شهرداری هوشمند در تهران ایجاد می‌کند؛ برگزاری مسابقات برنامه‌نویسی برای دانشجویان

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد فرجود صبح امروز در حاشیه اختتامیه گذر هوشمند که در پلازای هفت تیر برگزار شد با اشاره به گسترش فناوری‌های نوین در تهران، گفت: هوشمندسازی در کلان‌شهری به مانند تهران یک الزام است که می‌بایست از این توانایی در راستای حل مشکلات کلان‌شهر تهران استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه به مناسبت هفته تهران هوشمند، گذر هوشمند در تهران ایجاد شده است، گفت: معتقدیم که شهروندان نیز می‌بایست با نوآوری‌های شهر هوشمند آشنا شوند و به همین دلیل این گذر را در پلازای هفت تیر که محل تردد شهروندان است، برپا کردیم تا آن‌ها با جنبه‌های هوشمندسازی آشنا شوند.

وی افزود: کسب و کارهای نوینی بر پایه فناوری و هوشمندسازی ایجاد شده اما تنها چند کسب و کار برای مردم شناخته شده هستند و مابقی این اپلیکیشن‌ها یا کسب و کارهای مجازی کمتر مورد توجه قرار گرفتند که بر همین اساس در این گذر هوشمند از آن‌ها دعوت کردیم تا نسبت به ارائه خدمات‌شان اقدام کنند تا مردم نیز آن‌ها را به خوبی بشناسند.

مدیرعامل سازمان فناوری شهرداری تهران با بیان اینکه برای اولین بار این گذر هوشمند تنها در یک خیابان ایجاد شده، گفت: خوشبختانه استقبال مردم از این گذر بسیار خوب بوده و امیدواریم بتوانیم از این گذرها بیشتر در تهران داشته باشیم تا شهروندان ببینند که در حوزه هوشمندسازی چه اقدامات خوبی صورت گرفته و به تناسب نیازهایشان از این امکانات استفاده کنند.

وی همچنین از برگزاری دو مسابقه نوآورانه خبر داد و گفت: شهرداری تهران دو چالش خود را به مسابقه گذاشت تا با کمک برنامه‌نویسان بتواند این مشکلات را حل کند که در گام اول در رشته هوش مصنوعی مسابقه خوانش پلاک‌های مخدوش را در دانشگاه امیرکبیر برگزار کردیم که ۴۵ تیم با هم رقابت خواهند کرد و در کارخانه نوآوری آزادی نیز ۲۵ تیم در حوزه IT مسابقه برگزار می‌کنند و قطعا از توان افرادی که در این مسابقات حضور داشتند برای رفع مشکلات شهر استفاده خواهد شد.

۴۷۲۳۱

هفتادمین جایزه خرس طلایی به هلن میرن می‌رسد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هلن میرن بازیگر برنده جایزه اسکار فیلم «ملکه» فوریه(بهمن) آینده جایزه خرس طلای افتخاری جشنواره برلین را دریافت می‌کند.

این جایزه در مراسمی در کشور آلمان به میرن اهدا می‌شود. در این دوره از جشنواره فیلم «ملکه» (۲۰۰۶) با بازی میرن نیز به صورت ویژه به نمایش در می‌آید.

هلن میرن در کنار جایزه اسکار در تئاتر نیز جوایز مهم تونی و لارنس اولیویه را کسب کرده است. او همچنین زمانی که به رویال شکسپیر پیوست یکی از جوان‌ترین اعضای آنجا بود.

دبیر جشنواره برلین از اهدای این جایزه به میرن ابراز خوشحالی کرد و از هلن میرن به عنوان یک زن قوی در سینما یاد کرد.

فیلم‌های «اکس‌کالیبور»، «آشپز، دزد، همسرش و عاشقش»، «هیچکاک» و «دروغگوی خوب» از دیگر کارهای شاخص میرن در دنیای سینماست.

سال آینده جشنواره برلین هفتادمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد.

منبع: هالیوود ریپورتر/۵دسامبر

۲۵۸۲۴۵

وقتی کسی تصورات ذهنی خود درباره آمریکا را از فیلم‌های هالیوود بگیرد

یعنی اقدام صحیح حاصل فهم درست است و فهم درست نتیجه دسترسی به اطلاعات دقیق است و فهم غلطی هم که از اطلاعات نادرست شکل بگیرد منجر به تصمیم گیری ناشایست و نامناسب خواهد شد.مثلا کسی که از جنایت ها و خیانت ها و پیمان شکنی های آمریکا در تاریخ معاصر مطلع باشد (اطلاعات) به این جمع بندی می رسد که آمریکا قابل اعتماد نیست (تحلیل) و بر اساس این تحلیل تصمیم می گیرد که مذاکره ممنوع (اقدام) یعنی این سه مرحله کاملا به هم وابسته و مرتبط هستند.

حال اگر کسی تصورات ذهنی خود درباره آمریکا را از فیلم های هالیوود بگیرد (اطلاعات) و نظام آمریکا را سالم و قابل اعتماد بداند (تحلیل) و بر این اساس از مذاکره (اقدام) دفاع کند شما که مخالف او هستید با فحش دادن یا برخورد تند کردن نه تنها نمی توانید نظر او را تغییر دهید، بلکه او را در باور و موضعی که دارد بیشتر تقویت خواهید نمود.

راه حل فقط آن است که بکوشید اطلاعات متفاوتی به او بدهید تا به تحلیل جدیدی برسد و به تناسب این فهم جدید تصمیم متفاوتی که مورد نظر شماست بگیرد. توجه به این سه مرحله در حوزه های گوناگون و مسایل مختلف کاملا لازم و ضروری است زیرا حتی در مسایل جاری کشور کلید گشایش و راه حل بسیاری از مشکلات است. بر این اساس گاهی می شود که شخصی خیرخواه از مدیران کشور به دلیل آن که اطلاعات صحیح از یک موضوع ندارد دچار فهمی ناقص و غیر دقیق می شود و بر اساس آن تشخیص ناصواب هم سیاست یا برنامه ای در پیش می گیرد.        

از همین رو مثلا یک جوان معمولی در کف خیابان و عرصه جامعه یا محیط کار حق دارد گاهی با تعجب از خود بپرسد این موضوعی که من می فهمم چرا یک وزیر یا وکیل کشور متوجه نمی شوند؟    
لزوما فهم یک جوان معمولی از برخی بزرگان دیگر بیشتر نیست، اما ممکن است به دلیل آن که اطلاعات بیشتر و دقیق تری دارد به تشخیص بهتری برسد.  بدون شک غالب مدیران کشور اگر از همه مسایل به طور دقیق مطلع باشند تصمیمات حکیمانه تر و درست تری اتخاذ می کنند، اما اگر اطلاعات دقیق و صحیح  و کامل به ایشان منتقل نشود به طور طبیعی بر اساس همان یافته ها و داشته ها تصمیم می گیرند.

مثل این که شما آزمایش یا عکس رادیولوژی بیمار دیگری را اشتباهی به یک پزشک بسیار حاذق و متخصص بدهید. به طور طبیعی او بر اساس اطلاعات موجود تصمیم خواهد گرفت. مولوی تعبیر بسیار زیبایی در این زمینه دارد و می گوید: “پیش چشمت داشتی شیشه ی کبود، زان سبب دنیا به چشمت تیره بود” یعنی اگر عینک با شیشه سبز داشته باشی همه چیز را سبز می بینی و اگر شیشه عینک تو سرخ باشد خواهی گفت که همه چیز سرخ است!
اطلاعات و یافته ها مانند همان شیشه عینک هستند که هرچه دقیق تر و کامل تر و واقعی تر و به روزتر باشند ما را به تحلیل و شناخت و فهم کامل تری خواهند رساند.

* دکترای علوم ادیان از دانشگاه فرانسوی بیروت
* منتشر شده در روزنامه خراسان

چندجانبه‌گرایی غرب‌محور، موجب تداوم تنش و بی‌ثباتی در منطقه

تردیدی نیست که کاربرد رویکرد «چندجانبه گرایی» به منظور تقویت همکاری‌های سیاسی-اقتصادی منطقه ای و شکل گیری سیستم امنیت دسته جمعی گام مهمی در پیشبرد صلح و ثبات در خاورمیانه است. اما به منظور کارآمدی بیشتر و سازگاری با محیط پویا و متحول ژئوپلتیک منطقه ای، متدولوژی بکارگیری آن باید تغییر کرده و از جنبه «پایین به بالا» (bottom to up) نظر گرفته شود.

اکنون کاربرد چند جانبه گرایی در منطقه در قالب سنتی و متعارف آن، یعنی «از بالا به پایین» (up to bottom) و در قالب «جهانی شدن» و بهم پیوستگی اقتصادی-سیاسی کشورها، در قالب انتقال سرمایه، کالا و تکنولوژی از سطح جهانی به سطح منطقه ای و ملی است. در این راستا، قدرت های بزرگ فعلی جهان یعنی آمریکا، چین، اروپا و روسیه در یک نگاه زنجیره‌وار، البته هرکدام با اهداف ویژه خود، حل مشکلات فعلی خاورمیانه را از زاویه تامین منافع خود در پرتو تعاملات سیاست جهانی و چندجانبه گرایی موجود در نظر می گیرند.

البته آمریکا در زمان ترامپ از این اصل رویگردان شد، اما بنظرم ساختار و بوروکراسی عمیق سیاسی-اقتصادی آمریکا، رئیس جمهور فعلی را مجبور به بازگشت به این روند غالب می کند. هرچند روسیه و چین به جهانی شدن از نوع غربی همچنان بی اعتمادند، اما از منافع این روند (به ویژه چین) به نفع تامین منافع ملی و تقویت جایگاه خود در سیاست جهانی استفاده می کنند. اروپا هم فلسفه صلح جهانی را در حفظ نهادها و ساختارهای غرب-محور می داند که بعد از جنگ جهانی دوم ایجاد شده اند. بر این مبنا، حکومت های اروپایی تقویت «روابط فرااتلانتیک» را برای حفظ قدرت هژمونیک غرب در معادله سیاست جهانی ضروری دانسته و مخالفت سختی را با سیاست های «درون-محور» ترامپ در پیش گرفته اند. 

اما نتیجه کاربرد این نوع چندجانبه گرایی غرب-محور برای منطقه خاورمیانه پیدایش نوع جدیدی از «رئالیسم سیاسی» و افزایش رقابت های ژئوپلتیک کشورها برای تامین منافع انفرادی و در نتیجه تداوم تنش و بی ثباتی منطقه ای بوده است. دو مثال بارز، سرنوشت برجام (توافق هسته ای ایران با قدرت های بزرگ) و بحران های منطقه ای مثل سوریه و یمن هستند.  برجام به موفقیت نرسید، چون آمریکا و بعضی از کشورهای غربی و متحدان محافظه کار عربی آنها، ترکیب انتقال تکنولوژی و سرمایه با ژئوپلتیک برتر ایران را مساوی با افزایش نقش و قدرت منطقه ای این کشور و در نتیجه به هم خوردن توازن قوای منطقه ای را به نفع ایران می دانند. بحران های منطقه ای همانند سوریه و یمن هم با ایفای نقش نهادهای بین المللی همچون سازمان ملل یا نقش غربی ها نه تنها به سرانجامی نرسیده، بلکه بر پیچیدگی آنها هم افزوده شده است. تنها وقتی قدرت های منطقه ای و درگیر در بحران مثل ایران، روسیه و ترکیه با در نظر گرفتن ویژگی های محلی، ملی و منطقه ای این بحران ها به میدان آمده اند، تا حدودی شاهد فروکش کردن این بحران ها بوده ایم. به واقع، چندجانبه گرایی به شکل متعارف غربی آن بر شدت بحران های جاری از طریق فروش و انتقال تسلیحات یا زد و بست‌های سیاسی-امنیتی ناشی از رقابت های ژئوپلتیک در مسائل منطقه ای افزوده است. چون غربی ها افزایش نقش منطقه ای قدرت های رقیب مثل ایران، روسیه و حتی ترکیه را به ضرر توازن قوای منطقه ای و جایگاه غرب و متحدان منطقه‌ای‌شان در منطقه می دانند. توجیه اصلی ترامپ برای خروج از برجام بر همین مبنا قرار داشت.

بنابراین، اتصال به مفهوم «وابستگی متقابل اقتصادی»، یعنی اصول اولیه اقتصاد لیبرال جهانی، با محدودیت های سیاسی اعمال شده از سوی غرب در انتقال تکنولوژی و سرمایه با رفع تحریم ها، در مدل مذاکرات ایران به نتیجه مثبتی نرسید. هرچند روسیه، چین و اروپا مخالف سیاست های فعلی آمریکا هستند، اما در نهایت مجبورند به شبکه های اقتصادی جهانی، سیستم های بانکداری قدرتمند و روندهای غربی موجود برای تامین منافع خود، حداقل در شرایط فعلی اتکا داشته باشند. حکومت های اروپایی اگرچه تاکید می کنند که خواهان حفظ برجام هستند، اما توان درگیری با شبکه های مستقل مالی و بانکی خود، یعنی صاحبان تکنولوژی و ثروت، در یک اقتصاد جهانی بدون چهره را ندارند که در نتیجه چندجانبه گرایی «از بالا به پایین» بوجود آمده اند. در واقع، آنها خود در کنترل این شبکه های قدرتمند هستند. لذا امید چندانی به کارآمدی و راه حل ایجاد مکانیسم های مستقل آنها همانند «اینستکس» (مکانیسم مستقل برای انتقال مالی به ایران) نیست.

چندجانبه گرایی متعارف دو مفهوم «همکاری تکنولوژیک» و «منافع ژئوپلتیک» (بازدارندگی تهدیدات) کشورها را در منطقه خاورمیانه در تضاد آشکار قرار داده است. نتیجه این امر، ضرورت حرکت به سوی «چندجانبه گرایی منطقه ای»، یعنی نگاه به ادغام اقتصادی، سیاسی و امنیتی از «پایین به بالا» است. این روش ضمن در نظر گرفتن واقعیات میدانی سیاسی-اقتصادی جاری، با محیط پویا و متحول ژئوپلتیک منطقه ای هم سازگار است. در این رویکرد، نقش و روابط همزمان بین نهادهای ملی برای ادغام اقتصادی، ارتباطاتی و سیاسی-امنیتی، به منظور هماهنگی در دو سطح ملی و منطقه ای و سپس ورود به ادغام بین المللی حائز اهمیت بیشتری می شود. به عبارت دیگر، ادغام مثلث گونه و توجه بر پویایی های همزمان بین “جامعه”، “دولت”، و “منطقه” در مرحله اول و سپس «جامعه بین المللی» در مرحله دوم در اولویت قرار می گیرد.

به همین منظور، ایجاد «اجماع سیاسی» در سیاست داخلی کشورها برای اقناع عمومی در مورد منفعت ورود به همکاری های منطقه ای برای منافع ملی یک کشور بسیار حائز اهمیت می شود. به عبارت دیگر، راه موفقیت «چندجانبه گرایی منطقه ای» از تقویت سیستم های مستقل سیاسی-امنیتی و اقتصادی می گذرد. حاصل تقویت سیستم های ملی، تجمیع اقتصاد، سیاست و امنیت در قالب ملی و منطقه ای است که به دلیل جبر و اهمیت اتصال جغرافیایی و تاریخی در ایجاد ثبات و رشد اقتصادی کشورها خود اولویت اصلی روابط خارجی کشورها در جهان کنونی شده است. کاربرد این رویکرد سبب می شود که هر بازیگری سهم خود را ایفا کرده و در نتیجه، «هماهنگی» لازم برای «تجمیع» تلاش های ملی و منطقه ای برای برقراری صلح و ثبات ایجاد گردد. برای بازیگران بین المللی هم، اگر بطور واقعی خواهان ثبات و صلح منطقه ای باشند، بهترین روش حمایت از «چندجانبه گرایی منطقه ای» و پیشگیری از تهدیدات توسط خود کشورهای ملی در منطقه است. طرح «ابتکار صلح هرمز» بر همین مبنا از سوی ایران پیشنهاد شده است. ویژگی های «موضوع محوری»، «امنیت درون زا» و «فراگیر بودن» این طرح خود ترجمانی از ضرورت بکارگیری چندجانبه گرایی منطقه ای است.

یک مثال بارز در تداوم تنش میان ایران و عربستان سعودی توسل به چندجانبه گرایی متعارف موجود است. ایران در نتیجه تحریم های غربی که نتیجه عملکرد شبکه های قدرتمند مالی-اقتصادی و فشار آنها به دولت‌های خود است عربستان را مقصر اصلی تحریک ترامپ به سیاست فشار حداکثری یا به قول وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف، «تروریسم اقتصادی» می داند و منطقا انتظار کاهش تنش با سعودی ها را منوط به توقف حمایت سعودی ها از سیاست «فشار حداکثری» ترامپ می کند. این سیاست ترامپ، خواهان فروپاشی اقتصادی و به تبع فروپاشی کشور است که ایران آن را یک «تهدید وجودی» امنیت ملی در نظر می گیرد. در مقابل، عربستان سعودی، انتقال تکنولوژی و سرمایه های غربی به ایران در نتیجه اجرای کامل اصول برجام را یک تهدید امنیت ملی از طریق بهم خوردن توازن قوا به نفع ایران در منطقه در نظر می گیرد. عربستان به خوبی واقف است که ترکیب تکنولوژی با ژئوپلتیک برتر، سایز، جمعیت و سرمایه های قوی و گسترده انسانی ایران، توازن قدرت را به نفع ایران در منطقه به هم می زند و لذا با تمام قوا خواهان پیشگیری از آن است. به واقع، تمرکز به «جهانی شدن» از نوع غربی جز تنش برای دو کشور دستاورد دیگری نداشته است. تردیدی نیست که ایران و عربستان نهایتا به دلیل «جبر جغرافیایی همسایگی» و «نگرانی مشترک» از گسترش بی ثباتی در منطقه نهایتا به توافق خواهند رسید. اما راه حل واقعی رسیدن به چنین توافقی تغییر متدولوژی و تمرکز بر چند جانبه گرایی منطقه ای است.

تهران پارسال از آلودگی هوا ۱.۳ میلیارد دلار خسارت خورد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین محمدصادق حسنوند روز پنجشنبه در نشست نقش آلودگی هوا بر افزایش بیماری‌های قلبی، تنفسی و سرطان‌ها افزود: آلودگی هوا مشکلی است که حدود ۹۲ درصد مردم دنیا با آن مواجه اند در واقع این درصد از مردم دنیا با غلظتی از آلاینده ها در هوا روبرو هستند که بیشتر از حد استاندارد است، به عنوان مثال در کشوری مانند آمریکا ۱۳۷ میلیون نفر در مناطقی زندگی می کنند که غلظت آلاینده ها در هوا بالاتر از مقدار استاندارد است.

وی اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که سالانه ۷ میلیون مرگ منتسب به آلودگی هوا است که ۴.۲ میلیون آن مربوط به آلودگی در هوای آزاد و بقیه مربوط به آلودگی در داخل منازل است. در واقع این ۷ میلیون مرگ حدود ۱۰ درصد مرگ و میر دنیا را به خود اختصاص می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران با بیان اینکه در ایران بین ۳۰ تا ۴۰ هزار مرگ در سال را منتسب به آلودگی هوا می دانند، ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که آلودگی هوا بعد از سیگار بیشترین نقش را در بروز بیماری های غیر واگیر دارد در حالی که اگر کیفیت هوا مطلوب و غلظت آلاینده های هوا استاندارد باشد می تواند امید به زندگی را ۶ دهم سال افزایش دهد، به عنوان مثال اگر تمام سرطان های ریه و پستان را هم ریشه کن کنیم معادل این ۶ دهم سال نمی شود.

وی اظهار داشت: مسئله مهم این است که می دانیم آلودگی هوا را چگونه کاهش دهیم اما سرطان را هنوز نمی دانیم بنابراین اگر آلودگی را کنترل کنیم به میزان زیادی امید به زندگی افزایش می یابد.

حسنوند با اشاره به اینکه آلودگی هوا در دنیا هشتمین عامل خطری است که بیشترین مرگ را به خود اختصاص داده است در حالی که در کشور ما هفتمین عامل است، ادامه داد: در سال ۱۹۹۰ رتبه ۹ را داشت اما در سال ۲۰۱۷ به هفتم رسید که این نشان می دهد یک سری کارها در این زمینه انجام شده است.

وی ذرات معلق را مهمترین عامل خطر در ایران دانست و تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده ۷۰ درصد بار عوامل خطر محیطی را به خود اختصاص داده است ، در زمینه تاثیر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ۱۵۲ کشور را مورد بررسی قرار داده و رتبه بندی کردند، غلظت آن در دنیا ۵۱ میکروگرم بر متر مکعب است که نشان داد ایران در این زمینه نسبت به متوسط دنیا در جایگاه وسط قرار دارد یعنی این غلظت در ایران از حد استاندارد نیز کمتر است و دارای غلظت ۴۹ میکروگرم بر متر مکعب است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران یادآورشد: بنابراین وضعیت ایران در این زمینه نسبت به برخی کشورها خوب است ، غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در سوئد، استرالیا و کانادا کمتر از ۱۰ میکروگرم است و غلظت این ذرات در عربستان ، قطر، کویت، امارات و بحرین از ایران بیشتر است.

رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا در پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اما مسئله مهم درباره ایران این است که روند غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در کشور رو به افزایش است، بر اساس مطالعات انجام شده غلطت این ذرات در ایران از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ ( ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۵) ۷.۸ دهم درصد افزایش داشته است، البته متوسط دنیا نیز افزایشی است اما در کشورهایی مانند چین ۲ درصد کاهش، مکزیک ۱۲ درصد، فرانسه ۳ درصد و سوئیس ۶ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه تهران ۱۳ میلیون جمعیت دارد، گفت: ایستگاه های کنترل و پایش آلاینده ها در سطح شهر تهران نشان داد که وضعیت غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در جنوب غرب و مرکز تهران بیشترین غلظت را دارد و این غلظت نسبت به مناطق یک و دو ، ۲ برابر است. در واقع تفاوت غلظت در داخل تهران بسیار بیشتر از تفاوت تهران با مثلا اصفهان است، گزارش ها نشان می دهد غلظت این آلاینده در سال ۱۳۹۷ در شهر ری و پیروزی ۳۷ میکروگرم در متر مکعب بود و در مناطق یک و دو حدود ۱۷ تا ۱۹ میکروگرم بود.

حسنوند تاکید کرد: در شهری مانند تهران با این تعداد جمعیت ۲۲ ایستگاه پایش وجود دارد که فقط ۱۴ ایستگاه غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را اندازه گیری می کنند در حالی که به تعداد بیشتری ایستگاه نیاز داریم. به عنوان مثال در مرکز شهر تهران چنین ایستگاهی وجود ندارد. 

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۷ منطقه از ۲۲ منطقه در کشور ایستگاه اندازه گیری داشته است، به برخی اقدامات انجام شده در راستای کاهش آلودگی هوا در کشور اشاره کرد و گفت: بین سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۷ یک سری اقدامات صورت گرفت که منجر به کاهش غلظت دی اکسید گوگرد در هوای تهران شد یعنی از غلظت ۶۰ واحد به ۵ واحد رسید، اما غلظت ذرات معلق  کمتر از ۲.۵ میکرون افزایشی بود در واقع غلظت آن در تمام این سال ها بالاتر از حد استاندارد و حدود ۲ تا ۴ برابر استاندارد بود، در سال ۹۷ حدود ۲۲۰ روز غلطت این آلاینده در تهران بیشتر از استاندارد بود. تغییر غلظت دی اکسید نیتروژن نیز در این سال ها بسیار معنا دار نبوده است اما از سال ۹۲ به این طرف روند افزایشی داشته است.

رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوا در پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران به اثرات بهداشتی آلاینده های هوا در شهر تهران اشاره کرد و افزود: بر اساس آخرین گزارش در سال ۱۳۹۷ مرگ سه هزار و ۴۴۷ نفر ۳۰ سال و بالاتر از آن به علت مواجه با ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بوده است، در واقع آلودگی هوا بیشتر افراد مسن و مستعد را تحت تاثیر قرار می دهد و بیش از ۷۰ درصد از مرگ منتسب به آلودگی هوا در تهران در میان افراد بالای ۶۵ سال بوده است.

وی به سال های از دست رفته به علت مرگ ناشی از آلودگی هوا در تهران اشاره کرد و گفت: به این نسبت به واسطه مواجهه با آلودگی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در تهران ۴۲ هزار سال عمر از دست رفته داشتیم که در گروه سنی ۱۵ تا ۶۵ سال حدود ۲۷ هزار سال بوده است همچنین هزینه اقتصادی آن برای شهر تهران حدود ۱.۳ میلیارد دلار بوده است. اینها آمارهای تکان دهنده ای هستند و باید بررسی کرد که کشورهای موفق در خصوص کنترل آلودگی هوا چه کارهایی انجام داده اند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران افزود: یکی از کشورهای موفق در این زمینه چین است که موفقیت خوبی در شهر پکن به دست آورد، در واقع رکورد کاهش آلودگی هوا در ۵ سال را ثبت کرد و در سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ توانست غلظت ذارت معلق کمتر از ۲.۵ میکرون را ۳۵ درصد کاهش دهد، آنها در این مسیر سرمایه‌گذاری بزرگی کردند و برنامه منسجمی را دنبال و قوانین و جرایم زیست محیطی سنگینی وضع کردند تا اینکه موفق شدند.

وی تاکید کرد: آلودگی هوا مشکل تمام دنیا است ، ابتدا باید شفافیت اطلاعات را در این زمینه داشته باشیم و گام بعدی برطرف کردن مشکل است، برنامه های موفقی زیادی در دنیا وجود دارد که می توانیم از آنها کمک بگیریم.

وی یادآورشد: مشکلی که در کشور ما وجود دارد این است که برنامه های ما در زمینه کاهش آلودگی هوا مبنای علمی ندارد ، به عنوان مثال وقتی سهم خودروهای شخصی در تهران در آلودگی هوا حدود ۲ درصد است دیگر اجرای طرح زوج و فرد یا LEZ معنایی ندارد، کشوری مانند چین با توسعه حمل و نقل عمومی، ارتقا کیفیت سوخت، ارتقا استاندارد خودروها، تقویت زیرساخت ها برای استفاده از دوچرخه و استاندارد برای صنایع موفق بوده است.

۴۷۲۳۱

دیاباته بازی با پیکان را از دست داد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شیخ دیاباته، مهاجم تیم فوتبال استقلال در جریان دیدار با شهر خودرو پس از برخورد با مهدی رحمتی، دروازه‌بان حریف از اشکان خورشیدی، داور این مسابقه کارت زرد دریافت کرد.

تعداد کارت زردهای شیخ با در این فصل به عدد 4 رسید و وی بازی بعدی تیمش را از دست داد.

تیم فوتبال استقلال در بازی بعدی خود باید روز دوشنبه به مصاف پیکان برود.

256 43

عراقچی: ابتکار هرمز گامی در جهت کاهش تنش‌های منطقه است

به گزارش خبرآنلاین، سیدعباس عراقچی روز پنجشنبه در دیدار «خالد جارالله» قائم مقام وزارت خارجه کویت بر عزم جمهوری اسلامی ایران جهت توسعه و تحکیم مناسبات با کشورهای منطقه تاکید کرد.
 
وی که به منظور تشریح ابتکار صلح هرمز به کویت سفر کرده است در این دیدار اظهار داشت: کشورهای حوزه تنگه هرمز و خلیج‌فارس با برخورداری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود می‌توانند آینده‌ای شکوفا و روشن را برای منطقه رقم بزنند.  

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: ایران قائل به همکاری دسته‌جمعی توسط کشورهای منطقه برای تامین امنیت بوده و گفت وگو را یگانه راه‌حل نیل به این همکاری و غلبه بر مشکلات می‌داند.

عراقچی با تشریح اصول و اهداف پویش صلح هرمز (امید) که از سوی رییس جمهوری کشورمان در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارایه شد، گفت: این ابتکار چارچوب مناسبی را برای کشورهای منطقه در جهت تحکیم صلح و ثبات، و ارتقای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه به وجود می‌آورد.  

وی، برخورد سازنده و ایجابی کشورهای منطقه با ابتکار هرمز را گامی در جهت ایجاد کاهش تنش‌های موجود در منطقه توصیف کرد و بر آمادگی ایران برای یافتن ساز وکارهای اجرای آن با همه کشورهای منطقه تاکید کرد.  

معاون وزیر امور خارجه کشورمان راه حل سیاسی و مذاکره بین جریانات مختلف یمنی را تنها راه خاتمه جنگ در یمن دانسته و از مذاکرات موجود میان دولت نجات ملی یمن و سایر طرف‌ها استقبال کرد.

عراقچی از نقش مثبت کویت در تحکیم عنصر گفت‌وگو در منطقه و تلاش‌های امیر کویت در همین ارتباط استقبال و قدردانی کرد.  

گفت وگو تنها راه حل مشکلات منطقه است

خالد جارالله قائم مقام وزارت خارجه کویت نیز در این دیدار با استقبال از استمرار رایزنی های دو کشور، به روند تحولات منطقه اشاره کرده و بر اهتمام کشورهای عضو شورای همکاری به تلاش برای کاهش تنش ها تاکید کرد. وی همچنین گفت وگو را تنها راه حل مشکلات منطقه دانسته و بر لزوم  توسعه مناسبات فیمابین تاکید کرد.

310311

چرا قیمت بنزین پلکانی بالا نرفت؟/ پاسخ‌های واعظی به سوالات دانشجویان درباره افزایش قیمت بنزین و ناآرامی‌های اخیر

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در خصوص تصمیم دولت به اصلاح قیمت بنزین و تأثیر این افزایش، بر سایر کالاها و خدمات و همچنین حمل و نقل عمومی ضمن تشریح روند تصمیم‌گیری برای افزایش قیمت بنزین تأکید کرد: افزایش قیمت بنزین با هدف کمک به اقشار ضعیف و نیازمند جامعه صورت گرفت و این افزایش و درآمد حاصل از آن به طور کامل به مردم و نیازمندان اختصاص خواهد یافت.

واعظی با بیان اینکه دولت حتماً با تقویت نظارت از افزایش قیمت کالاها جلوگیری خواهد کرد، گفت: ستاد تنظیم بازار در این زمینه به وظایف خود عمل خواهد کرد و با افزایش نظارت تلاش خواهیم کرد که از افزایش بی‌رویه قیمت کالاها  در پی افزایش قیمت بنزین جلوگیری شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین در خصوص تأثیر افزایش قیمت بنزین بر حمل و نقل، تأکید کرد: استفاده از حمل و نقل عمومی و مترو مورد تأکید ماست و سیاست دولت همیشه این بوده که ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی افزایش یابد.

واعظی در پاسخ به سوال دانشجویی که پرسید چرا قیمت بنزین طی سال‌های گذشته به صورت پلکانی افزایش نیافت، با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین بر اساس برنامه ششم توسعه بوده است، گفت: از سال ۹۵ تا امروز تصمیم‌گیری برای افزایش بنزین بنا به دلایلی عملیاتی نشد. در سال ۹۵ نظر مجلس این بود که افزایش قیمت بنزین در لایحه بودجه آورده شود که این تصمیم با نظر مجلس بخاطر برگزاری انتخابات انجام نشد. در دی‌ماه ۹۶ با اتفاقات و اعتراضات در برخی شهرها مواجه شدیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در سال ۹۷ هم با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از فشارها و تحریم‌های آمریکا قیمت بنزین افزایش نیافت.

از واعظی درباره سرنوشت لایحه دولت برای تعیین محلی جهت انجام اعتراضات مردمی سوال شد که در پاسخ گفت: این لایحه در دولت تصویب شد اما متأسفانه با یک شکایت شخصی در دیوان عدالت اداری مواجه شد. معاون حقوقی رئیس جمهور ۶ ماه است که این موضوع را دنبال می‌کند. گفت و گو با قوه قضائیه همچنان ادامه دارد تا با به ثمر رسیدن این لایحه مردم بتوانند اعتراضات خود را در محل‌های تعیین شده مطرح کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد برخوردهای صورت گرفته با اعتراضات روزهای اخیر تأکید کرد: اعتراض با اغتشاش متفاوت است. آتش زدن مسجد، کارگاه خیاطی خانم‌ها یا غارت فروشگاه‌های زنجیره‌ای که متعلق به مردم است نامش اعتراض نیست، بلکه اغتشاش و موجب ناامنی است.

واعظی با بیان اینکه ناآرامی‌ها و اغتشاشات اخیر فقط به بنزین مربوط نبود و بنزین بهانه این اغتشاشات بود، گفت: دشمنان با همه وجود برای ضربه زدن به نظام اسلامی تلاش می‌کنند و برنامه‌ریزی دارند، اما خوشبختانه با کمک همه دستگاه‌ها نیروی انتظامی، نهادهای امنیتی و در نهایت حضور حماسی مردم در صحنه به این غائله پایان داده شد و دشمنان بار دیگر از دستیابی به هدف خود ناکام شدند.

صدور مجوز تأسیس و فعالیت تشکل‌های جدید دانشجویی از دیگر موضوعاتی بود که از سوی نماینده دانشجویان مطرح شد که رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به آن، خاطرنشان کرد: دولت سیاست محدود کردن فعالیت‌های دانشجویی را دنبال نمی‌کند و برای ایجاد فضای باز و زمینه برای حضور دانشجویان در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تلاش می‌کنیم.

واعظی در ادامه با تأکید بر اهمیت نقش دانشگاه و دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی کشور، گفت: دانشگاه‌ها در اغتشاشات و ناامنی‌های اخیر بسیار معقول رفتار کردند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تأکید بر اینکه عقلانیت دانشجویان به اندازه‌ای است که اعتراضات خود را به صورت قانونی و مسالمت‌آمیز مطرح کنند، گفت: امروز دانشگاهیان به این بلوغ فکری رسیده‌اند که مسایل را به خوبی تجزیه و تحلیل می‌کنند و خواسته‌های خود را نیز با شهامت در فضایی منطقی و قانونی مطرح می‌کنند؛ دولت نیز از این وضعیت استقبال می‌کند.

واعظی با بیان اینکه امروز منتقدان به راحتی انتقادات خود را از دولت مطرح می‌کنند و حتی به انتقاد از دولت جایزه هم داده می‌شود، گفت: دولت از انتقاد سازنده استقبال می‌کند اما آیا نسبت به دیگر دستگاه‌ها زمینه این انتقاد وجود دارد؟

دانشجویی از رئیس دفتر رئیس جمهور در رابطه با گرانی مسکن و برنامه‌های دولت برای این منظور سوال کرد و واعظی در پاسخ گفت: یکی از سیاست‌های دولت یازدهم و دوازدهم توجه به موضوع مسکن می‌باشد و رئیس جمهور نیز نسبت به این موضوع بسیار پیگیر هستند. خوشبختانه با حضور آقای اسلامی در وزارت راه و شهرسازی،  برنامه و سیاست تولید مسکن با طرح ملی مسکن در دستور کار قرار گرفته و پیش‌بینی این است که با اجرای این طرح شاهد کاهش قیمت مسکن باشیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست صمیمی با بیان اینکه به دلایل تحریم‌های بی‌سابقه اقتصادی و فشارهای دشمنان کشور در شرایط سختی از نظر اقتصادی قرار دارد، گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا از این شرایط عبور کنیم. دانشجویان نیز با توجه به جایگاه مهمی که به عنوان آینده‌سازان کشور دارند باید در این زمینه نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

دانشجویی در ادامه از اقدامات دولت در رابطه با بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب سوال کرد که واعظی در پاسخ گفت: دولت با این موضوع بسیار جدی برخورد کرد. رئیس جمهور در رابطه با بیانیه گام دوم بیانیه‌ای منتشر کرد و در هیأت دولت ۳ جلسه به این موضوع پرداخته شد و وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها برای عملیاتی شدن مفاد بیانیه گام دوم، همه سعی و تلاش خود را به کار گرفتند، بحث جوان‌گرایی در مدیران دولت از این جمله است.

۲۱۷۲۱۷

تصاویر | ورود ترامپ و ملانیا به آمریکا پس از شرکت در اجلاس جنجالی ناتو

به گزارش خبرآنلاین، وب سایت انگلیسی دیلی میل درباره بازگشت ترامپ با این عنوان نوشت: ترامپ خیلی خونسردانه به آمریکا بازگشت و ادعا کرد که مورد احترام سران ناتو قرار گرفت و به توافقات خوبی با رهبران این کشورها دست یافته است.  این در حالی است که ترامپ در پی تمسخر و دست انداختنش توسط رهبران دنیا لندن را ترک کرد و جاستین ترودو را دورو خطاب کرد.

ترامپ همچنین در کنفرانس خبری با رسانه ها شرکت نکرد و به سرعت لندن را ترک کرد.

این تحولات در حالی رخ داد که ترامپ در توئیترش نوشت: رسانه های جعلی و دروغ پرداز از هیچ تلاشی برای کوچک و بی اهمیت شمردن سفر بسیار مهم  من به لندن برای شرکت در اجلاس ناتو دریغ نمی کنند.

ترامپ همچنین در توئیت دیگری نوشته است: توافق خوبی با سران کشورهای عضو ناتو داشتم.حتی آنها را مجبور کردم که 130 میلیارد دلار در سال به بودجه هایشان اضافه کنند. 400 میلیون در سال تنها در ظرف 3 روز، بدون هیچ افزایشی برای آمریکا، فقط احترام عمیق.

دیلی میل در ادامه می افزاید: ادعای ترامپ درباره این رقم درست بود و ینس استولنبرگ دبیرکل ناتو نیز آن را تایید کرد. اما بدست آوردن احترام بیشتر با توجه به ویدیوی منتشر شده از جاستین ترودو و  دیگر رهبران که در حال تمسخر ترامپ بودند این ادعا را رد می کند.

لازم به ذکر است که روز گذشته اجلاس ناتو در لندن پایان یافت و بیانیه 9 بندی منتشر شد که طی آن به فرصت‌ها و چالش‌هایی که این ائتلاف نظامی با آن مواجه است اشاره شده است. (اینجا)

310311