مواد غذایی فراوری شده، عمر شمارا کاهش می‌دهد؟/ این مطلب را بخوانید

به گزارش خبرآنلاین، براساس اطلاعات بدست آمده، 10درصد افزایش مصرف این نوع موادغذایی، خطر مرگ را 14درصد بالاتر می‌برد.

خوردن غذاهای فوق فراوری شده می‌تواند مسبب بروز عادت‌های ناسالم دیگری مثل کاهش شدید فعالیت بدنی و مصرف سیگار نیز باشد.

اما منظور از غذاهای فراوری شده و فوق فراوری شده چیست؟

موادغذایی فراوری شده و فوق فراوری شده

موادغذایی که فراوری شده‌اند شامل میوه‌های خرد یا خشک شده، سالادهای بسته‌بندی شده و آجیل و مغزهای بوداده است. بعضی روش‌های فراوری موادغذایی برای حفظ سلامت و جلوگیری از فساده موادغذایی انجام می‌شود مثل تن ماهی، کنسرو میوه یا حبوبات یا موادغذایی یخ زده. ماست و دیگر مشتقات شیر، کره بادام زمینی و بسیاری دیگر از موادغذایی سالمی که حاوی مقدار زیادی ویتامین D و کلسیم هستند نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

اما بعضی موادغذایی که به شکل سنگین‌تری فراورده می‌شوند، مشکل اصلی و تهدید کننده سلامت انسان هستند که به آنها فوق فراوری شده گفته می‌شود. چرا که معمولا حاوی مقدار زیادی نمک، شکر، روغن و چربی، مواد نگهدارنده، ترکیبات صنعتی و رنگ و طعم‌دهنده‌های مصنوعی هستند. اغلب غذاهای نیمه آماده، میان وعده‌های حاضری و انواع مختلف سس‌ها در این دسته قرار می‌گیرند.

مصرف مواد فوق فراوری شده را به حداقل برسانید

موادغذایی فوق فراوری شده‌ای که برای حفظ سلامتی باید مصرفشان را به حداقل برسانید:

 • نوشیدنی‌های گازدار
 • میان وعده‌های شیرین و خوش طعمی که حاوی مقدار زیادی طعم‌دهنده هستند
 • بستنی
 • آبنبات‌های صنعتی
 • بیسکوییت، کیک و شیرینی
 • نوشیدنی‌های با طعم میوه
 • نوشیدنی‌های کاکائویی
 • عصاره مرغ و گوشت
 • سس‌های آماده
 • محصولات سلامتی و لاغری
 • کیک، پیتزا و پاستاری نیمه آماده
 • ناگت مرغ و ماهی، سوسیس، همبرگرهای نیمه آماده و هات داگ
 • سوپ، دسر و نودل‌های آماده

عناصر و ترکیبات به کار رفته در محصولات فوق فراوری شده، باعث می‌شود که زمان کمتری برای آماده‌سازی آنها نیاز باشد، عطر و طعم جذابی داشته و اغلب قیمت کمتری نسبت به دیگر موادغذایی دارند. بخاطر همین دلایل، این نوع موادغذایی طرفداران زیادی دارند.

منبع: CNN

۴۲۴۲

شکست پارس با جادوی وینفرد شفر

 شفر بی‌آنکه حتی نزدیک‌ترین دستیارانش را در جریان تفکراتش برای بازی فوق قرار دهد، به تاسی از آنچه پیش از بازی با تراکتورسازی مقابل پیکان و سپیدرود رقم زده بود، آرایشی هجومی را برگزید. تصمیمی درست و کاملا نزدیک و همسو به توانایی بازیکنانش.

بعد از بازی با تراکتور پیرمرد به واسطه انتخاب ترکیب و تاکتیکی دفاعی عمیقا به نقد کشیده شد، او اما با پذیرفتن اشتباه‌های مهلکی که در آن میدان مرتکب شد، استقلال را با نفرات رو به جلو و تشنه بازی هجومی و البته انتخاب تاکتیکی بر پایه حملات متعدد راهی میدان بازی با پارس جم کرد تا از پیش برنده‌ترین تیم هفته نوزدهم باشد.

تردیدی نیست اگر شفر در برابر تیم تراکتورسازی نیز از همین حربه بهره می‌جست و از دایره ترس فاصله می‌گرفت، عایدی‌اش در آن میدان لااقل یک امتیاز بود، نه آن دست خالی که انتقادات را آوار کرد و امیدها را کمرنگ. گرچه بازی چشم‌نواز پاتوسی مقابل پارس جم و آن ارسال‌های فریبنده و ماهرانه همه را تحت تاثیر قرار داده بود اما استقلال در غیاب این تازه از راه رسیده هم قابلیت کسب پیروزی مقابل تراکتور را داشت که انتخاب استراتژی نامناسب استقلال را از رسیدن به پیروزی در آن میدان محروم کرد تا ٣ امتیاز بزرگ از کف برود.

استقلال در شب باشکوه پیروزی مقابل پارس جم در همه خطوط درست چیدمان شده بود. اوج درست اندیشی شفر انتقال وریا به دفاع راست بود. تصمیمی که هم استقلال را از آن نقطه هجومی کرد و هم جا برای بازی گرفتن از صیادمنش را گشود. در واقع شفر با عقب بردن وریا با یک تیر دو نشان زد تا جناح راست تیمش به مانند بازی با تراکتور که منتظری بازی کرد، صرفا یک دفاع کننده نباشد و طراحی و مقدمه‌سازی حملات را نیز در دستور کار قرار دهد. به انتخاب‌های درست شفر اشاره کردیم اما نباید از یاد ببریم که او در لایه‌های زیرین گزینش نفرات اصلی این بازی تصمیم جسورانه دیگری هم اتخاذ کرده بود؛ تیمش را با دو هافبک دفاعی راهی میدان کرد اما این تصمیم یک تبصره داشت. باقری رو به جلو بود و روزبه بیشتر در گارد دفاع تلاش می‌کرد. وظایف تازه شده بود.

لازمه موفقیت در بازی‌های لیگ انتخاب ترکیبی کاملا هجومی است؛ نترسیدن! ترس و احتیاط را اساسا نه برای استقلال ساخته‌اند و نه اینکه چنین مجموعه‌ای می‌تواند بازی احتیاط‌آمیز و آمیخته با مکث و تانی داشته باشد. موقعیت‌هایی که یکی پس از دیگری نصیب استقلال شد، از پنالتی هدر رفته تا تک به تک‌هایی که رحمان احمدی از منشا و گونسالوس گرفت همگی گواهی بر تاکتیک رعدآسای استقلال بود. ارتش آبی می‌توانست با گل‌های بیشتر هم پارس جم را به بوشهر بدرقه کند اما درخشش رحمان احمدی در قفس توری جم از شدت برد استقلال کمی کاست. با این حال فراموش نمی‌کنیم استقلال چرا برد. از یاد نمی‌بریم که شفر اشتباه‌های مرگبار بازی با تراکتور را چگونه با تصویرسازی تازه‌ای از استقلال در قاب بازی با جم، تا حدی از ذهن‌مان زدود. استقلال باید تکرار بازی با پارس را دوست داشته باشد و پی در پی این نمایش را تمدید کند. بازی با ذوب، فولاد و سپاهان نزدیک است. مبادا باز هم ترس را در چیدمان استقلال ببینیم.

256 43

آقای بازیگر تماشاگر بازی تیم ملی بسکتبال/عکس

پبه گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هوتن شکیبا، بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم فجر امسال، برای حمایت از ملی پوشان بسکتبال مقابل ژاپن در سالن آزادی حضور پیدا کرد و مورد تشویق تماشاگران قرار گرفت.

ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال به همراه امیر خوش خبر سرپرست تیم ملی هم در سالن حضور دارند و  تماشاگر بازی خواهند بود.

سالن آزادی در قسمت بانوان تکمیل شده و تماشاگران مرد باز هم در حال ورود هستند.

دیدار دو تیم از ساعت 18 آغاز شد.

256 43

فیلتر سیگار ۳۰۰۰ ماده خطرناک دارد

 فیلتر سیگار از جمله زباله‌هایی است که این روزها بی‌مهابا روی زمین یا داخل جوی‌های آب انداخته می‌شود. این زباله کوچک اما پر خطر نه تنها تنوع زیستی را تهدید می‌کند بلکه می‌تواند با وارد شدن به چرخه غذایی انسان، سلامت او را هم تهدید کند. فاطمه اکبرپور – کارشناسان پسماند اداره محیط زیست استان تهران – به مهمترین تهدیدات فیلتر سیگار علیه محیط زیست اشاره کرد.

*فیلتر سیگار از الیافی به نام «استات سلولز» که یک پلیمر غیرقابل تجزیه و سمی ساخته شده است.

*رها کردن فیلتر سیگار در آب‌های روان سبب می‌شود که این فیلترها به داخل مخازن سدهایی که آب شرب را تأمین می‌کنند، وارد شوند و به دلیل عدم تجزیه‌پذیری، مواد خطرناک خود را در آب رها کنند.

*فیلترهای سیگار رها شده در طبیعت به دلیل عدم تجزیه‌پذیری وارد خاک می‌شوند و آلودگی آن را به همراه دارند.

*بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ ماده خطرناک اعم از فلزات سنگینی چون کروم، مس و سرب در فیلتر سیگار وجود دارد و با رهاسازی آن در طبیعت توسط پرندگان و حیات وحش مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نهایت تنوع زیستی را به خطر می‌اندازد.

*آبزیان فیلترهای سیگار رها شده در آب‌ها را مصرف می‌کنند. در نتیجه به نوعی مواد سمی فیلتر سیگار وارد چرخه غذایی انسان می‌شود و می‌تواند سلامت مردم را به خطر بیندازد.

*کاغذ دور فیلتر سیگار از بهترین جنس کاغذ یعنی «ورق‌های شیت» است که برای تولید آن درختان زیادی نابود می‌شود.

تدبیر سازمان سینمایی برای اکران فیلم‌های حاوی صحنه‌های خشن / عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از پایان یافتن جشنواره فیلم فجر و نشستن سیمرغ‌های اقبال بر شانه‌های برندگان، گام بعدی برای اهالی سینما اکران فیلم‌های جشنواره است.

یکی از ویژگی‌های برخی از فیلم‌های این دوره از جشنواره وجود صحنه‌های خشن به فراخور داستان فیلم بود که تماشای آن‌ها را برای برخی از گروه‌های سنی نامناسب می‌کند. سازمان سینمایی اما برای اکران این فیلم‌ها پس از جشنواره تدبیری اندیشیده است. آن‌طور که سرپرست سازمان سینمایی می‌گوید برخی از فیلم‌های جشنواره سی‌وهفتم به دلیل وجود صحنه‌های خشن یا نامناسب برای کودکان و نوجوانان با رده‌بندی سنی روی پرده خواهند رفت. 

حسین انتظامی در این باره در توییتر نوشت: «برخی فیلم‌های جشنواره امسال، بدلیل داشتن صحنه‌های خشن یا نامناسب برای کودکان و نوجوانان، در اکران عمومی رده‌بندی سنّی خواهند گرفت.»

۲۴۱۲۴۱

انتقاد تصویری برنامه «ثریا» به «جدایی نادر از سیمین» و «مغزهای کوچک زنگ زده»!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بیانیه گام دوم که رهبر انقلاب به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی صادر کردند و در این مدت تاکید فراوان بر اجرای آن داشته‌اند، در دستور کار هیات دولت قرار گرفته است اما تبیین بندهای این برنامه بهانه‌ای بود برای عوامل برنامه ثریا تا با نشاندن شهریار زرشناس در کنار وحید جلیلی، دولت را دولت ما نمی توانیم معرفی کنند و به نقد عملکرد دولت بنشینند. زرشناس تندتر و جلیلی کمی ملایم‌تر.

جلیلی در بخشی از حرف‌هایش از مریم میرزاخانی تمجید کرد و او را یک نخبه ایرانی نامید اما در کنارش به شهید مجید شهریاری پرداخت که از بزرگترین فیزیکدانان جهان بوده است و گلایه کرد: «مردم ما میرزاخانی را بیشتر از مجید شهریاری می‌شناسند که فرار مغزها نکرده و با تولید اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد باعث حیرت جهانیان شده است.»

او انتقاد کرد از نگاه سیاهی که رسانه‌های غربی از ایران برای مردم می‌سازند و مثالی از دوست آرژانتین رفته‌اش گفت که تا مدت‌ها توضیح می‌داده ایران همه چیز دارد و آنجا جنگ نیست. او از اجتناب از سیاه نمایی گفت و از اینکه باید در کشور جنبش طرح مسئله ایجاد شود.

در دل این برنامه مستندی پخش شد از اینکه کره‌ای ها چطور با بیکاری مفرط و خوی خشن و کشور جهنمی‌شان با سریال‌هایی چون جومونگ و باقی کارهایی که در ایران از آنها پخش شده ، تصویری مثبت اما غیر واقعی از کشورشان را صادر کرده اند و در مقابل تصویر معروف دعوای شهاب حسینی در دادگاه فیلم «جدایی نادر از سیمین» را منتشر کرد و بخش هایی از تصاویر سیاه فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» و بعد حرف‌های خانم مسن خارجی را نشان داد که تصورش از ایران کشوری عقب افتاده و پر از دعوا و خونریزی بود.

همه اینها ختم شد به روایتی از وحید جلیلی که :«هر مسافر خارجی که برای اولین بار وارد فرودگاه امام می‌شود گمانش این است که وارد کشوری پر از آشوب می شود و این بر اثر القای همین فضای سیاه از کشورمان در رسانه‌های غربی است.»

۲۴۱۲۴۱

نقل قول مدیر سابق اف‌بی‌آی درباره تمایل ترامپ برای حمله نظامی به ونزوئلا

 در جولای سال ۲۰۱۷، دونالد ترامپ در جلسه‌ای با مقامات اطلاعاتی آمریکا با اشاره به این‌که «آن‌ها آن قدر نفت دارند و درست مقابل در پشتی ما هستند» پرسید چرا آمریکا به ونزوئلا حمله نمی‌کند؟ اگر این نقل‌قول درست باشد این سوال پیش می‌آید که چرا رئیس‌جمهور با اشتیاق بالا به‌دنبال برکناری «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا است و آیا در آینده نیروهای نظامی آمریکا را به آنجا گسیل خواهد کرد.

به نوشته پایگاه خبری «وکس»، اخیرا «آندرو مک‌کابی» مدیراجرایی سابق «اف‌بی‌آی»،‌ کتابی منتشر کرده است که در آن از ارتباطش با ترامپ سخن گفته است. مک‌کابی سخنانی را که از یک مامور اف‌بی‌آی نقل می‌کند که به‌طور مستقیم در جلسه‌ای با ترامپ از او شنیده بود. در آن جلسه ترامپ بحث ونزوئلا را پیش می‌کشد: «این همان کشوری است که باید به آن حمله کنیم» و می‌گوید: ««آن‌ها آن قدر نفت دارند و درست مقابل در پشتی ما هستند».

مک‌کابی در مصاحبه‌ای با «لورنس اودانل» در شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت: «اظهارات رئیس‌جمهور در اتاق حول این عبارات بود که نمی‌فهمم چرا به ونزوئلا نگاه نمی‌اندازیم. چرا با ونزوئلا در جنگ نیستیم؟».

رابطه مک‌کابی و ترامپ همواره بد بوده و ترامپ همسر مک‌کابی را به‌خاطر دریافت حمایت از دموکرات‌های ایالت «ویرجینیا» و ارتباط با «هیلاری کلینتون» در زمان سناتور بودنش، بارها در مجامع عمومی سرزنش کرده بود. همچنین بارها در حساب توییتری خود چندین بار مک‌کابی را ترسو، بازنده و عروسک خیمه‌شب‌بازی «جیمز کامی» خطاب کرده است.

اما با تمام این اوصاف، ترامپ پیش‌تر هم در مورد جنگ با ونزوئلا سخن گفته بود. بر اساس چندین گزارش، در آگوست ۲۰۱۷ ترامپ از مشاور ارشد خود بارها درباره گزینه‌های نظامی برای برکنار کردن مادورو و ایجاد بحران‌های مالی و سیاسی در این کشور سوالاتی پرسیده است.

«اچ‌آر مک‌مستر» مشاور امنیت ملی ترامپ و سایرین به‌شدت با ایده ترامپ مخالفت کرده و توضیح دادند حمله نظامی به احتمال زیاد موفق نخواهد بود و متحدان منطقه‌ای را بر ضد آمریکا برمی‌گرداند. اما مشخصاً این سخنان، تصمیم ترامپ را تغییر نداده است.

در ۱۱ آگوست ۲۰۱۷ ترامپ یک روز بعد از صحبت با مک‌مستر در این مورد به‌خصوص در جمع خبرنگاران در یک باشگاه گلف ونزوئلا را به حمله نظامی تهدید کرد.

همچنین ترامپ بارها درباره مصادره نفت سایر کشورها نیز صحبت کرده است. او ۷ سپتامبر ۲۰۱۶ در کمپین انتخاباتی خود مکررا از استحصال نفت از مناطق تحت اشغال داعش سخن گفت.

بنابراین اصلاً بعید نیست که سخنان مک‌کابی در مورد اشتیاق ترامپ برای حمله نظامی به ونزوئلا کاملا درست باشد.

49311

کشت برنج خارج از شمال آزاد شد؛ با رعایت شرایط خاص

محمد مهدی قاسمی، پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: ضرورت آب ‌محور بودن تمام فعالیت‌ها، دولت را ناگزیر کرد تا به دلیل نیاز به تولید برنج در شرایط تحریم کنونی، شروطی برای کشت برنج در استان‎ها اعلام کند.
این مقام مسئول با اشاره به لازم الاجرا بودن مصوبه ای که در این مورد صادر شده، اظهار داشت: بر اساس این مصوبه، کشت برنج فقط در استان‌های گیلان و مازندران و بر اساس الگوی کشت وزارت جهاد کشاورزی مجاز اعلام شده و شالیکاران سایر استان‌ها با رعایت شرایط خاص مجاز به این کار خواهند بود.
وی تاکید کرد: در سایراستان ها خشکه‌کاری برنج مشروط به آبیاری تحت فشار و نصب کنتور از سوی متقاضی و یا تحویل حجمی و استفاده از حداکثر هفت هزار مترمکعب آب در هکتار در یک دوره کشت که به تایید مشترک جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای استان برسد، مجاز است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس ادامه داد: در این استان تجربه موفق اجرای آبیاری نوین در مزارع برنج به صورت پایلوت وجود دارد از این رو سامانه ‌های نوین آبیاری با یارانه دولتی به شالیکاران نیز اختصاص داده می‌شود.
قاسمی بیان کرد: هیات وزیران همچنین برای تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری، وزارت نیرو را مکلف کرده تا نسبت به پُر کردن اینگونه چاه‌ها فورا اقدام کند.
 

17231

ایران خودرو درباره قیمت محصولاتش اطلاعیه جدید داد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شرکت ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد; سایت ایکو پرس به نشانی www.ikcopress.ir تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی گروه صنعتی ایران خودرو است. مردم و رسانه‌ها می‌توانند با مراجعه به این پایگاه اطلاع‌رسانی از آخرین اخبار این گروه صنعتی مطلع شوند.    

بر اساس این اطلاعیه، از پیگیری کنندگان اخبار حوزه صنعت خودرو خواسته شده است با توجه به اینکه اخیرا برخی از رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری اقدام به درج اخبار نادرستی کرده‌اند که صحت آنها توسط خودروسازان تائید نشده است، برای دستیابی به اخبار صحیح در ارتباط با گروه صنعتی ایران خودرو به پایگاه اطلاع‌رسانی این شرکت مراجعه کنند.

دراین اطلاعیه آمده است: شرکت ایران خودرو هیچ یک از اطلاعاتی که از طریق مبادی غیر رسمی منتقل و منتشر می شود، مانند خبر منتشره مربوط به تعیین قیمت ۲۰۷ صندوقدار، برخی مصاحبه‌های مجعول منسوب به معاونان این شرکت را بدون ذکر منبع اصلی، اعلام مدل جدید ۹۸ برای خودروها و همچنین انتشار خبر شرایط فروش با قیمت‌های غلط قبل از اعلام شرکت ایران خودرو را تائید نمی کند.

در این اطلاعیه تاکید شده است‌ مخاطبان و مشتریان محترم، برای کسب اطلاعات در خصوص شرایط فروش، محصولات و سایر موضوعات مرتبط با این گروه صنعتی فقط باید از طریق وبگاه رسمی ایران خودرو اقدام نمایند.

در پایان این اطلاعیه آمده است، انتشار اخبار کذب و ناصحیح در شرایط کنونی نه تنها کمکی به بهبود اوضاع اطلاع‌رسانی نمی‌کند بلکه آسیبی جدی و جبران ناپذیر به صنعت خودروسازی وارد نموده و تشویش اذهان عمومی را نیز به دنبال دارد.