پاسخ نماینده اصلاح‌طلب به شائبه ها درباره ایجاد دوقطبی بین سپاه و وزارت‌خارجه/در عرصه دیپلماسی حرف اول و آخر را باید ظریف بزند

محمدرضا تابش، نماینده اردکان و نایب‌رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در مورد شائبه ایجاد دوقطبی میان وزارت امور خارجه و سپاه در کشور، گفت: معتقدم میان سپاه و وزارت امور خارجه در کشور دوقطبی‌ای ایجاد نشده و شاید این تلقی برخی از بدخواهان نظام و انقلاب باشد.

او ادامه داد: جلسات تعامل و هماهنگی موثر میان دیپلمات‌ها به عنوان ستاد و نظامیان به صف، باید بیشتر شود. البته آقای ظریف اشاره کردند که جلسات دوستانه‌ای وجود دارد.

نقش شورای عالی امنیت ملی در هماهنگی بیشتر میان وزارت امور خارجه و سپاه

نایب‌رئیس فراکسیون امید با تاکید بر لزوم اقدام شورای عالی امنیت ملی به منظور هماهنگی بیشتر وزارت امور خارجه و سپاه، گفت: شورای عالی امنیت ملی در راستای هماهنگی بیشتر، بهتر و موثرتر حوزه نظامی با حوزه دیپلماسی، اقدام و تلاش کند. با توجه به اطلاعات و شناختی که از دکتر ظریف و آقای سلیمانی دارم، می‌دانم که آنها سربازان پاکباخته نظام و انقلاب در عرصه‌های دیپلماسی و نظامی هستند. بنابراین هرچه تعامل و هماهنگی میان آن ۲ بیشتر باشد، نتایج مطلوب‌تر و موثرتری خواهیم گرفت.

تابش ادامه داد: قاطعانه اعلام می‌کنم در عرصه دیپلماسی حرف اول و آخر را باید وزیر امور خارجه بزند؛یعنی وزیر امور خارجه ما باید بیانگر نظرات کشور در حوزه سیاست خارجی باشد. اگر ما این موضوع را مراعات نکنیم، کم‌کم کشورها گرفتار این عارضه می‌شوند که حرف اول و آخر را در ایران چه کسی می‌زند. بنابراین با رئیس‌جمهور حرف‌هایشان را می‌زنند و بعد اگر ببینند که رئیس‌جمهور هم در این عرصه قدرت ندارد، با مقام معظم رهبری صحبت خواهند کرد؛ در صورتی که این اهانت به ساحت ایشان است که درباره کوچک‌ترین مسائل دیپلماتیک از ایشان نظرخواهی کنند.

۲۷۲1۲

تراژدیِ عارف در بهارستان /تنظیم ساعت به وقت انتخابات ۱۴۰۰

پوریا فیروزنژاد: «تعامل دولت با نهادهای اصلاح‌طلبی در حداقل است. دولت با شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هیچ تعاملی ندارد و با فراکسیون امید تعاملی حداقلی و در مواقع نیاز مثل رأی اعتماد وجود دارد.» شاید بتوان کلید جملگی انتقادهایی که در محافل اصلاح‌طلبی علیه عارف مطرح می‌شوند را در همین جمله خود او جستجو کرد، نقدهایی که مسئولیت ناهماهنگی دولت و جریان اصلاحات، را بیش از هرکس بر دوش خود عارف قرار می دهد.

فردی که خود را زعیم اصلاح‌طلبان می‌داند و با حمایت قاطع ریش‌سفیدان و نخبگان این جریان در اسفند ۹۴  توانست به‌عنوان سر لیست سی نفره اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس معرفی شود، اکنون قادر به تأثیرگذاری سیاسی در مسائل روز سیاست کشور نیست آنقدر که خود او نیز معترف به این تاثیرگذاری حداقلی باشد. 

شاید از همین روست که مماشات عارف را دیگر نمی‌توان ذیل چارچوب دلسوزی برای مصالح کشور، میل به آشتی سیاسی یا تسامح و مسامحه تعریف کرد؛ این نوع از مماشات بیشتر به انفعال سیاسی می‌ماند. محافظه کاری عارف حتی طیف‌های میانه‌رو این جریان سیاسی را نیز به انتقاد واداشته و عملکرد منفعلانه عارف را مورد مواخذه قرار می‌دهند. یک روز کرباسچی عملکرد او را به باد انتقاد می گیرند و روز دیگر حجاریان و شکوری راد و ناصری. 

در این میان اما برخی خبرها حکایت از آن دارد که عارفِ اصلاح طلبان بی‌اعتنا به ترکش‌ انتقادات، همچنان سودای ریاست بر پاستور در سر می‌پروراند. 

از کوچه های یزد تا استنفورد 

فرزند حاج میرزا احمد عارف، از بازاریان به نام یزد، روزگاری که هم سن و سال هایش در کوچه‌های آشتی‌کنان یزد با آن درودیوار گلی به تفنن‌های کودکی و نوجوانی مشغول بودند، سر در چرتکه پدر داشت و علاقمند به حساب و کتاب. او سال ها بعد، نه تنها رتبه برتر مسابقه کشوری ریاضی را کسب کرد که حتی رتبه دو کنکور ریاضی در سال ۴۹ شد و دانشجوی مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه تهران. 

جوان جاه‌طلب آن روزها بعدها با اخذ بورسیه تحصیلی به دانشگاه استنفورد عزیمت کرد تا درنهایت مدرک دکتری برق مخابرات را در سال ۱۳۵۹ با معدل کامل چهار و با استاد راهنمایی نظیر تامس.ام. کاور، از نظریه‌پردازان حوزه اطلاعات آماری به پایان رساند. 

اما زندگی عارفِ جوان یک روی دیگر نیز داشت؛ مبارزات سیاسی و انقلابی. او در تمامی دوره پنج‌ساله حضور در استنفورد همواره یکی از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا بود. بعد از پیروزی انقلاب و از سال ۵۹ تا ۱۳۸۰ مسئولیت‌هایی نظیر سرپرستی شرکت مخابرات، قائم‌مقام وزارت فرهنگ آموزش عالی، ریاست دانشگاه تهران، تا وزیر پست، تلگراف و تلفن و نیز نخستین رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در کارنامه عارف ثبت شد. در تمامی این منصب‌ها حضور عارف نشات گرفته از تخصص و دانش او بود.

تکیه بر دومین صندلی مهم دولت اصلاحات

عارف اما از بدو تشکیل دولت دوم اصلاحات، گامی بلند و جاه طلبانه برداشت و با پذیرش پیشنهاد معاونت اولی سید محمد خاتمی حیات سیاسی خود را وارد فاز جدید کرد. او البته نسبت به دیگر اعضای دولت اصلاحات مشی سازشگری داشت و همین امر را شاید بتوان دلیل اصلی گماردن او در چنین مسندی دانست، چهارسالی که او از این جایگاه پاستورنشین شد به‌مراتب تنش‌های سیاسی آن روزهای عرصه سیاسی و اجتماعی نیز کم‌رنگ‌تر شد. با بسته شدن دفتر اصلاحات در سال ۸۴، عارف نیز بار دیگر به همان حرفه علمی بازگشت تا با غرق در مکاشفات علمی خود اندکی از فضای سیاست دور بماند.

اصلاح طلب دور اندیش

هنگامه انتخابات ۹۲ که رسید و اصلاح طلبان عزم خود را برای فتح کرسی ریاست پاستور جزم کردند، بار دیگر زمزمه‌هایی از احتمال حضورعارف به‌عنوان نامزد اصلاح‌طلبان به گوش ‌رسید، او خیلی زود و با حضورش در بیستم اردیبهشت‌ماه ۹۲ در خیابان فاطمی بر این گمانه زنی ها مهر تایید زد. او البته یک ماه بعد در ۲۰ خرداد و زمانی که ۴ روزبه رای گیری باقی‌مانده بود، اعلام کرد که با توجه به مشورت‌هایی که با خاتمی انجام داده تصمیم به انصراف از ادامه رقابت‌ها گرفته است. اگرچه در نامه انصراف عارف ردپای حمایت از نامزد دیگری دیده نمی‌شد اما بر کسی پوشیده نبود که کناره‌گیری او به سود حسن روحانی است. ازآن‌پس بود که از عارف به‌عنوان سیاستمداری دوراندیش، فداکار و واقع‌نگر یاد شد که کناره‌گیری حیاتی او به سود حسن روحانی، مانع از دو شقه شدن سبد آرای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۲ شد. همین امر بود که جایگاه سیاسی وی را در جبهه اصلاح‌طلبی محکم‌تر از گذشته کرد، فردی که مصالح جناحی و اهداف کلان آن را بر تمایلات شخصی رجحان داد. چنانچه حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی نیز اخیراً در گفت‌وگویی با ایرنا بر این موضوع مهر تائید می‌زند و می‌گوید:« گمان نمی‌کنم عارف از اقدام خود در سال ۹۲ پشیمان باشد. آن گذشت ، سرمایه بزرگ سیاسی برای او بوده و هست.»

خیز برای لیدری اصلاحات در پارلمان

حسن رسولی، سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف پس از انتخابات اعلام کرد که دولت روحانی پس از انتخابات ۹۲، به او پیشنهاد وزارتخانه‌های علوم و ارتباطات را ارائه داده اما عارف هیچ‌یک را نپذیرفته است. رسولی در تشریح دلیل رد این پیشنهاد گفته بود« پسندیده نیست وقتی کسی نفر دوم یک دولت بوده است، مسئولیت یک وزارتخانه را برعهده گیرد.»

اما دو سال بعد در آستانه انتخابات اسفند ۹۴ مشخص شد که رد پیشنهاد کرسی وزارت دلیل دیگری هم داشته است؛ عارف این بار دیگر خود را محق می‌دانست تا بتواند در قامت زعیم اصلاح‌طلبان، بهارستان نشین و وکیل الوکلا تهران شود. البته که به‌واسطه فداکاری او در انتخابات ۹۲ ، تمامی اصلاح‌طلبان نیز از او حمایت کردند. 

در مسیر زوال سیاسی

عارف وکیل المله و محبوب اما از روزی که پا به خانه ملت گذاشت تا همین روزها که عمر این دوره مجلس رو به پایان رفته است یک پارلمانتاریست تاثیرگذار نشد. او که حضورش در بهارستان را با سودای تکیه زدن بر صندلی ریاست مجلس همراه کرده بود گویی بعد از ناکامی در رسیدن به این آرزو، سکوت را مسیر پارلمانی خود کرد. آنهم در شرایطی که چشم امید اصلاح طلبان به او بود تا در قامت لیدری اصلاح طلبان مجلس، مطالبات این جریان و بدنه رای را در مجلس پیگیری کند. اما گویی عارفِ مجلس نشین، عارفی نبود که اصلاح طلبان انتظار داشتند. 

او به جز چندباری که تریبونش برای بیان نطق باز شد در سایر جلسات پارلمان سکوت را اختیار کرد و با وجود آنکه خودش می گفت در پشت صحنه فعال است اما یکپارچه نبودن برخی تصمیم گیری ها و رفتارهای اعضای فراکسیون امید در معادلات پارلمانی حکایت از آن داشت که در پشت صحنه هم نفوذ و کاریزمای عارف کمتر از آن بوده که فراکسیون امید را لیدری کند. شاید از همین روست که حال در سال اخر مجلس دهم حجاریان کنایه می زند که ما رئیس فراکسیونی می خواستیم که همچون ناطق وقتی دست به عمامه می زد آرای اصولگرایان به منفی یا مثبت بودن می چرخید. گرچه عارف هم پاسخ این کنایه را داده و آن را اظهاراتی دیکتاتورماآبانه دانسته است.

اما اوج انتقاد اصلاح طلبان از عارف، به تصمیم عجیب او در انتخابات هیات رئیسه سال اخر مجلس بازمی گردد. اصلاح طلبانی که می گویند هشدار داده بودند او وارد رقابت با لاریجانی نشود تا مبادا کرسی نواب رئیسی از دست امیدی ها دربیاید اما عارف تن به این هشدار نداده و بازهم بختش برای رقابت با لاریجانی را امتحان کرد. ازمونی که نه تنها خود بازنده شد بلکه کرسی نایب رئیسی مطهری هم در نتیجه ائتلاف های فراکسیونی از دست رفت تا یک اصولگرا جایگزین مطهری شود.

منتقدان براین اعتقادند عارف حتی اگر بنای کوک کردن ساز جدایی و هویت مستقل از فراکسیون مستقلین را در سر داشت کافی بود تا به نتیجه انتخابات هیئت‌رئیسه سال گذشته بسنده می‌کرد. در آن دوره عارف و فراکسیون امید در رقابت با علی لاریجانی، توانسته بودند در دور اول آرایی بیشتر را کسب کنند اما با قرار گرفتن ولایی ها پشت سر لاریجانی عارف از کرسی ریاست دور ماند. شاید تجربه آن ائتلاف دقیقه نودی کافی بود تا عارف بداند مستقلین مجلس خط قرمزشان ریاست لاریجانی است و اگر امیدی ها وارد آن حیطه شوند بازهم به سمت ائتلاف با ولایی ها خواهند رفت اتفاقی که امسال هم تکرار شد.

پس لرزه تصمیم اشتباه عارف عواقب دیگری هم داشت و آن حضور یک چهره رادیکال در راس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس آن هم در بغرنج‌ترین شرایط بین‌المللی برای ایران بود.

عملکرد عارف وقتی در کنار عملکرد او در ریاست شورای عالی سیاستگذاری گذاشته می شود تیغ نقدها به او را تندتر هم می کند. چه آنکه بسیاری از اصلاح طلبان براین اعتقادند که عملکرد این شورا در نظارت کردن و پاسخگو کردن شورای شهری های تهران از یک سو و امیدی های مجلس از سوی دیگر ناکارآمد بوده است و حال هزینه این ناکارامدی نارضایتی بدنه رای از عملکرد هر دو لیست امید در شورای شهر و مجلس دهم است.

تیغ تند انتقادات بر گلوی عارف

امروز اما سه و سال و نیم از روزهای سرد اسفند ۹۴ می‌گذرد، تصویری از آن عارف محبوب این روزها محو و کمرنگ شده است. اگر در صفحات نشریات اصلاح‌طلب تورق کنید کمتر شماره‌ای را می‌توان یافت که قلم به انتقاد از وی به تحریر درنیامده باشد و چهره‌ای سیاسی زبان به ایراد از او نچرخانده باشد. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی اخیرا عارف را در سیبل حملات خود قرار داد و گفت:« محمد رضا عارف در شورای عالی اصلاح طلبان و مجلس در این مدت چه‌ کار کرده است؟ همه اعتراض‌های اصلاح‌طلبان به دلیل عملکرد اوست. وی عملکردی ندارد که کسی بخواهد از او انتقاد کند. »

سعید حجاریان، چهره برجسته جبهه اصلاح طلبی نیز انتقاداتی را متوجه عارف کرده است. تئوریسین اصلاحات می گوید:« اگر صد نفر نماینده به مجلس بفرستیم، اما لیدر نداشته باشند، به هر طرفی می‌لغزند و هزینه ایجاد می‌کنند، فراکسیون امید به چنین وضعیتی دچار شد لذا می‌بینیم استراتژی دقیق ندارد و مواضع‌اش ناهمگون و رأی هایش غیرشفاف است، اما در مقابل رادیکال‌های مجلس مدیر دارند.»

از سوی دیگر علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت، عارف را فردی دانشگاهی و غیرسیاسی خواند. عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات نیز ادامه لیدری عارف را برای جریان اصلاحات هزینه را می داند.

سودای تکیه بر کرسی پاستور

اما انگار سودای رسیدن به پاستور برای عارف پایان نیافته است. او به دنبال نقش آفرینی در سطوح بالاتر سیاسی است. به نظر می‌رسد اظهارات اخیر عارف مبنی بر اینکه او نیز شانس پیروزی در انتخابات ۹۲ را در صورت ماندن در میدان  رقابت داشت می‌توان نوعی زمینه‌چینی وی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ نیز تلقی شود. 

آنچنان که مرعشی نیز با تأکید بر اینکه جوهره عارف سیاسی نیست و او شخصیتی دانشگاهی و متین دارد در رمزگشایی از ورود عارف به مجلس دهم این‌گونه توضیح می‌دهد: «سقف پرش ما برای انتخابات ۹۴ عارف بود. او اگر محافظه‌کار نبود که نمی‌توانست وارد مجلس شود. حتماً او نیم‌نگاهی به تائید صلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری دارد.»

رسولی که از نزدیکان اوست چندی پیش دراین‌باره گفته بود« اگر شرایط فراهم باشد ممکن است عارف برای انتخابات ۱۴۰۰ نامزد شود.» 

۲۷۲۷

انتصاب رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی با حکم رهبر معظم انقلاب

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، متن حکم رهبر انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب مستطاب حجة‌الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ حسن نظری دام اعزازه

درگذشت ریاست فقید دائرةالمعارف فقه اسلامی بر اساس مذهب اهل‌بیت علیهم‌السلام مرحوم حجة‌الاسلام والمسلمین حائری ضایعه‌ای است که با تفضلات الهی امیدواریم جبران گردد و این جریان عظیم علمی به افاضات و برکات خود ادامه دهد. بدین منظور جناب‌عالی را که بحمدالله از نصاب علمی مطلوب و شایستگی اخلاقی و مدیریتی برخوردارید به ریاست این مؤسسه‌ی مبارک منصوب میکنم. انتظار میرود که با استفاده از همکاری فضلای برجسته و محقق که بحمدالله شایستگی خود را در آن مؤسسه اثبات کرده‌اند به تداوم برکات این شجره‌ی طیّبه اهتمام ورزید و با رعایت انضباط در مقررات گوناگون، سلامت و نزاهت آن مرکز علمی را تأمین نمائید.
توفیق جنابعالی و همکارانتان را از خداوند متعال مسئلت مینمایم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۲۹ مرداد ۱۳۹۸ 

۲۷۲۱۲

غمگینی یا افسردگی، مسئله این است!

فراز و نشیب‌های شغلی، مشاجرات خانوادگی، بیماری، بحران‌ مالی و مسائلی از این دست می‌توانند آغازگر تجربه‌ٔ طبیعی غم باشند. با این حال، اکثر ما می‌توانیم در عرض چند روز از این وضعیت خارج شده و به روال سابق زندگی خود بازگردیم؛ زیرا چنین تجربه‌ای اساسا آن قدر شدید و طولانی مدت نیست که بتواند موجب اختلال در کارکردها و آشفتگی جدی زندگی شخصی و حرفه‌ای‌مان شود. اما همه کسانی که به افسردگی مبتلا شده‌اند، تصدیق می‌کنند افسردگی بالینی وضعیتی کاملا متفاوت از هر آن چه قبلا تجربه کرده بودند دارد.

خلق به شدت افسرده‌ای که منجر به یک رشته نشانه‌های شناختی، هیجانی، رفتاری و اخلال در برخی کارکردهای بدنی شود، تا حدی که شما حتی برای کمترین فعالیت و تحرک هم به سعی و تلاش زیاد نیاز داشته باشید؛ تعریف روان‌شناسان از افسردگی است. مشخصه ضروری برای تشخیص این اختلال خلق افسرده یا از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیت هایی است که پیش از این مشتاقانه به انجام آن‌ها می‌پرداختید. افسردگی می‌تواند خود به‌طور مستقل یا به‌عنوان بخشی از اختلال دوقطبی روی‌دهد.

علائم و نشانه‌های افسردگی چیست؟
مانند هر آشفتگی دیگری در جسم و روح، افسردگی نیز علائم و نشانه‌هایی دارد که تشخیص دقیق و به موقع آن‌ها می‌تواند بر روند درمان اثرگذار باشد. افسردگی یک رشته نشانه‌های شناختی، هیجانی، رفتاری و فیزیولوژیک به‌همراه دارد که با تغییر در عملکرد شما منجر به رنج یا نابسامانی شدید در عملکرد اجتماعی، شغلی، یا سایر جنبه‌های مهم زندگی‌تان می‌شود. اگر این علائم و نشانه‌ها حداقل به مدت دو هفته پایدار باشد، نشان‌دهنده‌ی وضعیت بالینی است و بنا به صلاح‌دید متخصص نیاز به مداخله‌ی روانی یا/ و دارویی دارد.

نشانه‌های روان‌شناختی
خلقِ پایین یا غمگینی ادامه‌دار
ناامیدی
اعتماد به نفس پایین
گریه مکرر
احساس گناه
تحریک‌پذیری و عدم تحمل دیگران
بی‌علاقگی و بی‌انگیزگی در انجام کارها
دشواری در تمرکز حواس
دشواری در تصمیم‌گیری
احساس اضطراب یا نگرانی
افکار مرگ یا خودکشی

نشانه‌های بدنی
آرام‌تر از حد معمول صحبت‌کردن و حرکت کردن
تغییر در اشتها و وزن بدن
آشفتگی در وضعیت خواب
خستگی و فقدان انرژی (به‌صورتی که حتی با استراحت و خواب کافی نیز رفع نشود.)
کاهش میل جنسی
تغییر در چرخه‌ی قاعدگی زنان
یبوست
درد مبهم و غیرقابل توصیف

افکار خودآیند
من به هیچ دردی نمی‌خورم و از خودم خیلی ناامید شده‌ام.
هیچ‌کس من را درک نمی‌کند.
فکر نمی‌کنم با این وضع بتوانم ادامه دهم.
من خیلی ضعیف هستم.
نمی‌توانم کاری را شروع کنم و هیچ‌وقت نخواهم توانست در کاری موفق شوم.
من یک بازنده هستم و آینده‌ام تاریک است.

تشخیص افسردگی یک فرآیند پیچیده و نیازمند در نظر گرفتن مجموع عوامل و علائم است، و این امر تنها از عهده‌ٔ متخصصین این حوزه بر می‌آید. اگر با خواندن نشانه‌های فوق این احتمال را می‌دهید که به افسردگی مبتلا شده‌ باشید، نُه پرسش زیر را به دقت بخوانید و اولین پاسخی که به ذهنتان خطور می‌کند را در نظر بگیرید. اگر دست‌کم به پنج مورد از آن‌ها پاسخ مثبت داده‌اید (که سوال یک و/یا دو حتما جزء آن‌ها بوده‌است) پیشنهاد می‌کنم در مراجعه به روان‌شناس یا روانپزشک مورد اطمینان‌تان تردید نکنید.

۱. آیا در دو هفته‌ گذشته، تقریبا هر روز، و در اکثر ساعات روز احساس غمگینی غیرمعمول و رنج‌آور داشته‌اید؟
۲. آیا در دو هفته‌ گذشته، تقریبا هر روز، و در اکثر ساعات روز به انجام تمام فعالیت ها (یا تقریبا تمام فعالیت ها) به شدت بی‌علاقه بوده‌اید؟
۳. آیا در دو هفته‌ گذشته بدون گرفتن رژیم غذایی خاصی به طور چشمگیر چاق یا لاغر شده‌اید؟ یا تقریبا هرروز پراشتها یا بی‌اشتها بوده‌اید؟
۴. آیا در دو هفته‌ گذشته، تقریبا هر روز دچار بی‌خوابی یا پرخوابی شده بودید؟
۵. آیا در دو هفته‌ گذشته، تقریبا در هر روز بیش از حد معمول احساس کُندی (مثلا در حرف زدن یا حرکت کردن) یا برعکس، پرتحرکی کرده‌اید؟
۶. آیا در دوهفته‌ گذشته، تقریبا هر روز احساس بی‌حالی و بی رمقی یا از دست دادن انرژی داشته‌اید؟
۷. آیا در دو هفته‌ گذشته، تقریبا هرروز شدیدا احساس بی ارزشی یا احساس گناه(عذاب وجدان) بی‌دلیل کرده‌اید؟
۸. آیا در دو هفته‌ گذشته تقریبا هرروز در فکر کردن و تمرکز احساس ضعیف کرده‌اید؟ یا احساس کرده‌اید نمی توانید تصمیم بگیرید و قاطع باشید؟
۹. آیا در دو هفته‌ گذشته مکررا به مرگ و خودکشی فکر کرده‌اید، بدون آنکه برنامه مشخصی برای آن داشته باشید؟ یا اقدام به خودکشی کرده‌اید یا برنامه مشخصی برای خودکشی دارید؟

انواع مختلف افسردگی کدام‌اند؟
رایج‌ترین تشخیص در طبقه تشخیصی اختلالات خلقی و شدیدترین نوع افسردگی، دوره افسردگیِ عمده است که تا به این‌جا درباره‌اش خواندیم، اما اختلال افسردگی منحصر در این نوع نیست. انواع دیگر افسردگی که ممکن است خود یا یکی از عزیزانمان را مبتلا کند در ادامه بخوانید:

اختلال افسردگی دائم (دیستایمیا): یک نوع افسردگی خفیف و مزمن است که حداقل دو سال طول می‌کشد و در طی آن، در اکثر روزها، شما اکثر ساعات روز خلق افسرده و حداقل دو مورد دیگر از نشانه‌های بالا را تجربه می کنید.
اختلال ملال پیش از قاعدگی: حدود یک هفته قبل از قاعدگی‌تان روی می‎‎‌دهد و مشخصه اصلی آن عبارت است از تحریک‌پذیری، بی ثباتی هیجانی، سردرد، و اضطراب یا افسردگی که بعد از سیکل ماهانه به پایان می‌رسد.
دیگر اختلال افسردگی مشخص: این طبقه تشخیصی شامل دو نوع فرعی است:
۱) اپیزود افسردگی مکرر، که یک افسردگی است که بین ۲ تا ۱۳ روز طول می کشد و حداقل یک بار در ماه روی می دهد،
۲) اپیزود افسردگی کوتاه مدت که یک خلق افسرده است که از ۴ تا ۱۴ روز طول می کشد و مکرر نیست.
اختلال افسردگی نامشخص: این طبقه تشخیصی شامل چهار نوع فرعی است: 
۱) ملانکولیا که نوع شدید افسردگی عمده با مشخصه اصلی ناامیدی، عدم توانایی در لذت بردن، و کندی روانی-حرکتی است، و احتمال خودکشی در آن زیاد است.
۲) افسردگی آتیپیکال، که مشخصه اصلی آن خلق افسرده است اما در آن افزایش وزن روی می دهد نه کاهش وزن، و به جای بی خوابی دچار پرخوابی می‌شوید.
۳) افسردگی پری‌پارتوم، که در مدت حاملگی یا در عرض یک ماه پس از زایمان‌تان روی می دهد.
۴) الگوی فصلی، که عبارت است از خلق افسرده که که در یک وقت خاص از سال، معمولا زمستان، روی می دهد.
اختلال نامنظمی خلقی اخلال‌گرانه: در کودکان بزرگتر از ۶ سال و کوچکتر از ۱۸ سال تشخیص داده می شود و مشخصه اصلی آن عبارت است از قشقرق راه انداختن، تحریک پذیری مزمن و خلق خشمگین.

ریسک‌فاکتورهای افسردگی کدام است؟
ریسک‌فاکتورهای مربوط به شخصیت: اگر از اضطراب مزمن (یا به‌طور کلی بیماری‌های روانپزشکی مزمن) رنج می‌برید، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارید.
ریسک‌فاکتورهای بیولوژیکی: عدم تعادل شیمیایی مغز به‌ویژه در مورد بعضی مواد شیمیایی که کمک می‌کنند پیام‌های عصبی در مغز جابه‌جا شود مانند سروتونین، نورآدرنالین و دوپامین می‌تواند بدون آن‌که بدانیم ما را در معرض افسردگی قرار دهد.
ریسک‌فاکتورهای ژنتیکی: اگر والدین شما از افسردگی رنج می‌برند، در مقابل افسردگی آسیب‌پذیرتر از فرزندانِ والدین غیرافسرده‌ هستید. متخصصان امروزه احتمال می‌دهند که برخی ژن‌ها می‌توانند مسئول این آسیب‌پذیری باشند.
ریسک‌فاکتورهای مربوط به سبک‌زندگی: کم‌تحرکی، مصرف الکل و دخانیات، رژیم غذایی نامناسب و قرار گرفتن مداوم در معرض استرس می‌تواند ریسک ابتلا به افسردگی را در شما بالا ببرد.

* روان‌شناس بالینی

* منتشر شده در وب‌سایت «بیا حرف بزنیم» http://letstalkaboutit.ir

شما نظر دادید: درود بر غیور مردان دیپلماسی و نظامی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نفتکش گریس 1 روز پنجشنبه 24 مرداد ماه از سوی دولت محلی جبل الطارق آزاد شد. این در حالی بود که در تمدید 30 روزه دوم نفتکش نیروی دریایی سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی نفتکش سنت امپرایو انگلیس را توقیف کرد.در کنار توقیف نفتکش انگلیس ایران نیز از راه دیپلماسی و مذاکرات با لندن در پی آزاد سازی آن اقدامات ویژه ای انجام داد تا بالاخره به آزادی گریس 1 منتهی شد.

تنش نفتکشی میان ایران و انگلیس در ماه اخیر بسیار بر روابط دو کشور تاثیر گذاشت. انگلیس نیز به تلافی از اقدام ایران به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس پیوست. برخی کارشناسان معتقدند که ایران با دو بازوی دیپلماسی و نظامی پیروز این تنش شده است.

خبرآنلاین در یک نظرخواهی از کاربران خود خواست ارزیابی خودشان را درباره آزادی این نفتکش بگویند. عمده کاربران این اقدام را سربلند کشور و حاصل دستاورد مردان دیپلماسی و نظامی کشورمان را تلقی کردند. ضمن اینکه شاخه نظامی و دیپلماسی دو بازوی محرک اداره کشور در امر سیاست خارجی است.

برخی نظرات کاربران را می خوانیم:

– آزادی نفتکش گریس 1 با ایستادگی از موضع اقتدار ، مشت حکمی بر دهان دشمنان است.

نظر این کاربر با واکنش کاربران دیگر خبرآنلاین مواجه شد.

کاربر بی نامی نوشته است: به نظرم فشار اتحادیه اروپا به انگلیس هم بی تاثیر نبود چراکه این کار باعث خلل در اینستکس و برجام می شد و ایران میتونست به همین دلیل از برجام خارج بشه چیزی که اروپا نمیخواد.

مخاطبی دیگر نوشت: اقدام انگلیس علنا جلوی اجرای برجام رو گرفته بود، مذاکرات پشت پرده ایران با مقامات لندن این گره را باز کرد

کاربر دیگری معقتد است: نتیجه خوب بود ولی هیچکس نپرسید اصولأ چرا این اتفاق ها همیشه فقط برای ایرن می افتد……….. انگار پذیرفته ایمکه باید فعلأ سنگ زیرین آسیاب باشیم .

مخاطب دیگری نوشت: دلایل انگلیس و جبل الطارق برای توقیف بیشتر اون کشتی قانع کننده نبوده و باید آزاد می شده. اگر رفع توقیف نمی شد ما مجبور می شدیم که به دادگاه اتحادیه اروپا شکایت کنیم و اون وقت باید یک خسارت تپل پرداخت می کردند که از پول نفت داخل کشتی هم بیشتر بود.در حقیقت ایران سعه صدر نشان داد و نخواست که موضوع کش پیدا کند.

شما می توانید مشروح نظرات کاربران را اینجا بخوانید.

310 310

واکنش توئیتری آقای نماینده به بازداشت مدیرعامل ایران خودرو/ آنها که ارابه‌های مرگ را روانه بازار کردند باید محاکمه شوند

به گزارش خبرآنلاین، بهرام پارسایی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «عزل و بازداشت مدیرعامل ایران‌خودرو شروع خوبی است. مردم منتظرند در ادامه، همه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ که سالیان دراز، ارابه‌های مرگ و زنده‌سوزی شهروندان را به بهای خون مردم روانه بازار کردند در هر جایگاهی هستند، پای میز محاکمه آورده شوند.»

2727

اخاذی بوقچی‌ها از زنان پسرنمای ورزشگاه

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ برخی بوقچی‌ها در فضای مجازی دختران مشتاق دیدن فوتبال در ورزشگاه را شناسایی می‌کنند تا در ازای پرداخت مبالغ میلیونی، با گریم پسرانه و با اسکورت کامل از سوی آن‌ها و  افرادشان وارد ورزشگاه شوند.

خبرورزشی گفت‌وگویی با یکی از زنانی که با گریم به ورزشگاه وارد شده است، داشته و این فرد درمورد تجربه خودش صحبت‌هایی مطرح کرده است. 

او درباره ورود به ورزشگاه گفت: «جدا از پول گریمور، پول لباس مردانه و … فقط پانصد هزار تومان دادم تا یک موتورسوار که از سوی بوقچی‌ها به من معرفی شده بود، من را از جلوی در ورودی ورزشگاه تا گیت ورودی بیاورد تا در طول مسیر و در جریان پیاده‌روی کسی متوجه نشود پسر نیستم!»

امید است که با حل مشکلات ورود زنان به استادیوم‌ها، شاهد چنین رفتارهای زشتی از سوی بوقچی‌ها نباشیم.

255 41

واردات کیسه هوا ۴۰ میلیون دلاری شد

 براساس واردات این حجم کیسه هوا به کشور ۴۰ میلیون و ۲۲ هزار و ۴۳۰ دلار ارز از کشور خارج شد که معادل ریالی آن بالغ بر ۱۶۸ میلیارد و ۱۸۱ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۳۸۰ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است که اجزا و قطعات کیسه هوا از کشورهای استرالیا، چین، کره، آلمان، تایوان، ژاپن و چند کشور دیگر وارد ایران شده است.

بنا بر آمار منتشره از سوی گمرک بیش از نیمی از واردات قطعات و اجزای کیسه هوا از چین بوده که بالغ بر ۲۰ میلیون دلار درآمد ارزی نصیب این کشور کرده است.

واردات کیسه هوا ۴۰ میلیون دلاری شد

2323

سنگ کیسه صفرا چه علائمی دارد؟

“سنگ کیسه صفرا” (کوله لیتیاز) یعنی تشکیل سنگ داخل کیسه صفرا؛ کیسه صفرا عضوی در بخش تحتانی کبد است که صفرای ترشح‌شده از کبد در آن تجمع یافته و هنگام نیاز از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده باریک ریخته می‌شود.

علائم بیماری به‌صورت کولیک صفراوی (درد مزمن به‌مدت ساعت‌ها در ربع فوقانی راست شکم که به پشت و شانه راست انتشار دارد) گاه همراه با تهوع و استفراغ است و گاهی درد به‌دنبال مصرف غذای چرب ایجاد می‌شود.

ممکن است بیماری سال‌ها علائم سنگ کیسه صفرا  را داشته باشد، اما وارد مرحله حاد نشود.همچنین سنگ کیسه صفرا می‌تواند همراه با این علائم باشد: درد در سمت راست بدن درست زیر دنده، درد پشت بین استخوان‌های شانه، درد در شانه سمت راست، حالت تهوع و استفراغ، عرق کردن و بی‌قراری.

برای درمان سنگ کیسه صفرا در طب سنتی، روش‌ها و درمان‌های مختلفی وجود دارد که این درمان‌ها کنار پرهیزات ضروری برای این دسته از بیماران می‌تواند بدون عمل جراحی، منجر به از بین رفتن سنگ کیسه صفرا شود.

مصرف روزانه “یک لیوان آب سیب طبیعی مخلوط‌شده با دو تا سه قاشق غذاخوری روغن زیتون” می‌تواند کمک شایانی به درمان سنگ کیسه صفرا داشته باشد همچنین مصرف روزانه “سرکه‌انگبین طبی” (جوشانده سرکه طبیعی انگور، عرق نعنا با عسل) نیز برای درمان مفید است.

2323