جذابيت ها در اين واحدهاست.
اما در ادامه اين گفت وگو، معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس با تاكيد بر اينكه سفركردن با قطار تنوع خاصي براي گردشگران دارد، مي گويد: گردشگران در سفر با قطار با مسيرهاي گردشگري آشنا مي شوند و مي توانند جاذبه هاي مختلف فرهنگي، تاريخي و طبيعي ايران را ببينند.
محسن نژاد اضافه مي كند: با توجه به اينكه حجم مسافراني كه از طريق هوايي به ايران و به تبع آن شيراز سفر ميكنند بسيار زياد است كه در مقايسه با آن، تعداد مسافران قطار ناچيز مي باشد، از اين رو سفركردن با قطار و استفاده از خدمات هتلي تاثير منفي در ضريب اشغال واحدهاي اقامتي به خصوص هتل ها ندارد.
معاون گردشگري فارس همچنين ادامه مي دهد: به طور مثال مسافران يك قطار گردشگري به يكصد نفر مي رسند كه اين تعداد مسافر تنها در يك پكيج گردشگري آژانس هاي مسافرتي جاي مي گيرند، از اين رو سفر با قطار پيامد منفي براي صنعت هتلداري و يا گردشگري كشور و به تبع آن استان نخواهد داشت.
محسن نژاد يكي از مزيت هاي سفر با قطار را معرفي جاذبه هاي ناشناخته و مسيرهاي گردشگري استان به گردشگران خارجي و داخلي مي داند و مي گويد: سفر با قطار و اقامت در آن نه تنها براي گردشگران متنوع است بلكه تبليغات گسترده اي هم براي معرفي مناطق مختلف ايران، مسيرها و مقاصد ناشناخته سفر به گردشگران خواهد بود.

 

1717

با مصرف مواد نگهدارنده مویرگ های قلبتان نازک می شود

دكتر علي نورافشان افزود: شيوع بيماري هاي غيرواگير مانند ديابت، سرطان ها و برخي اختلالات روانشناختي، محققان مركز تحقيقات هيستومرفومتري و استريولوژي دانشكده پزشكي شيراز به اين سمت سوق داد كه اثر رژيم غذايي و تغييرات موجود در آن را بر بدن با بهره مندي از مدل هاي حيواني بررسي كنند. وي يادآور شد: طبق اين مطالعه، استفاده از ماده نگهدارنده سديم متا بي سولفيت به منظور نگهداري مواد غذايي به مدت چند هفته و حتي چند ماه، مي تواند اثرات مخربي بر بدن فرد داشته باشد. دكتر نورافشان گفت: استفاده از مواد نگهدارنده در مواد غذايي، اندازه مجاز است و معمولا شركت هاي معتبر تلاش مي كنند حد مجاز آن را رعايت نمايند، اما مصرف چندباره آن توسط كودك و يا بزرگسال باعث بالارفتن ميزان مصرف از حد مجاز مي شود. اين عضو هيات علمي دانشكده پزشكي شيراز، افزود: طبق مطالعات حيواني، استفاده بيش از حد مجاز از ماده نگهداري سديم متا بي سولفيت باعث كاهش حجم و طول مويرگ هاي قلب مي شود.
دكتر نورافشان ادامه داد: يكي ديگر از مواد نگهدارنده مورد مطالعه محققان ما در اين مركز، استفاده بيش از حد مجاز از سديم بنزوات مي باشد كه باعث مي شود مخچه و اعمالي مثل حفظ تعادل و عملكردهاي حركتي مربوط به مخچه، سلول هاي اصلي و پشتيبان مخچه را تخريب كند. رئيس مركز تحقيقات هيستومرفومتري و استريولوژي دانشگاه علوم پزشكي شيراز گفت: استفاده بيشتر از حد مجاز ماده نگهدارنده سديم متا بي سولفيت برروي منطقه تصميم گيري و قضاوت و حافظه افراد اثر منفي دارد. ماده سديم بنزوات نيز اگر بيش از حد مجاز در مواد غذايي به كار برده شود باعث ايجاد اضطراب، كاهش حافظه، كاهش يادگيري و كاهش سلول هاي مغزي مي شود. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز افزود: ماده نگهدارنده فروكتوز نيز در حالت عادي اگرچه مقدار طبيعي آن براي بدن لازم است اما بسياري از نوشيدني ها حاوي فروكتوز است، در حالي كه ميزان بالاي فروكتوز به سلول هاي مغزي آسيب وارد مي كند. دكتر نورافشان اضافه كرد: طبق مطالعات محققان دانشگاه علوم پزشكي شيراز، ماده اي به نام كوركومين كه در زردچوبه وجود دارد باعث مي شود اثرات منفي مواد نگهدارنده يادشده كاهش يابد و با افزودن زردچوبه به غذاهاي روزمره مي توان اثرات منفي اين مواد را كاهش داد. وي يادآور شد: طبق مطالعات محققان مركز تحقيقات هيستومرفومتري و استريولوژي دانشگاه علوم پزشكي شيراز، مصرف زردچوبه هم در درازمدت باعث بروز سنگ كليه مي شود كه ميزان دوز مصرف مورد نياز آن روزانه يك گرم براي افراد بالغ است و استفاده مطلوب از آن باعث كاهش و يا حتي توقف عوارض مواد نگهدارنده يادشده مي شود.

 

1717

 

 

رمضان امسال نه خبری از حراج و فروش فوق العاده است و نه نمایشگاه

محمود هاشمي اظهار داشت: بازار فارس و شيراز آن قدر راكد است كه همه اجناس زير قيمت واقعي و اصلي آن فروش مي رود و دایر كردن نمايشگاه در اين بازار راكد بي فايده است.
وي گفت: كدام جنس در بازار قيمت بالايي دارد كه بخواهيم با برگزاري نمايشگاه قيمت ها را بشكنيم، قيمت مرغ كه اين روزها در پايينترين حد خود قرار دارد و ساير اجناس مصرفي در رمضان نيز نه تنها گران نشده بلكه ارزان هم شده است.
هاشمي بيان داشت: حراج و فروش فوق العاده در واحدهاي صنفي نيز نه تنها هيچ فايده اي ندارد بلكه گاهي عده اي سودجو آن را دستمايه
سوء استفاده و كلاهبرداري قرار مي دهند.
وي گفت: در ماه رمضان 5 قلم برنج، مرغ، گوشت قرمز، شكر و روغن بيشترين مصرف را دارد كه همين حالا هم اقلام مذكور به پايين ترين نرخ در واحدهاي صنفي عرضه مي شود.

تمبر کمیاب در آمریکا یک و نیم میلیون دلار قیمت گذاری شد

 

 

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ، این تمبر که جنی معکوس نام دارد ، تصویری معکوس از هواپیمای جنگی جنگ اول جهانی را دارد که آن را از سایر نسخه های چاپ شده این تمبر متمایز می کند. 

 

نمایندگان مردم هرمزگان خواستار بررسی مجدد انتخابات حوزه غرب استان شدند

به گزارش
خبرگزاری خبرآنلاین از هرمزگان، در متن این نامه آمده است:

“بسم
الله الرحمن الرحیم”

جناب
آقای دکتر علی لاریجانی

ریاست
محترم مجلس شورای اسلامی

با اهداء
سلام و تحیات

مجلس
از آن رو عصاره فضایل ملت و به تعبیر امام راحل در راس امور است که مجلس نشینان با
اراده و خواست مستقیم مردم برگزیده می‌شوند. تفویض مستقیم اراده ملت به نمایندگان مجلس،
برای آنها رسالتی سنگین و چه بسا سهمگین به ارمغان می آورد که بایسته است همواره حارس
و نگاهبان این رسالت باشند.

رسالتی
که حق الناس است و هر گونه تعدی یا کوتاهی در آن به هیچ روی بخشودنی نیست.

اینجانبان
مجمع منتخبین استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی اظهار می‌داریم آقای خالد زمزم نژاد
در انتخاباتی کاملا سالم و قانونی با رای قاطع مردم به وکالت برگزیده شده است. با علم
به حق الناس بودن آراء مردم و لزوم پاسداری از حقوق حقه ملت از حضرتعالی به عنوان رییس
مجلس استدعا داریم نسبت به ابطال مبهم انتخابات در حوزه ی انتخاباتی ایشان و حراست
از حقوق بیش از 60 هزار رای دهنده موضعی اتخاذ نموده و از حقوق ایشان و بالطبع حقوق
موکلین حمایت فرموده و پیگیری بررسی مجدد موضوع از طریق مجاری قانونی باشید.

برای
جنابعالی توفیقات روزافزون مسئلت داریم

با احترام

منتخبین
مردم شریف استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی

محمد
آشوری(بندرعباس)- احمد مرادی(بندرعباس)- حسین هاشمی تختی(بندرعباس)- سید مصطفی ذوالقدر(میناب)

شایان ذکر است؛ صحت
دور دوم انتخابات حوزه انتخابیه بندرلنگه، بستک و پارسیان در غرب هرمزگان از سوی
شورای نگهبان تایید نشد.