لاریجانی: وزارتخانه ها دست و دلبازانه از خارج جنس نخرند

علی لاریجانی در نشست مدیران و کارمندان شرکت های دانش بنیان و استارت آپی که عصر امروز (شنبه ۲۵ خرداد) در سالن مجتمع تجاری سازی و فن بازار پارک فناوری پردیس برگزار شده بود، با ابراز خرسندی از مشاهده تلاش صورت گرفته در بخش فناوری گفت: پیش از این نیز در جریان پیشرفت های شما قرار داشتیم و گزارش هایی توسط صفاری درخصوص پیشرفت جوانان فناور ارائه شده بود، اما مشکلات کشور و بهم پیچیدگی های وضعیت ما مجالی ایجاد نکرده بود تا اینکه امروز توانستیم از نزدیک این محیط پرنشاط و فناورانه را مشاهده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به جوانان فناور حاضر در نشست ادامه داد: این جزء کارهای بدیع کشور است که در آستانه جهش های بزرگ هستید و تحریم ها هم به شما کمک کرد تا وزارتخانه ها دست و دلبازانه از خارج جنس نخرند و رویکردشان حمایت از شما باشد.

وی تصریح کرد: تردید نکنید در کشور اراده و سمت گیری به سوی کمک به شما است، چه در بخش قانونگذاری، چه بودجه ریزی یا اجرا، نگاه ها به سمت کارها و توانایی های شماست.

مجلس آماده همکاری برای رفع دست اندازهای موجود در مسیر نخبگان است

لاریجانی خطاب به نخبگان کشور یادآور شد: مأیوس نباشید، ممکن است سیستم دیوانی کشور دست انداز داشته باشد، اما باید روحیه شما استوار باشد، بنابراین می توانید به مجلس پیشنهاد دهید که چطور این دست اندازها را از مسیر شما بردارد.

وی بیان کرد: اراده ها در بخش های مختلف با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب به سمت کمک به نخبگان است، ضمن اینکه یکی از مسائل در این بخش به قانونی باز می گردد که حدود ۱۰ سال از زمان تصویب آن گذشته و ممکن است ملاحظاتی در اجرا پیدا کرده باشیم که اگر برخی از مواد آن اصلاح شود به نفع این محیط کسب و کار فناورانه است، بنابراین می توانید تیمی را برای بررسی این موضوع قرار دهید که به طور قطع از آن استقبال خواهیم کرد، چرا که می توان این قانون را به گونه ای تغییر داد که به نفع محیط کسب و کار باشد.

رئیس قوه مقننه کشورمان درخصوص پیشنهاد رئیس پارک فناوری پردیس مبنی بر ایجاد منطقه ویژه اظهار داشت: نمی دانم چه خاصیتی در ایجاد منطقه ویژه وجود دارد، چرا که تصویب آن با مشکلاتی همراه است و باید دولت برای آن لایحه بنویسد و به مجلس ارائه دهد تا تصویب شود، بنابراین برای سهولت کار شما پیشنهاد می کنم منافعی که در منطقه ویژه وجود دارد مثل معافیت مالیاتی که در RD آن را داشتید، پیشنهاد دهید تا در قانون مالیات بر ارزش افزوده لحاظ کنیم، چرا که در وقت طلایی این پیشنهاد قرار دارید، به این دلیل که کلیات آن به تصویب رسیده و جزئیات آن در کمیسیون در حال بررسی است، نکته ای که درباره منطقه ویژه مدنظر دارید در آن تعبیه کنید که به طور قطع سریعتر به نتیجه خواهید رسید.

لاریجانی در ادامه به ستاری پیشنهاد داد که برای بررسی این موضوع نیز تیمی تشکیل دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد ضرورت توجه به صادرات محصولات حوزه فناوری خاطرنشان کرد: علی القاعده باید ضمانت هایی برای آن وجود داشته باشد، به همین دلیل اگر روی صندوق ضمانت صادرات کار کنید، آنها هم می توانند پوششی برای حمایت از شما ایجاد کنند، ضمن اینکه اگر مشکلی در این بخش وجود داشت، مجلس این آمادگی را دارد که آن را رفع کند.

وی در پاسخ به اظهارنظر یکی از مدیران شرکت های دانش بنیان مبنی بر اینکه بودجه تخصیص یافته به حوزه فناوری صفر درصد بوده است، یادآور شد: مجلس ۷۰ میلیون یورو برای حوزه فناوری تصویب کرد که باید سهمی از آن به پارک فناوری پردیس اختصاص داده شود تا نگرانی ها در این مورد برطرف شود، ضمن اینکه در مجلس با وجود اینکه برای برداشت از صندوق توسعه ملی تا حدودی ملاحظاتی وجود دارد، چرا که مخالف این هستیم که از اعتبارات آنکه به بخش خصوص اختصاص دارد، نباید به بخش دولتی اختصاص یابد، اما هر سال سهمی از آن را به معاونت فناوری اختصاص می دهیم، بنابراین صندوقی که از این طریق برای شما ایجاد شده است، می تواند پشتیبان حوزه فناوری باشد.

لاریجانی در ادامه تاکید کرد که به رغم وجود محدودیت های مالی مجلس از این آمادگی برخوردار است که از صندوق توسعه، سهمی را برای کمک به حوزه فناوری کشور اختصاص دهد.

رئیس قوه مقننه کشورمان خطاب به مدیران شرکت های دانش بنیان گفت: در حوزه قانونگذاری پیشنهادی را مطرح کردید مبنی بر اینکه سیستمی برای کمک به مجلس ایجاد کرده اید که از آن استقبال می کنیم، بنابراین در این مورد پروپوزالی ارائه دهید تا کار را فراگیر کند و در این رابطه از نظر و حمایت مردمی نیز استفاده شود.

لاریجانی در توصیه به مدیران شرکت های دانش بنیان تاکید کرد: تحریم ها برای کشور خوب نیست، اما تمام آن نیز خسارت نبوده و منافعی را برای کشور به همراه داشته است، چرا که ما در پی آن تمام راه هایی که فشارهای ناشی از تحریم ها را کاهش دهد، دنبال خواهیم کرد، ضمن اینکه شرایطی فراهم کرده است تا رویکرد درونی برای توجه به آورده های داخلی کشور اعم از نیروی انسانی و منابع طبیعی باشد، کما اینکه اگر در سال های گذشته به این مهم توجه می شد، در شرایط کنونی در مضیقه نبودیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به نخبگان حاضر در جلسه افزود: شما نیروی فعال کشور هستید و امید است در این عرصه فعال شوید، ضمن اینکه اگر در قوانین کسب و کار موانعی وجود دارد، آن را تبیین و به مجلس دهید، چه در حوزه قانونگذاری، چه مقررات مربوط به دولت، در آن ورود کرده و امور را برای شما سهل خواهیم کرد.

کاتالیست ها یکی از مشکلات مهم کشور است

وی اظهار داشت: شما هم باید آستین ها را بالا بزنید، در بخش هایی که کشور با نقص های مهمی مواجه است، کمک کنید، فکر و همت خود را متمرکز کنید، کما اینکه کاتالیست ها یکی از این مشکلات موجود بوده که به آن اشاره کردید، بنابراین با توجه به اینکه در این حوزه کار کرده اید و توفیقاتی به دست آورده اید، ما هم از شما حمایت می کنیم و اگر بخش های دولتی هم پشتیبان شما نباشند، ما حمایت از شما را سرخط می آوریم. قانون نیز اینگونه است که اگر تولید داخلی وجود دارد نباید به سمت واردات کالاهای خارجی بروید، چرا که در این صورت تخلف کرده اید، بنابراین در این زمینه اولویت ها را در نظر بگیرید.

لاریجانی با اشاره به حوزه هایی که در آنها می توان از تولیدات فناورانه استفاده کرد، بیان کرد: هم اکنون می توان در حوزه هایی همچون تولید قطعات خودرو از کمک شما بهره مند شد، کما اینکه با وجود تولید بخش اعظمی از قطعات مورد نیاز این بخش، تعداد محدودی از قطعات حلقه مفقوده کشور شده است که باید روی آن فکر کنید تا زمین گیر نباشد. همچنین در حوزه تولید دارو که ۹۷ درصد آن در داخل کشور تولید می شود، همان ۳ درصد واردات دارو حدود ۱.۵ میلیارد دلار هزینه روی دوش کشور می گذارد، بنابراین می توانید روی این بخش فعال شده و برای آن وقت بگذارید و از وزارت بهداشت و درمان لیست این نوع داروها را بخواهید تا با همتی که دارید بتوانید آنها را تولید کنید.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور در ادامه با تاکید بر اینکه تجهیزات تولید شده در داخل نباید وارد شود، یادآور شد که این موضوع را پیگیری خواهم کرد تا دولت در این حوزه از شرکت های دانش بنیانی که اقدام به تولید کالاهای اساسی می کنند، حمایت کند.

وی ادامه داد: شما می توانید لیست این نوع کالاها را از وزارتخانه های مختلف بخواهید، کما اینکه وزیر بهداشت و درمان علاقمند به تولید کالاهای ضروری در داخل کشور است، همچنین می توان در حوزه های صنعت و معدن و کشاورزی نیز به این طریق فعالیت کرد تا واردات این نوع کالاها را بتوانیم کاهش دهیم، ضمن اینکه هم استقلال ایجاد شده ناشی از این اقدام ارزشمند است، بنابراین از آن استقبال می کنیم چرا که برای کشور عزت به همراه می آورد.

لاریجانی افزود: ما باید قبول کنیم بعد از جنگ توجه به شرایط کشور کمتر بود و این درحالی است که باید روی استقلال درونی کشور تمرکز می کردیم، اما در شرایط کنونی نیز بخش زیادی از نیروی انسانی جوان آمادگی دارند که توانسته اید تقریباً زیرساخت ها را برای ایجاد فضای معقول و سنجیده در جهت رونق کسب و کار فراهم کنید، از سوی دیگر باید درخواست های دستگاه های مختلف در این حوزه را نیز مورد توجه قرار دهید و پل ارتباطی را برقرار کنید تا اطلاعات دقیقی متناسب با نیاز بخش های تولیدی کشور در این حوزه به دست آورید.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر در این مسیر نیاز به حمایت مالی داشتید، از طریق صندوق انجام می دهیم و اگر کاستی وجود داشت از شما با پشتیبانی مالی حمایت می کنیم، ضمن اینکه مشکل اصلی در این مورد منابع مالی نیست، بلکه ارتباطات است که باید به وجود آید، بنابراین به وزرا توصیه می کنیم که سازوکاری برای آن فراهم کنند.

ما از معادن بهره لازم را نبرده ایم

وی بیان کرد: ما در حوزه های بهداشت و درمان، همچنین نفت و گاز که از اهمیت بسزایی برخوردار است، از شما پشتیبانی می کنیم چرا که ما کشوری نفت و گازی هستیم و باید صنعت مهمی در این حوزه ایجاد کنیم تا بخش اعظمی از منابع انسانی به این سمت معطوف شود. از سوی دیگر از معادن بهره لازم را نبرده ایم، به همین دلیل قانون لازم برای گسترش استفاده از معادن را ایجاد کردیم و در استان ها هم شرایطی را فراهم کردیم که دراین مورد تصمیم گیری کنند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه باید در حوزه کشاورزی و استفاده از امکانات موجود تلاش شود، گفت: تردید نکنید ما این نیروی خلاق را ارج می نهیم و چه در حوزه قانونگذاری و چه سرمایه گذاری از شما حمایت می کنیم و امیدواریم در حوزه تولید گام موثری بردارید، ضمن اینکه سال آینده سال پرتوفیقی برای شما خواهد بود.

۲۷۲۱۵

کری‌خوانی موسوی برای کوبیاک لهستانی‌ و دوستان!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سید محمد موسوی مدافع ارزشمند تیم ملی والیبال ایران که در جدال مقابل لهستان یکی از بهترین بازی های خود را ارائه داد و نقشی کلیدی در برد 3-2 تیم ملی داشت، وقتی در ست پنجم و برای کسب امتیاز 12 موفق شد مهاجم لهستانی را تک دفاع کند، به سبک کوبیاک،ستاره جنجالی لهستانی ها که در بازی امروز غایب بود، رو به زمین حریف و با کشیدن تور والیبال به خوشحالی پرداخت.

254 251

تصویری از حضور غیرمنتظره حسن روحانی در حرم امام رضا (ع)

رئیس جمهوری در سفر غیر رسمی برای زیارت بارگاه منور رضوی به مشهد سفر کرد. این سفر در مسیر بازگشت رئیس جمهور از تاجیکستان برای چند ساعت انجام شد. رئیس جمهور امشب مشهد را به مقصد تهران ترک می کند.

رئیس جمهور در سفر غیر رسمی به مشهد سفر کرد

اتحاد و انسجام بین مسئولان در البرز باید پایلوت و الگو در کشور باشد

 به گزارش خبرآنلاین ، محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از مجموعه اقتصادی و فرودگاهی پیام در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه جهت‌گیری‌ها در خصوص موضوع فیلتر فضای مجازی باید بررسی شود، افزود: هزینه فیلترینگ و پالایش برای کشور و همچنین هزینه‌ای که فیلتر تلگرام دارد باید در محورهای جداگانه بررسی شود.

وی بابیان اینکه پالایش و فیلترینگ کلی فضای مجازی بدون هزینه نیست، افزود: نباید فراموش کرد بخشی از این هزینه‌ها ضرورت فضای مجازی همه کشورها است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه هزینه فیلتر شدن تلگرام به‌صورت دقیق ارزیابی نشده است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نیز مانند دیگر کشورها سرمایه‌گذاری لازم برای پالایش فضای مجازی را انجام داده است.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه دولت با فیلتر شدن تلگرام مخالف بود، عنوان کرد: اینکه فیلتر شدن تلگرام چه آسیب‌هایی به بخش‌های مختلف کشور به‌ویژه حوزه کسب‌وکار آسیب وارد کرده ارزیابی دقیقی صورت نگرفته است.

وی بابیان این نکته که استفاده از تلگرام ممکن است عوارضی داشته باشد، ادامه داد: سیستم قضائی و دستگاه‌های امنیتی در مقطعی به نتیجه رسیدند که باید با پیام‌رسان تلگرام برخورد جدی صورت گیرد و علی‌رغم اینکه دولت با این شکل برخورد مخالف بود، ولی این اتفاق افتاد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه امروز یک ابراز مسیریاب که پایگاهش در رژیم اشغالگر قدس است به قطب مسیریابی کشور تبدیل می‌شود، اضافه کرد: بدون اینکه برخورد سلبی با آن صورت بگیرد، شرکت‌های داخلی وارد رقابت با این مسیریاب می‌شوند و حاصل فعالیت آن‌ها این است که این مسیریاب کم‌کم دارد از عرصه مصرف مردم خارج می‌شود و گرایش مردم به استفاده از نمونه داخلی آن متمرکزشده است.

آذری جهرمی با اعلام این خبر که در خصوص تلگرام ما در مقطع خاص جهت‌گیری خود را داشته‌ایم، عنوان کرد: حرف‌هایمان را زدیم ولی اتفاق‌نظر درنهایت به فیلتر شدن تلگرام ختم شد.

وی با اشاره به این مطلب که اجماعی که در خصوص پیام‌رسان تلگرام صورت گرفت در آن مقطع آن‌طور که باید و شاید نبود، بیان کرد: ما همگی باید به قانون احترام بگذاریم زیرا حد و مرز همه ما قانون است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه علی‌رغم پیش‌بینی‌های ما در خصوص نتیجه فیلترینگ تلگرام عده‌ای علاقه دارند نسبت به نتیجه‌ای که ما بیان کرده بودیم چشم‌هایشان را ببندند و بگویند درروش اشتباهاتی صورت گرفته و درست عمل نشده است و اصل موضوع مشکلی ندارد، ادامه داد: بر اساس تجربه نتیجه پالایش را دیده‌ایم ولی نباید در عرصه فضای مجازی دو قطب ایجاد کنیم و باید همه بپذیریم که فضای مجازی در کشور نیازمند رعایت الزامات حاکمیتی است و عوارض فضای مجازی را نادیده نگیریم ولی باید راه‌کارهای منطقی و به‌دوراز سیاست زدگی را برای مدیریت این فضا در نظر بگیریم.

آذری جهرمی در پایان بابیان این مطلب که مشکل ما در فضای مجازی این است که افرادی که پیشنهاد می‌آورند عمدتاً با عینک سیاسی به مقوله نگاه می‌کنند، افزود: این مسئله سیاسی نیست و راه‌حل سیاسی ندارد و اگر به همین روند ادامه دهیم نتیجه‌ای موردنظر حاصل نمی‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت های البرز اضافه کرد: این استان دارای فرصت های فراوانی است که باید با بهره گیری از ظرفیت های اقتصاد مقاومتی می تواند به رشد و شکوفایی بیشتر برسد.

وی با بیان اینکه استاندار البرز در ادوار مختلف خدمت خود عامل وحدت و انسجام بین مسئولان بوده، گفت: هر استانی دارای استعدادهایی است و البرز علاوه بر ظرفیت های بسیاری که در حوزه های مختلف تولید، صنعت، کشاورزی و… دارد، به نوعی پایلوت و الگوی اتحاد، انسجام و هم افزایی بین مسئولان در کشور محسوب می شود.

46

پنجاه و دومین سفر مسئولان ملی به البرز از زمان تصدی شهبازی استاندار البرز

به گزارش خبرآنلاین ، سفر یک روزه محمدجواد آذری جهرمی بعنوان وزیر معین البرز در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در روز شنبه ۲۵ خردادماه به البرز با حضور در جلسه مشترک ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان آغاز شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با استماع گزارش دقیقی از شرایط استان، ظرفیت های البرز را برشمرد و اتحاد و انسجام بین مسئولان استان را کلید بهره برداری از فرصت ها دانست.

در این نشست با توجه به گزارش های ارائه شده که از سوی استاندار البرز با هم افزایی و همفکری مجموعه استان از جمله نمایندگان مردم البرز در مجلس شورای اسلامی تهیه و تدوین شده بود، نیازها و مطالبات البرز مطرح شده و از آذری جهرمی بعنوان وزیر معین البرز خواسته شد که در راستای اتخاذ تدابیری در جهت بهره مندی البرز از امکانات ویژه با توجه به شرایط استراتژیک و موقعیت این استان مهاجرپذیر در کشور، تدابیر لازم در سطح ملی اتخاذ شود.

در ادامه نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نمایشگاه توانمندی های تولیدکنندگان البرزی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان و مجموعه اقتصادی و فرودگاهی پیام البرز دیدن کرد.

بازدید میدانی مسئولان ملی از استان به طور قطع تاثیر بسزایی در ارائه توجیه مناسب برای بهره گیری از اعتبارات ویژه ملی دارد، از این رو شهبازی استاندار البرز با اهتمام جدی از مسئولان ملی برای حضور در استان دعوت کرده و با ارائه گزارش های کارشناسی شده و تخصصی نسبت به جذب حمایت و اعتبارات ملی اقدام می کند.

شایان ذکر است که تخصیص اعتبار ۸۰۰ میلیارد تومانی برای تسریع در توسعه راه های البرز طی سفر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان صورت گرفت و همچنین سال گذشته طی بازدید وزیر راه و شهرسازی از پروژه کمربندشمالی کرج این طرح استانی در زمره پروژه های ملی مورد توجه قرار گرفت.

جذب اعتبار برای راه اندازی اردوگاه ماده ۱۶، استقرار دفتر اموال تملیکی البرز و… نیز از جمله دستاورد ارتباط تنگاتنگ با مسئولان ملی و پیگیری های جدی استاندار البرز است.

از زمان تصدی گری شهبازی در سمت استانداری البرز، ۵۲ مسئول ملی مهمان البرز بوده اند و این دعوت ها برای تسریع در مسیر رشد و توسعه استان همچنان ادامه دارد.

۴۶

ایران همچنان می‌تازد / عقاب‌های لهستانی در مقابل یوزها زانو زدند

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، روز دوم از هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال در سالن غدیر ارومیه پیگیری شد.

در ادامه مسابقات لیگ ملت‌های والیبال، تیم ملی ایران موفق شد با ارائه یک دیدار بی نقص و دیدنی ۳ بر ۲ لهستان را شکست دهد و همچنان در صدر جدول رده‌بندی قرار بگیرد.

ایران در ست اول عملکردی کم اشتباه داشت و موفق شد با بازی‌خوانی سعید معروف و حمایت پرشور نزدیک به ۸۰۰۰ تماشاگر ۲۵ بر ۲۰ لهستان را در هم شکست.

در ست دوم این دیدار لهستانی‌ها شروع بهتری داشتند و بعد از اینکه ۴ امتیاز پیش افتادند، با حفظ برتری خود ۲۵ بر ۲۱ به برتری دست یافتند تا دو تیم در ست شماری به تساوی برسند.

ست سوم ولی تلاش بازیکنان تیم ملی که حتی منجر به آسیب دیدگی جزئی پوریا فیاضی نیز شد کارساز نبود و درنهایت لهستانی ها ۲۵ بر ۱۸ پیروز شد.

در ست چهارم این تیم ایران بود که ابتکار عمل را در دست گرفت و با حمایت همه جانبه تماشاگران ۲۵ بر ۱۷ لهستان را درهم شکست.

در ست پنجم حمایت پرشور نزدیک به ۸۰۰۰ تماشاگر روحیهای دوچندان به تیم ملی داد تا یوزهای ایرانی این ست را هم ۱۵ بر ۸ به سود خود به پایان برده و در نهایت این دیدار مهیج و دیدنی را ۳ بر ۲ به سود خود به پایان ببرد.

در امتیازات پایانی ست پنجم، بعد از درخواست ویدئوچک بازی به جنجال تصمیم گیری کشیده شد و داور ابتدا امتیاز را به ایران، سپس تکرار و در نهایت با اعتراض بازیکنان ایران داور ژاپنی امتیاز را به تیم ایران داد.

تیم ملی ایران با این برد با ۷ برد و تنها یک شکست در صدر جدول باقی بماند و حالا با روحیه‌ای دوچندان خود را برای بازی فردا در مقابل روسیه آماده کند.

از حواشی این دیدار حضور بیش از ظرفیت سالن بخصوص حضور حدود ۱۵۰۰ تماشاگر از بانوان، حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان بهمراه محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان‌غربی و جمعی از مسئولین استانی و شهری ارومیه شعار جهنم ارومیه همینه همینه، می‌توان اشاره کرد.

46

سفیر انگلستان در تهران احضار شد/اعتراض به مواضع ضد ایرانی لندن

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،راب مک ایر به وزارت امور خارجه احضار شده و این وزارتخانه در بیانیه‌ای در این رابطه نوشت: 

در پی اظهارات خلاف واقع وزیر خارجه انگلیس در تبعیت کورکورانه و عجولانه از امریکا در متهم کردن کشورمان به دست داشتن در حوادث اخیر برای دو نفتکش در دریای عمان، دستیار وزیر و مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه امروز در ملاقات با سفیر انگلیس، شدیدا به این مواضع غیر قابل قبول و ضد ایرانی دولت انگلیس اعتراض و با اشاره به اتهام مطروحه که بدون ارائه کمترین سند و مدرکی و تنها در چارچوب سیاست دنباله روانه لندن از واشنگتن مطرح شده، افزود: در جریان جلسه (بسته) پنجشنبه گذشته شورای امنیت سازمان ملل نیز هیچ کس بجز انگلیس با این اتهام واهی آمریکا همراهی نکرد؛ حتی بسیاری از رسانه های بین المللی شناخته شده نیز ادعای آمریکا و انگلیس را به استناد اظهارات مقامات شرکت مالک کشتی و ملوانان آن رد کردند.

مدیرکل اروپای وزارت امور خارجه با تقبیح این اتهامات بی اساس و اعلام اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران خواستار ادای توضیح طرف انگلیسی و تصحیح این موضع گردید و افزود: واکنش های مردمی علیه  انگلیس ناشی از اینگونه رویکردهای حمایت گرانه این کشور از ادعاهای بی پایه و اساس مقامات آمریکایی در مسائل مختلف از جمله موضوع فوق است و اتخاذ مواضع واقع گرایانه از سوی دولت انگلیس منطبق با واقعیات سیاست های جمهوری اسلامی ایران و لزوم تجدید نظر در رویکرد این کشور، را یادآوری می کنیم.

سفیر انگلیس در این دیدار اظهار داشت: مراتب را فورا به لندن منعکس خواهد کرد.

۵۰۵۰